„Kradou? Usekneme jim ruce.“ Kandidát na prezidenta šokoval brutálním nápadem

Autor: base, ČTK - 
23. 4. 2018
13:30

Uchazeči o úřad mexického prezidenta zatím nepředložili reálná řešení, jak se vypořádat s vysokou kriminalitou, která je spolu s korupcí hlavním tématem předvolební kampaně v této nejlidnatější španělsky mluvící zemi. V první předvolební debatě, která se vysílala v neděli, jeden z kandidátů zcela vážně navrhl, aby se zlodějům sekaly ruce. Favorit voleb, které se konají 1. července, vidí podle deníku El País jako možné řešení kriminality v zemi částečnou amnestii.

S návrhem amnestie přišel levicový politik Manuel López Obrador (64), který si v průzkumech drží velký náskok před kandidátem koalice pravého středu Ricardem Anayou (39). „Amnestie neznamená beztrestnost. Musíme ale hledat příčiny násilí,“ řekl López Obrador, aniž svůj návrh blíže vysvětlil. Podle něj je nutné „hovořit se všemi“, aby byl problém kriminality v Mexiku vyřešen.

S radikálním řešením přišel v neděli v televizní debatě nezávislý kandidát Jaime Rodríguez Calderón, který má westernovou přezdívku „El Bronco“. „Měli bychom sekat ruce těm, kteří kradou. Je to takto prosté,“ řekl v debatě Rodríguez k údivu přítomných. Na dotaz užaslé moderátorky Denise Maerkerové, zda to myslí vážně, odpověděl že ano.

Šedesátiletý Rodríguez, který byl do loňského prosince guvernérem státu Nuevo León, se stal kandidátem voleb až tento měsíc díky rozhodnutí volebního soudu. Původně mu totiž byla kandidatura zamítnuta kvůli tomu, že 58 procent podpisů pro jeho kandidaturu shledala volební komise neplatnými. Rodríguez nemá podle průzkumů šanci volby vyhrát, může ale podle analytiků sebrat hlasy voličů Obradorovi.

Podle současných průzkumů veřejného mínění nemá valné šance na úspěch ani kandidát současné vládní strany José Antonio Meade. I on musel v televizní debatě přiznat, že mexické úřady nedostatečně a pomalu vyšetřují zločiny v zemi. Za vysokou zločinností stojí zejména válka drogových kartelů, kteří v některých regionech dobře fungují kvůli zkorumpovanosti policistů i státních úředníků.

Podle Lópeze Obradora, který se o úřad prezidenta ucházel už dvakrát neúspěšně, nese vinu na vysoké zločinnosti v zemi i chudoba. „Za osm let se zvýšil počet chudých o čtyři miliony. Mexiko je fabrika na chudé,“ řekl v neděli v debatě López Obrador.

V první televizní debatě se téměř vůbec nehovořilo o zahraniční politice. Pouze jedna z kandidátek, bývalá první dáma Mexika Margarita Zavalaová, kritizovala prezidenta sousedních Spojených států Donalda Trumpa. S ním má Mexiko napjaté vztahy kvůli Trumpově protimigrační politice i jeho ochranářským ekonomickým opatřením. „Moje vláda se zaměří na ochranu Mexičanů, ochráníme vás od zkorumpovaných politiků, od zločinců i od Trumpa,“ řekla manželka exprezidenta Felipeho Calderóna.

Video 20 let dokumentuje život na hranicích USA s Mexikem. „Zeď znamená slabost, ne sílu,” vzkazuje Trumpovi - Václav Lang

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sores ( 23. dubna 2018 17:52 )

Ano za krádež by se opravdu měly sekat pařáty. Normální je nekrást. Jenže to by všichni čeští politici byli bez rukou,že!! V Emirátech to platí na všechny, tam se vůbec nekrade, jelikož chce mít každý své ruce.

starypes ( 23. dubna 2018 16:37 )

Kdyby to bylo zavedeno u nás, nedovedu si představit, čím by naši předchozí dva prezidenti mávali na pozdrav občanům.

vilda696 ( 23. dubna 2018 14:26 )

Naopak,skvělý nápad..už vidím ty mrzáky v senátu,ve sněmovně a v městských zastupitelstvech s usekanýma rukama a každej druhej i s nohama

Zobrazit celou diskusi
Další videa