Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Okamurův italský partner tlačí na EU: Vezměte si migranty, nejde jen o náš problém

Autor: ČTK, simao - 
4. června 2018
18:33

Společně s Tomiem Okamurou, Marine Le Penovou či Geertem Wildersem je nový italský ministr vnitra Matteo Salvini, šéf protiimigrační a euroskeptické Ligy, členem jedné evropské frakce Národů a svobody. Zatímco Okamura je proti přerozdělování migrantů v rámci Evropy, Salvini teď hlasitě upozorňuje, že právě tento krok je pro Italy nutností. K jejich břehům míří další a další běženci, Italové to nepovažují jen za svůj problém. 

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky, v opačném případě se země bude nucena poohlédnout po jiných řešeních. Prohlásil to dnes nový italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je zároveň šéfem protiimigrační a euroskeptické Ligy.

„Je třeba zdravého rozumu. Přistávání a přijímání stovek tisíc ´neuprchlíků´ nemůže být nadále jen italský problém,“ napsal Salvini na svém Twitteru. „Buď nám Evropa pomůže naši zemi zabezpečit, nebo budeme muset najít jiná řešení,“ uvedl ministr, jehož stranu označují média za krajně pravicovou.

Přerozdělí Evropě uprchlíky?

Salvini už v neděli během návštěvy Sicílie přislíbil, že největší italský ostrov Sicílie již nebude „uprchlickým táborem Evropy“.

Týden před lokálními sicilskými volbami Salvini dodal, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky. Kritici jeho plánům vyčítají, že jsou neproveditelné a že mohou způsobit nárůst xenofobie ve společnosti.

Salvini plánuje deportovat z Itálie více než půl milionu těch přistěhovalců, kteří nemají potřebné doklady. Itálii se v posledním roce podařilo i díky kontroverzní dohodě s Libyí snížit počty migrantů přistávajících u jejích břehů. Podstatou dohody je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států.

Podle organizací pro lidská práva jsou ale kvůli této dohodě migranti týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystavováni špatným podmínkám v detenčních táborech. Bez ohledu na zmíněnou dohodu bylo ale letos podle italských úřadů v zemi registrováno 13 500 nově příchozích migrantů.

Okamura a Salvini na jedné lodi

Na roli Itálie a nové italské vlády přitom upozorňoval koncem května v debatě o tzv. Marrákéšském protokolu ohledně migračních závazků i šéf Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Upozornil na spojení Tomia Okamury (SPD) a Mattea Salviniho v jedné politické frakci. 

A také na to, že Salviniho Liga společně s populistickým Hnutím pěti hvězd vystupuje sice protiimigračně, ale zároveň chce migranty, když už do Itálie přes Středozemní moře doputují, přerozdělovat. 

„To, co se prosazuje na evropské úrovni, vypadá podle toho, jaké jsou jednotlivé členské státy. A pokud nová italská vláda, kde jsou partneři SPD, má v programovém prohlášení napsáno, že dublinský systém je potřeba překonat, princip spravedlivého rozdělení zodpovědnosti obsažený ve Smlouvě o fungování EU musí být garantován skrze povinnou a automatickou relokaci žadatelů o azyl mezi jednotlivé členské státy EU,“ upozornil ve Sněmovně Benešík a dodal: „To razí tzv. Liga, dříve Liga severu, která je s paní Le Pen a stejně s SPD v jedné politické frakci v rámci EU.“

Chtějí po Bruselu další peníze

Pro italské voliče byla přitom migrace v březnových volbách jedním z hlavních témat, kvůli čemuž Liga označovaná za krajně pravicovou stranu dosáhla nebývalého úspěchu.

Nová italská vláda vytvořená Ligou a populistickým Hnutím pěti hvězd složila přísahu v pátek. Liga i M5S požadují po Bruselu další peníze na řešení následků migrační vlny. O migraci budou v úterý jednat ministři vnitra Evropské unie v Lucemburku, Salvini se ale podle bruselských zdrojů schůzky nezúčastní.

Okamura se nevešel. Společné selfie zástupců protiimigračních stran v čele s Marine Le Penovou či Italem Salvinim z německého Koblenze Okamura se nevešel. Společné selfie zástupců protiimigračních stran v čele s Marine Le Penovou či Italem Salvinim z německého Koblenze | Facebook T. Okamury

Když Liga v čele se Salvinim uspěla ve volbách, Okamura přispěchal s gratulací. „Naše SPD bude pokračovat ve spolupráci s Ligou severu na odmítání imigrační politiky EU a na změně evropské integrace. Odmítáme jednotný superstát EU pod diktátem Bruselu,“ vzkázal Okamura a označil Salviniho stranu za „politického partnera“.

Další videa