Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Okamura u Zemana: Oba doufají, že vláda vznikne spoluprací ANO, KSČM a SPD

Autor: tl, ČTK - 
12. dubna 2018
18:21

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura a prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek shodli, že doufají ve vznik vlády v rámci spolupráce ANO, KSČM a SPD. Věří, že by mohla vniknout nejpozději do června. Podle Okamury již jeho hnutí většinu programu s ANO projednalo a shoda by mohla být nalezena rychle. Ohledně sporného referenda k mezinárodním smlouvám chce nabídnout, aby výsledek musel ratifikovat parlament. Pokud šéf ANO Andrej Babiš neosloví SPD, schůzky s ANO a KSČM chce iniciovat Okamura. Řekl to po jednání se Zemanem v Lánech.

Zeman podle šéfa hnutí SPD řekl, že si představuje vládu „v nějaké konstelaci“ spolupráce ANO, KSČM a SPD. O podrobnostech představ prezidenta Okamura nechtěl mluvit, chce s nimi seznámit nejdříve Babiše. Se Zemanem se shodli, že doufají, že se podaří kabinet sestavit nejpozději do června, řekl Okamura.

Video  Zeman radí Babišovi, ať jedná o vládě s KSČM a Okamurou.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...


Podotkl, že již v minulosti ANO a SPD nalezly na velké části programu shodu. Vláda s většinovou důvěrou Sněmovny by proto podle něj mohla být sestavena do půl hodiny až hodiny. V otázce referenda týkajícího se mezinárodních smluv, kde obě strany dosud shodu nenalezly, řekl, že navrhne, aby výsledek hlasování musely ratifikovat obě komory parlamentu. Věří, že dohoda na této otázce je možná.

Okamura řekl, že SPD chce, aby ve vládě byli lidé, kteří budou mít maximálně možný potenciál prosazovat slíbený program. Sliby voličům podle něj nesplnili ministři dopravy Dan Ťok a spravedlnosti Robert Pelikán. O ministryni obrany Karle Šlechtové řekl, že není odbornicí na obranu, a ministr zahraničí Martin Stropnický podle něj prosazuje jinou politiku než SPD. Všichni jmenovaní se v minulosti vyslovili vůči SPD kriticky, Pelikán už navíc oznámil, že v příští vládě být nechce.

Okamura zároveň řekl, že pokud Babiš SPD ohledně vyjednávání neosloví, učiní tak on a bude schůzky zástupců SPD, ANO a KSČM iniciovat.
Prezident si podle něj přeje vládu odborníků. Poznamenal, že si odnáší několik stran svých zápisků o představách Zemana týkajících se vlády. Představit je chce Babišovi.

Video  Předseda ČSSD Hamáček: Tolerance není cesta, jako KSČM neskončíme.  - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...


Za priority SPD Okamura ještě před schůzkou označil mimo jiné podporu pracujících, podmínění dávek či zvýšení důchodů včetně invalidních.
Zeman se tento týden v Lánech sešel s premiérem v demisi Babišem, který ho informoval o konci vládních vyjednávání s ČSSD. Zeman mu doporučil, aby dál vyjednával s KSČM a SPD. Příští týden se Zemanem budou jednat na Hradě předsedové ODS Petr Fiala, Pirátů Ivan Bartoš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Setkání s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem absolvoval ve středu. Předseda SPD si před schůzkou pochvaloval, že do Lán dostal pozvání, zatímco ostatní strany Zemana o schůzku žádají.
O dalším postupu při sestavování vlády dnes také jedná širší vedení ANO. Části poslanců se spolupráce s SPD nelíbí.

 

milan2704 ( 13. dubna 2018 03:19 )

Problém je v tom že SPD mimo jiné chce odpovědnost politiků a jejich odpovědnost za rozhodnutí které udělají.A to se některým stranám opravdu nelíbí.Nemá cenu to vyjmenovávat.

milan2704 ( 13. dubna 2018 03:13 )

Ty by jsi už měl být zbavený svéprávností dávno!

milan2704 ( 13. dubna 2018 03:11 )

Pane nejlepší by byly nové volby i když by to stálo moc peněz.Pak by se vidělo kdo by tam vůbec zůstal. A nemám strach o SPD

plwer ( 12. dubna 2018 22:17 )

Kde je váš názor k tématu?

clesk ( 12. dubna 2018 21:41 )

Beru to tak, na Hradě nechci Okamuru, přání Zemana. Okamura má zastat jako nástupce hradní partu. Od tý odpolední zprávy je mi nablití.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa