Podle Kalouska Juncker zradil. „Jako odpustit Hitlerovi,“ vzkazují mu Češi za Marxe

5. 5. 2018
20:55

Filosof a revolucionář Karl Marx by měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu. V proslovu v Marxově rodném Trevíru to u příležitosti 200, výročí Marxova narození řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Vysloužil si za to kritiku i od českých politiků.

„U příležitosti 200. výročí narození Karla Marxe vyzval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker k přehodnocení našeho pohledu na tuto historickou postavu. Měli bychom ho prý přestat vinit z komunistických zločinů. To odmítám. To je jako odpustit Hitlerovi,“ navezl se do Junckera poslanec ODS Stanislav Blaha.

Poslanec Jan Skopeček (taktéž z ODS) dodal: „Je to facka postkomunistickým zemím a výsměch historii, zejména tragické historii naší země a dalších postkomunistických zemí, které musely okusit tragické důsledky marxistického experimentu.“ Podle něj se Juncker dopustil naprosto odsouzeníhodného kroku.

A přisadil si i šéf Evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Junckerovu účast považuji za nepřijatelnou. Významný člen EPP by měl zvažovat, čemu dává legitimitu. Považuji to za výraz neúcty obětem komunistických režimů po celém světě včetně obětí z řad československých křesťanských demokratů,“ vzkázal Benešík. Za „naprosto neomluvitelnou“ označil Junckerovu účast na Marxových oslavách lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Kalousek: Juncker zradil hodnoty EU

„Za zločiny stalinistů Marx jistě nemůže. Leč v Komunistickém manifestu uznává násilí jako legitimní nástroj. To je v přímém rozporu s idejemi EU. Svým vystoupením v Trieru Juncker společné hodnoty EU zradil,“ míní Miroslav Kalousek (TOP 09).

 

Proti oslavám Marxova narození se v Trevíru konaly i protesty. „Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby,“ uvedl Juncker ve svém projevu. „Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ dodal předseda Evropské komise, který pochází z politického tábora křesťanských demokratů.

Jako s Castrem. Západ neposlouchá zkušenosti Východu

Do kritiky Junckera se přitom pustil i další lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. „Účast předsedy Komise Junckera na odhalení sochy Karla Marxe považuji nejen za selhání, ale i ukázku toho, jak Západ neposlouchá zkušenosti z Východu. Kromě toho se Juncker mýlí, že nelze Marxe činit odpovědným za zločiny komunistů: on v Komunistickém manifestu k násilí vyzval,“ podotkl europoslanec na Facebooku.

„Není to první Junckerovo selhání: už úmrtí Fidela Castra komentoval slovy, že pro mnohé to byl hrdina,“ dodal Svoboda.

Při slavnosti v trevírské bazilice se však Marxe zastala také Malu Dreyerová, sociálnědemokratická premiérka spolkové země Porýní-Falc, v níž Marxovo rodiště leží. „Zločiny, které byly ve 20. století v jeho jméně spáchány na milionech lidí, nemůžeme dávat za vinu jemu,“ uvedla.

Naopak na protestní akci v Trevíru uskutečnila akce protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), na které s proslovem vystoupil jako hlavní host český exprezident Václav Klaus. V sobotu pak AfD uskutečnila tichý protestní pochod městem.

salamander ( 7. května 2018 06:46 )

Kalousek je etylik s cirhozou už i mozku a co se týká dalších "ODSáků" nelze jinak - pánové - jste jen hnusná pakáž, která nikdy nic pořádně nedělala, až na ty zlodějny - včetně vašeho papínka Klause - který to celé vymyslel tak dobře, že se o této zrůdnosti učí na všech prvotřídních univerzitách "loupež století a světlo na konci tunelu" - jako zvláštní odstrašující příklad všem generacím.

flesch2z ( 6. května 2018 12:20 )

Vidíš Míro, nemáš míru, tak blbě žvaníš i ty. To je tím chlastem.

NAZOR-LIDU ( 6. května 2018 07:29 )

PODLE NÁS ZRADIL VYPITÝ MOZEK KALOUSEK.

anka ( 6. května 2018 00:52 )

nahledne do historie jeste jednou - valku zacal Hitler spolecne se Stalinem.....

dannero ( 5. května 2018 23:25 )

Marx byl jen teoretik a nemůže nést vinu za zločiny socialismu, ovšem je tu jeden viník na kterého se nějak zapomíná, byli to Němci kdo nasadil bolševiky i s Leninem do Ruska a financovali je.Pak to byla i 2 světová kterou Němci začali a tím sjednotili bolševiky v jednu velkou sílu a ti jako osvoboditelé tak díky vítězství nad Německem měli půl Evropy stoupenců a neomezenou moc nad osvobozenými státy včetně nás. Němci pohnojili co se dalo, ale stejně jim všichni stále lezou do zadku a hledají viníky všude kolem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa