„Hlavní udavač Bruselu,“ zuřil Babiš. Ubohé, žasne Zdechovský a zve premiéra marně na kafe

Autor: simao - 
30. ledna 2018
16:59

Andrej Babiš (ANO) to neměl s europoslanci v poslední době zrovna lehké. S ANO se rozešli Pavel Telička a po něm i Petr Ježek, argumentovali tím, že se jejich názory značně oddálily. Pro Babiše je to velká ztráta, říká Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kterého však Babiš kvůli jeho aktivitám a výrokům v kauze Čapí hnízdo označil za „hlavního udavače“. Lidovecký europoslanec si to však nenechal líbit. A s Babišem si chtěl vše probrat u kávy v Bruselu. Neuspěl. Babiš se s ním sejít odmítl.

Když přijde řeč na Čapí hnízdo, Andrej Babiš mluví o sprosťárnách a „prasárnách“, kterým čelí, ale také o „jednom z nejlepších projektů v Evropě“. Právě tak se vyjadřoval i 14. ledna v Partii na FTV Prima, kde si stěžoval na to, že Čapí hnízdo je „zpolitizovaná kauza“.

„A nejen v ČR, ale i v Bruselu je zpolitizovaná,“ uvedl Andrej Babiš. „Čapí hnízdo je nejenom politická objednávka v Čechách, ale i v Bruselu, kde proti mně bojoval hlavní udavač za KDU-ČSL Zdechovský,“ mířil zcela konkrétně ve své kritice Babiš předtím, než byl právě v této kauze vydán Sněmovnou k trestnímu stíhání.

Stěžoval si mj. i na nerespektování presumpce neviny. A na vytahování Čapího hnízda jako něčeho, co ho má „vyloučit z politiky“.  Nebylo to však poprvé, kdy se vůči Zdechovskému vyjádřil Babiš takto tvrdě. Lidovecký europoslanec to nenechal bez povšimnutí a bránil se.

Nyní, když Babiš vyrazil coby premiér na jednání do Bruselu – a sešel se mj. se šéfem evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem – pozval Zdechovský Babiše na kávu. Nechtěl prý dlouhou schůzku, ale alespoň kratší vyjádření. Premiér se s ním však osobně sejít odmítl, tvrdí Zdechovský.

Inspirace sporem Babiše s Emmou Smetana

„Chtěl jsem během pěti minut – ničeho dlouhého – si s ním sednout a inspirovalo mě i to, jak se pustil do reportérky Emmy Smetana a jak druhý den přiznal, že přestřelil. Myslel jsem, že by i v rámci politické kultury řekl: Ok, přestřelil jsem, vyříkáme si to a zapomeneme na tuto situaci. Bohužel napsal, že osobně se setkat nechce,“ řekl Blesk Zprávám Zdechovský.

Narážel přitom na moment, kdy Andrej Babiš během tiskovky, na které v sobotu komentoval výsledek 2. kola prezidentské volby, ostře kritizoval reportérku DVTV Emmu Smetana. Nevybíravě, opřel se totiž i do její rodiny – maminky a disidentky Moniky Pajerové. „V sobotu jsem během odpovídání na otázky redaktorky Emmy Smetany z DVTV ujel. Omluvil jsem se jí za to hned v SMS a dělám to teď veřejně. Do rodiny se v žádné situaci nekope. Sám to nemám rád. Bylo to zbytečné,“ upozornil v pondělí Babiš.

Video  Babiš: Neřekl jsem, že se má Zemana zbavit Mynáře s Nejedlým. A pustil se do Emmy Smetana  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Zdechovský doufal v podobnou omluvu, leč marně. Babišovi leží v žaludku dlouhodobě. Loni v lednu pro Blesk Babiš řekl: „Pane redaktore, lidi udávali a udávat budou. V Bruselu jsme na prvním místě. Tam udávají europoslanci. Pan Zdechovský udává Faltýnka, že někde sedí, a on už dávno nikde nesedí. Mě tam udávají, chodí anonymní trestní oznámení.“

A po roce označil Zdechovského za udavače opět. K „nálepce“ udavače Zdechovský říká, že je od Babiše „ubohá“. Svůj dopad však prý ale mít může. „Andrej Babiš k tomu nemá jediný důkaz, jediný důvod, není to prostě pravda, ale tohle stejně řekne. A vždycky, když na někoho hodím špínu, tak ano, mohu si jí vyprat, mohu si jí setřít, ale pořád tam budete mít flek,“ upozorňuje Zdechovský, který se do Babiše pustil kvůli zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) i aktuálnímu vynětí Čapího hnízda z evropských projektů, které posvětilo ministerstvo financí pod vedením Babišovy někdejší náměstkyně Aleny Schillerové.

Video  Babiš: Monika byla volit, zánět slinivky není sranda. Padlo i Čapí hnízdo a podpora Zemana  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Zdechovský: Proč stále řeší Čapí hnízdo?

Pane europoslanče, jak jste vnímal, když vás Andrej Babiš tituloval největším udavačem v Bruselu?

Zdechovský: „Já jsem to bral jak poctu od Andreje Babiše, že to říká zrovna on, který je znám svou blízkou afilací k StB. Ale právě proto, když on to říká, tak jsem se tomu srdečně zasmál a říkal si: Je potřeba obrátit list a je potřeba se koukat dopředu. To jsou taková ta politická vyjádření. Andrej Babiš k tomu nemá jediný důkaz, jediný důvod, není to prostě pravda, ale tohle stejně řekne. A vždycky, když na někoho hodím špínu, tak ano, mohu si jí vyprat, mohu si jí setřít, ale pořád tam budete mít flek. Přišlo mi to z jeho strany na to, kolik mu je a jak je zkušený manažer, z jeho strany takové, řekl bych, ubohé.“

Když mluvíte o obrácení listu, vy jste zkusil pozvat Andreje Babiše na kávu v průběhu jeho návštěvy v Bruselu. Jaké se vám dostalo odpovědi?

„Chtěl jsem během pěti minut – ničeho dlouhého – si s ním sednout a inspirovalo mě i to, jak se pustil do reportérky Emmy Smetana a jak druhý den přiznal, že přestřelil. Myslel jsem, že i v rámci politické kultury řekl: Ok, přestřelil jsem, vyříkáme si to a zapomeneme na tuto situaci. Bohužel napsal, že osobně se setkat nechce a že se setkáme jako všichni europoslanci. A já nevím, jestli si chce před všemi europoslanci vyříkávat největšího udavače. Jestli chce, tak já si to klidně budu vyříkávat.

Ale myslím, že z toho bude mít ostudu a že další europoslanci, se kterými jsem třeba včera mluvil, se mu vysmějí do obličeje. Protože jeho např. tvrzení o mafii… Nevím, jak se třeba tvářil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, když si s ním v Bruselu podával ruku.  Že OLAF je ovládaný mafií, znamená, že Juncker ovládá OLAF a Juncker je součástí mafie. Myslím, že hodně lidí to nepřekousne tak, jako já.“

Proč se však neustále zabýváte kauzou Čapího hnízda?

„Kauza Andreje Babiše je nejznámější kauza podvodu na evropských financích a je to kauza poměrně flagrantní. Ukazuje princip, kdy takto bylo provedeno dalších 50 kauz a ukazuje to, jak se obcházela pravidla EU. Já chci, aby se ta kauza neopakovala.

Andrej Babiš je premiérem a on tady říká: Všichni kradú, proto já jsem šel do politiky, nevěřte všem politikům z establishmentu… A teď vidíme, jak se Andrej Babiš zachoval, když o něco šlo – a to mluvíme jen o této dotaci. Když jsem viděl, jak paní Schillerová začala zabrušovat, vybrušovat, obrušovat to, že je to tajemná zpráva OLAFu, jak je vše složité a že musela stáhnout právníky před Silvestrem, kteří museli dělat analýzy, zda to může zveřejnit, přišlo mi to úplně postavené na hlavu.

U lží, které se kolem toho vedly, u snahy rychle udělat vyjmutí projektu z podpory EU a u toho, jakým způsobem to bylo dělané, mi přišlo, že je třeba vnést světlo do té kauzy. Přišlo mi, že tady někdo něco jiného říká, něco jiného si myslí a něco úplně naprosto rozdílného tady dělá.“

Právě ministerstvo financí nyní vyňalo Čapí hnízdo z projektů podporovaných EU. Co jste na to říkal?

„K tomuto kroku vyzval sám OLAF a Evropská komise. OLAF došel k tomu, že projekt nesplňoval ty parametry a zadání, pro které byl program udělán, nebyla to žádná malá firma, ale neprůhledná společnost, součást Agrofertu, byly tam akcie na doručitele, které patřily rodině majitele Agrofertu, takže to byl logický krok. Neznamená to ale, že se EU nebude o ten projekt zajímat, znamená to jenom to, že to zaplatí čeští daňoví poplatníci. To je alfa a omega tohoto kroku.

A jestli se ČR přihlásí do nějaké trestní kauzy, nebo jestli to budou vymáhat, je jen na ČR. Je potřeba být ostražitý, aby se to nezametlo pod koberec a aby někdo z úředníků nezapomněl vyzvat Andreje Babiše, aby těch 50 milionů zaplatil. Mimochodem, kdybych byl na místě Andreje Babiše, tak bych těch 50 milionů, které on vyčerpal, nebo těch 46 milionů plus pokutu, která je v dvojnásobné výši, tedy někde kolem těch 92 milionů pošlu do rozpočtu a možná by si tím ušetřil některé věci a ukázal, že je třeba grant.“

Bylo by něco takového vůbec rozumné? Nebyl by to spíše kontraproduktivní krok, kterým by do jisté míry uznal pochybení?

„Stejně se nevyhne tomu, že pochybení na jeho straně bude a že bude muset být vymáhané. Tady není žádná jiná možnost. Já jsem viděl ty závěry OLAFu a ty mluví naprosto jednoznačně, je to opravdu černé na bílém napsáno a já už dnes nevím, co by se dnes muselo stát, aby někdo tuto kauzu zpochybnil. Je to přesně ta kauza, kdy neměly být od začátku vyplacené peníze, kdy přišli lidé, kteří už na začátku zpochybnili životaschopnost tohoto projektu a přesto byl podpořený.“

Andrej Babiš však projekt hájí a chválí, funguje dle jeho slov pro lidi, zaměstnává je, návštěvníky vyzývá, aby se tam jeli podívat. Je to dle něj jeden z nejlepších projektů tohoto druhu. A oněch 50 milionů je na farmě.

„Argumenty nejsou pravdivé, na vyšetřování OLAFu jsme viděli, že tam proudily peníze z reklamy Agrofertu, docházelo tam k tzv. optimalizaci peněz. Nemyslím si, že by ta farma tak, jak je dnes udělaná, byla jako projekt, který by si do 15 či 20 let byl schopný sám na sebe vydělat bez jakýchkoli dotací a dalších zásahů.

„Argumentovat  tím, že když udělám projekt a zpronevěřím tam peníze, že ty peníze jsem vyčerpal, to by mohl říct každý, pak bychom nemohli stíhat podvodníky, protože bychom si řekli, že jsme ty peníze vyčerpali. Byl to dobrý pokus, zasmáli jsme se mu, ale myslím si, že mu moc nevyšel a spíše uškodil.“

Na druhou stranu s ohledem na vztah k EU se Andrej Babiš o dění v Bruselu aktivně zajímá, jako premiér zamířil do Bruselu nedlouho poté, co byl jmenován premiérem a létá tam opakovaně. Přiletěl tam i v pondělí. Jak vy vnímáte jeho aktivity směrem k Unii?

„Je dobré, že premiér sem jezdí, na druhou stranu je třeba vnímat, jak se chová. Otázkou je i to, jak probíhají jeho jednání s novináři a jak komentuje dění v ČR. A nemyslím, že by Andrej Babiš to velmi ustál a zvládal. Místo toho, aby propagoval ČR a mluvil o evropských otázkách, tak se tam naváží do vyšetřování a mluví o spiknutí. A myslím si, že tohle není vizitka, kterou bychom chtěli. My bychom chtěli premiéra, který sem přijede, je sebevědomý, nemá žádný problém a opravdu posouvá evropská témata. Kdyby nebyla kauza Čapí hnízdo, tak věřím, že může být Andrej Babiš dobrým premiérem. Ale takhle si myslím, že tady v EU je spíš vnímaný kontroverzně.“

Je to moment, který není v Bruselu tolik obvyklý. S ANO ukončili spolupráci dva europoslanci – Pavel Telička a Petr Ježek. Co jste říkal na to?

„Většinou tyhle věci nekomentuji, protože se týkají mých kolegů. Ale obecně bych řekl, že Pavel Telička i Petr Ježek jsou vnímáni jako velmi, velmi vlivní europoslanci a hlavně Pavel Telička patří k jedněm z vůbec nejvlivnějších. A myslím si, že je to pro Andreje Babiše obrovská škoda, že tyhle dva lidi ztratil, protože to jsou dva lidé, kteří tady v EU hrají poměrně velké role. Určitě by Andreji Babišovi v hodně věcech mohli pomoci.“

Video  Europoslanec Zdechovský: Pomoc vězněnému Čechovi v Súdánu a drsné praktiky norské sociálky  - Tomáš Polák, David Vaníček

Přehled českých europoslanců najdete zde >>>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

va45 ( 31. ledna 2018 19:40 )

IDIOTE zase tě pustili ze šaškárny?Černo***ník Zdechovský ,aby se udržel v korytě je schopen udat i svoji vlastní mámu.Je to obyčejný šméjd.

tondablanik ( 31. ledna 2018 08:35 )

Socan, vidíš vidíš kam jste to dopracovali z Bohuslavem Sralbotkou a s podazáckým Schovancem však on na vás Babiš vyzraje a jestli nebudete poslouchat tak se na vás vys..e

tondablanik ( 31. ledna 2018 08:23 )

Lihovci je od jakživa banda prolnaců, a pravda je jediná JEDNOU RUKOU SE KŘIŽUJÍ A DRUHOU KRADOU,Čurečka malozemědělec, nedělá děcek a pak je nemůže uživit a proto kope kde může a Kozobrádek to už jsem jednou říkal by se měl vrátit na jatka a ne cestovat za naše peníze do USA a donášet

smeagol ( 31. ledna 2018 02:12 )

Jedinou vyjimkou byl ing. Petr Mach.

gabreta ( 30. ledna 2018 22:16 )

Každej nemůže bejt vypasenej z dávek, jako ty, Gejza Lakatoš!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud