Pátek 3. května 2024
Svátek slaví Alexej, zítra Květoslav
Oblačno 22°C

Tornádo na Moravě: Šest mrtvých, obří škody, ale i miliardová pomoc. Prvních 10 dní přehledně

Aktualizováno -
4. července 2021
23:00
Autor: Darina Jíchová, trm, kal, tsv, ČTK, vei, sova - 
24. června 2021
05:00

Tornádo, které ve čtvrtek 24. června udeřilo na Hodonínsku a Břeclavsku, a silné bouřky připravily o život šest lidí. Napáchalo miliardové škody a k demolici odsoudilo 180 domů. Prvních deset dní od jeho úderu jsme na Blesk Zprávách sledovali v online reportáži. Díky obrovskému vzepětí hasičů, záchranářů, policistů i dobrovolníků byly zasažené obce za necelé dva týdny z nejhoršího venku. Opravit zničené domy nebo je vystavět znovu ale potrvá dlouho a některé rány v lidských osudech už nepůjde spravit vůbec.

  • Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer 24. června a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřelo už šest lidí, mezi nimi i dvouletá holčička.
  • Nejvíce jsou postižené obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky, ale také Hodonín. 
  • Domů určených k demolici je 180.
  • Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi dostat 150 000 korun. Češi bezprostředně po úderu tornáda začali posílat peněžní dary na odstraňování škod, do týdne z toho byla miliarda. Mimořádnou pomoc vyplácí i rezort práce a sociálních věcí.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj rozjíždí program Živel, ve kterém budou moci lidé se zničeným obydlím čerpat až dvoumilionovou dotaci a zvýhodnění třímilioný úvěr na nové bydlení. Stát podnikatelům na jižní Moravě uhradí 80 až 100 procent výdajů na nový majetek. 
  • Bouře značně poničila obec Stebno u Kryr u Podbořan v lounském okrese v Ústeckém kraji. Škody jsou v řádu desítek milionů korun. Místo tornáda šlo v tomto případě ale o jev zvaný downburst.

Sledujte počasí v Česku na radaru Blesku

Video  Moravská Nová Ves a její rekonstrukce po úderu tornáda  - David Malík
Video se připravuje ...

Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
15:35
1. 7. 2021

Nejen tornádo, ale i silná bouře doprovázená krupobitím škodila minulý týden v Břeclavi. Škody na městském majetku dosáhly sedmi milionů korun, zničena byla i ubytovna, ve které bydlelo 31 lidí včetně dětí, uvedl dnes na tiskové konferenci místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

„Tornádem jsou nejvíce postižené Hrušky a Moravská Nová Ves a také jedno obydlí, které je v katastru Týnce, bouře s krupobitím škodila nejvíc ve Staré Břeclavi a ve Valticích. Poškozena byla zásadně střecha kulturního domu v Břeclavi a střecha Základní školy Jana Noháče,“ uvedl Matuška.

Bouře předcházející tornádu poničila v Břeclavi také ubytovnu, kterou provozovala Oblastní charita Břeclav, v níž bydlelo 31 lidí včetně dětí. Nyní bydlí v bývalé policejní ubytovně, kterou má v majetku město.

14:38
1. 7. 2021

Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i ženy už pomáhají v Jihomoravském kraji či na Lounsku a vznikají i další pracovní skupiny. Na Facebooku to dnes uvedla Vězeňská služba (VS).

„Z desítek vězňů se stali dobrovolníci, kteří právě teď pracují v břeclavském meziskladu humanitární pomoci, kde vykládají kamiony. Další pomáhají rozebírat poškozené střechy,“ uvedl bezpečnostní sbor.

Jako dobrovolnice našly uplatnění i vězeňkyně z Drahonic, které pomáhají v obci Stebno na Lounsku. „V této oblasti lámala vichřice stromy i v okolí Věznice Oráčov. I tady od pátku pomáhají odsouzení muži s odklízením popadaných stromů a úklidu obce,“ sdělila VS.

13:54
1. 7. 2021

Mluvčí resortu životního prostředí Petra Roubíčková na twitteru sdílela video ze skládek, na kterých se likviduje odpad a zbytky škod způsobených tornádem. Ministerstvo finančně podpoří zasažené obce.

13:31
1. 7. 2021

Ministerstvo životního prostředí dá obcím zasaženým tornádem až 400 milionů korun. Ze speciálních dotačních výzev bude možné financovat obnovu vodohospodářské infrastruktury nebo zeleně, uvedl dnes v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec, který navštívil zasaženou obec Hrušky na Břeclavsku. Podle Brabce budou dotace stoprocentní a mohou být vyplacené dopředu jako záloha. Peníze ministerstvo vyčlenilo i na likvidaci dočasných skládek.

13:22
1. 7. 2021

Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy.

Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy. Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy. Dobrovolníci pomáhají obyvatelům z obcí zasažených tornádem opravit zničené domy.
12:54
1. 7. 2021

Lidé, které zasáhlo tornádo, mají v kraji možnost konzultace s psychologem. V oblasti se podle informací poskytnutých jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem pohybuje 80 profesionálů připravených pomoci.

12:41
1. 7. 2021

Při demoličních pracích v obci Hrušky na Břeclavsku, kterou před týdnem zasáhlo tornádo, se našla zřejmě cvičná střela menší zbraně, místo je zajištěno. Na místo jede pyrotechnik, který posoudí, jak je nález nebezpečný. Nález potvrdil mluvčí policie Pavel Šváb. Uvedl, že nebylo třeba nikoho evakuovat.

Ve zničených Hruškach našli pancéřovou pěst z války. Policie uzavřela uzavřené ulice.
12:14
1. 7. 2021

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku opravují zničené budovy a domy, do kraje by měly dorazit další autobusy s přílivem pomocníků.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo. V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.
11:48
1. 7. 2021

V obcích na Hodonínsku a Břeclavsku, jež před týdnem zasáhlo tornádo, pracuje každý den přes 80 techniků a specialistů společnosti GasNet, která v regionu zajišťuje distribuci zemního plynu. Do konce týdne chtějí plynaři připojit zhruba 80 procent z 2341 klientů z obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. ČTK o tom informoval za společnost Pavel Zajíc. V místě pracují také energetici ze společnosti EG.D. Bez dodávek elektrické energie je stále zhruba 1500 odběratelů, řekl ČTK její mluvčí Roman Šperňák.

Plynaři přes víkend obnovili dodávky zemního plynu pro prvních 102 odběratelů v obci Lužice. „Od té doby se nám v celé zasažené oblasti daří připojit desítky až stovky zákazníků denně. Vždy samozřejmě záleží na stupni poškození. V tuto chvíli už plyn proudí do více než 1600 domácností z původního počtu 2341 odstavených,“ uvedl Petr Koutný, ředitel provozu a údržby sítí společnosti GasNet. S ohledem na rozsah poškození je to podle něj výborný výsledek.

11:41
1. 7. 2021

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.Do oblasti se sjíždějí dobrovolníci.

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.
11:30
1. 7. 2021

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich uvedl, že dobrovolníci by měli jezdit do center na letišti v Břeclavi a v kulturním domě v Hodoníně, odkud je autobusy odvezou na různá místa, kde bude potřeba pomáhat. Mohou odklízet suť z poškozených domů, polámané stromy, podle Grolicha se ale i v okolí obcí stále nacházejí uvolněné plechy, které bude potřeba odstranit.

10:46
1. 7. 2021

Do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouří přijíždí pomáhat 39 kusů těžké techniky z armády. Pomáhají policisté, hasiči i dobrovolníci.

10:42
1. 7. 2021

V jihomoravských obcích zasažených bouří se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Lidé by měli jezdit do Břeclavi na letiště a do Hodonína ke kulturnímu domu, odkud je budou do zasažených obcí vozit autobusy. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se tím zabrání komplikacím v dopravě. Pro dobrovolníky by měla vzniknout i stanová městečka, snahou je, aby bylo v každé obci.

10:35
1. 7. 2021
!

Po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku je k demolici momentálně určeno 157 domů, řekl dnes novinářům po jednání krajského krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale stále není konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny zasažené domy. Bouře jich poničily kolem 1200. Demolice řízená hasiči by měla začít příští týden, někteří lidé ale už dřív domy začali bourat na základě vlastního rozhodnutí.

10:02
1. 7. 2021

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.

Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem. Dobrovolníci v Moravské Nové Vsi pomáhají s úklidem trosek a škod způsobených tornádem.
8:55
1. 7. 2021

V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bouřky minulý týden ve čtvrtek večer poničily kolem 1200 domů, podle posledních informací jich má jít 150 k zemi, ale číslo není konečné. Bouřky a tornádo si vyžádaly také šest obětí.

8:39
1. 7. 2021

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.
6:42
1. 7. 2021

Dobročinná organizace Donio funguje teprve od října 2019, ale za svou krátkou dobu existence její zaměstnanci pomohli 1608 projektům a vybrali téměř 200 milionů korun. V současnosti upínají veškeré své síly na Hodonínsko, kde tornádo zasáhlo několik obcí. Zaměstnanci jsou v kontaktu přímo s lidmi, kteří přišli o někoho blízkého nebo mají zničené domy. Z tragických příběhů jsou pracovníci otřesení a poprvé zvažují, že by v rámci své práce navštívili psychologa. Jak konkrétně Donio na Hodonínsku pomáhá, prozradil ředitel organizace David Procházka v Blesk Podcast

Video  
Video se připravuje ...
6:28
1. 7. 2021

Živel si vyžádal šest obětí, ale spustil i obrovskou vlnu solidarity:

  • Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí, mezi nimi bylo i dvouletá holčička. Několik dalších zraněných zůstává ve vážném stavu v nemocnicích nejen v ČR, ale i v Rakousku, kam je převezly vrtulníky. Počet ošetřených se pohybuje v nižších stovkách, kromě lidí zraněných přímo při tornádu jsou mezi nimi i ti, kteří se zranili při odklízení trosek.
  • Už bezprostředně po tornádu se začaly objevovat první nabídky pomoci, kromě té materiální se už o uplynulém víkendu do postižených obcí začali sjíždět dobrovolníci, který pomáhají zejména s odklízením trosek. V místě je také nasazeno několik stovek hasičů i vojáků s technikou.
  • Tornádo vyvolalo téměř bezprecedentní vlnu solidarity, srovnatelnou snad jen s povodněmi v letech 1997 a 2002. V několika sbírkách, vyhlášených na pomoc lidem postiženým řáděním tornáda, se do pondělí 28. června, tedy za první čtyři dny, sešlo přes 700 milionů korun. Ve středu 30. června už to bylo přes 900 milionů korun, více než při záplavách v roce 1997. Lidé mohou posílat peníze i konkrétním postiženým rodinám, přispívají také podnikatelé.
  • Pro postižené lidi, ale také obce nebo Jihomoravský kraj, jsou připraveny i vládní programy finanční pomoci. Obyvatelé z oblastí zasažených tornádem budou moci získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.
  • Vláda rovněž připravila dotační titul pro obce, připraveno v něm bylo 420 milionů korun. Obce budou moci získat dotace až do 90 procent skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 procent. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne pětinu obecního rozpočtu za letošní rok, může obec požádat o výjimku a dostat až sto procent.
  • Podpory se dočkají i zemědělci, a to v rámci krizového programu, který se již v minulosti použil při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až sta procent prokázaných škod. Dalším podnikatelům v oblastech zasažených tornádem stát uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) také požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. ČR může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Peníze mohou dostat státy, v nichž škody způsobené živelní pohromou dosáhnou nejméně 1,5 procenta HDP zasaženého regionu nebo 0,6 procenta HDP členského státu. V případě Jihomoravského kraje je to podle Babiše 11,6 miliardy korun.
Video  
Video se připravuje ...
6:20
1. 7. 2021

Škody po tornádu jsou značné:

  • Výše materiálních škod se jen odhaduje, v pondělí náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že se v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím dostala na 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. Poničeno bylo na 1200 domů, nejméně 150 z nich bude nutné zbourat. Kromě budov tornádo zasáhlo například také zemědělské plochy, kde škody dosáhly 1,5 miliardy korun.
  • Poškozeno bylo například i vysokého napětí na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem, kvůli spadlým vodičům byla přibližně na jeden den uzavřena dálnice D2 u Břeclavi. Dlouhodobější potíže způsobilo tornádo na železnici, kde živel zdemoloval sloupy a trakční vedení na trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Zatím se podařilo odstranit trosky, vlaky ale mohou místem projíždět jen tažené dieselovými lokomotivami.
  • Podle expertů by se tornádo pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK v pondělí mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
6:12
1. 7. 2021

Dnes je to týden od chvíle, kde tornádo na jižné Moravě udeřilo. Pojďme si připomenout, co všechno se od odehrálo v kritický den i ve dnech následujících.

  • Tornádo, které se zformovalo krátce před půl osmou večer 24. června, zasáhlo oblast zhruba mezi Břeclaví a Hodonínem, kde se u Ratíškovic přibližně po půlhodině rozpadlo. Stopa po tornádu na jihu Moravy je podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
  • Škody způsobené tornádem na jihu Moravy podle ČHMÚ odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje od 219 do 263 kilometrů za hodinu. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost až do 324 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v ČR zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav. Podle serveru Severe Weather bylo nejtragičtějším tornádem na evropském kontinentu od června 2001.
6:00
1. 7. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnešní online přenos z událostí kolem ničivého tornáda na jižní Moravě začneme smutným příběhem rodiny pana Miloslava Belky. Jeho manželce osudný den lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Pouhých patnáct minut poté přišla do obce Mikulčice, kde žijí, větrná smršť, která jim rozmetala dům. Celý příběh si můžete přečíst v zde.

Z domu Belkových v Mikulčicích nezbylo nic, jen piano. Na to Miloslav Belka v zoufalství dlouho hrál, je ale odhodlaný postavit dům znova.
21:34
30. 6. 2021

"Teď už bude každá bouřka důvod k obavám." Tak podle reportérky České televize popisují obyvatelé Mikulčic, které srovnalo se zemí tornádo, jaké pocity zažívají v posledních dnech, kdy se Česku nevyhýbají další silné bouřky.

Konkrétně v Mikulčicích navíc od čtvrtka, kdy živel udeřil, už jednou pršelo při bouřce ve středu v noci. Místním se vrátily vzpomínky na ničivé tornádo, někteří lidé se ve strachu dokonce schovali ve sklepích, popsala reportérka v živém vstupu v rámci benefiční akce Koncert pro Moravu.

Střechy většiny domů v obci navíc stále provizorně nahrazují plachty, proto se obyvatelé poškozených domů obávají, aby kvůli větru a dešti do domů nezatékalo.

19:50
30. 6. 2021

Děti z vesnic zasažených tornádem přebíraly vysvědčení většinou v improvizovaných podmínkách. Nebyl mezi nimi nikdo, koho by se následky ničivého atmosférického jevu nedotkly. Menší děti si přišly pro hodnocení celoroční práce s rodiči, větší chodily ve skupinkách.

V Mikulčicích na rozdíl od jiných míst v oblasti zkázy zůstala kupodivu budova školy nepoškozená, předávání vysvědčení tak probíhalo ve známých kulisách, ačkoli ve znatelně tísnivější všeobecné náladě. „Mám tu spoustu studentů i kolegů, kteří přišli úplně o všechno, takže se snažíme, jak jenom můžeme, ale je to složité,“ řekl pro CNN Prima News jeden z učitelů školy.    

19:21
30. 6. 2021

Organizace Člověk v tísni odeslala po dohodě se starosty na účty jihomoravských obcí, které ve čtvrtek postihlo tornádo, 25 milionů korun. Pomoc směřuje do obcí Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a do hodonínské městské čtvrti Pánov. Každá dostane pět milionů korun. Po 2,5 milionech pošle do konce týdne organizace do zasažených obcí Stebno a Blatno na Lounsku, kde dnes tým Člověka v tísni provedl průzkum škod a potřeb. ČTK o tom za organizaci informoval Tomáš Urban.

V zasažených obcích je nedostatek stavebního dřeva a spojovacího materiálu. "Do skladu v Břeclavi jsme zavezli spojovací materiál a nakoupili 45 kubiků střešních latí, které kamion doveze v pátek. Minulý týden jsme distribuovali 10.500 čtverečních metrů plachet na zakrytí zničených střech. Veškerý materiál je už rozebraný," uvedl Marek Štys, vedoucí humanitárních programu Člověka v tísni.

zirioges ( 8. srpna 2021 00:47 )

-od 17.6. do 24.6. byla na JV Moravě přízemní teplota až +45
-21.6 na Kyjovce a Prušánce povodně
-24.6. F4-tornádo
Mezi Břeclaví a Hodonínem je velmi horká půda, kterou je potřeba ochladit výsadbou stromů!

padrino ( 4. července 2021 14:09 )

Fláterníci zas na tom jen vydělaj a přitom na obnovu kostela nedali ani kačku.A jinak nechápu,jak může bejt 450 lidí v exekuci.To sou nepřizpůsobivý?

Jedná se skoro o 450 lidí. To znamená bezmála 300 rodin.

Michal Snobl ( 4. července 2021 11:24 )

Tak tohle už by snad byl vrchol toho exekučního hyenyzmu ne!!!!!!
Ať se raději tihle exekutorský doby tci seberou, i s hyena co vymýšlí a schvalují ty zlodějský zákony a táhnou jim tam pomáhat. Pak poznají co to je práce a čím si lidi vydělávají na živobytí. Bejčáky na tenhle zlodějský podnikatelsko-vládní-justicni propletenec.

frantacizek ( 30. června 2021 12:07 )

Wienerberger

alenotakno ( 30. června 2021 07:55 )

Ty naivko, kdyby tam byli ti, co se tam teď obrovsky cpou do vládnutí, to teprve poznáš, jak se doopravdy krade, jestli se tam dostanou. Zase budete všecí naříkat, to si piš. Jste teď zatím jen nemocní. Pak už budete natahovat jen kopyta.

Zobrazit celou diskusi