Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Izrael chrání „železná kopule“. Iron Dome zachytí většinu raket, střela stojí skoro 2 miliony

Autor: tsv, ČTK - 
15. května 2021
09:35

Protiraketový obranný systém Iron Dome, který Izrael uvedl do provozu v roce 2011, aktuálně stojí mezi stranami izraelského konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamás. Systém má za úkol ochraňovat izraelská města před útokem a bez jeho přítomnosti by Tel Aviv pravděpodobně již dávno lehl popelem. Hamás se v posledních dnech snaží systém přetížit, ten doposud odrazil několik tisíc nepřátelských raket. Podle expertů se Iron Dome může pyšnit 90procentní úspěšností při odrazu nepřátelských střel. Je ale mimořádně drahý. Zatímco Hamás stojí jedna raketa pár tisíc, jedna raketa vystřelená z Iron Dome vyjde na téměř 1,7 milionu korun.

Iron Dome v akci zachytila v přímém přenosu Česká televize. Na videu vidíme protistřely Izraele a zničení několika raket Hamásu směřujících na město Aškelon.

Systém Iron Dome (Železná kupole či také Železná klenba) vyvinul Izrael na ochranu před raketami krátkého doletu, které používají palestinští radikálové (například radikální hnutí Hamás je odpaluje z Pásma Gazy), po pozdějším zdokonalení je schopen zlikvidovat také rakety středního doletu, jimiž disponují Sýrie a libanonské militantní hnutí Hizballáh. Systém tvoří radar, který zjistí letící raketu a odpálí střelu, jež raketu sestřelí. Je schopen zneškodnit také dělostřelecké granáty o dostřelu až 70 kilometrů a zničit i další vzdušné cíle, například vrtulníky, letadla, drony či střely s plochou dráhou letu.

Systém, který za 200 milionů dolarů vyvinula společnost Rafael Advanced Defenced Systems ve spolupráci s výrobcem letadel Israel Aerospace Industries, uvedl Izrael do provozu v březnu 2011 v oblasti města Beerševa na jihu země a následně i u dalšího jihoizraelského města Aškelon. Na vývoji technologie se podílely také Spojené státy, které každoročně přispívají Izraeli na budování jeho armády několika miliardami dolarů. Po celém Izraeli je nyní rozmístěno nejméně deset baterií tohoto protiraketového systému a v plánu je jeho rozšíření i na mořské pobřeží, kde má být umístěn na izraelských korvetách typu Saar a použit k ostraze plynových vrtů ve Středozemním moři.

Iron Dome je provozuschopný nepřetržitě za jakýchkoli povětrnostních podmínek a dokáže reagovat na několik hrozeb současně. Baterii systému tvoří detekční a sledovací radar, který vyvinula izraelská státní společnost Elta Systems a několik jeho kusů v prosinci 2019 koupila také česká armáda. Součástí systému je dále řídící centrum a odpalovací jednotka protiraketových střel Tamir, které váží 90 kilogramů a jejichž dolet činí až 65 kilometrů. Baterie má v průměru tři až čtyři odpalovací zařízení, každé z nich má kontejner na 20 střel Tamir.

Izraelská města chrání systém protivzdušné obrany Iron Dome, Izraelská města chrání systém protivzdušné obrany Iron Dome, | Reuters

Systém byl poprvé použit v dubnu 2011, jeho kritici od začátku poukazovali na to, že je technologicky zastaralý, příliš drahý a že jeho spolehlivost není stoprocentní. Kvůli snížení nákladů byl aktivován jenom v případech, kdy rakety mířily na obydlené oblasti, i když často byly vypáleny dvě střely najednou. Podle serveru listu Israel Hajom stojí vystřelení jedné střely Tamir zhruba 80 000 dolarů (1,68 milionu korun), zatímco například hnutí Hamás používá podomácku vyrobené střely, ale i modernějších typy raket, které jsou vyrobené ze součástí pocházejících převážně ze Sýrie a Íránu a náklady na jejich výrobu se pohybují ve stovkách dolarů za kus.

Izrael v březnu 2012 oznámil, že Iron Dome má devadesátiprocentní účinnost. Využit byl například při osmidenní operaci Oblakový sloup v listopadu 2012, kdy s úspěchem zachytil přes 400 střel vypálených Hamásem, či při operaci Ochranné ostří v Pásmu Gazy v létě 2014, kdy zachytil na 90 procent střel rovněž vystřelených Hamásem.

Do října 2014 zachytily baterie systému více než 1200 nepřátelských raket, podle serveru Defensenews.com do počátku letošního roku zachytil Iron Dome od svého spuštění přes 2500 raket. Při obraně měst proti útoku Hamásu se však nyní popere s dalším tisícem raket téměř denně.

O systém projevily zájem i některé další země, jako první byl v roce 2016 prodán Ázerbájdžánu. Dohodu o jeho koupi s Izraelem podepsaly také Indie a Rumunsko. Dvě baterie Iron Dome koupila americká armáda.

Izraelský mnohovrstevný obranný systém dále zahrnuje střely Arrow (Šíp), které jsou určené k ničení íránských balistických raket dlouhého doletu ve stratosféře a také systém David's Sling (Davidův prak), který Izrael vyvinul ve spolupráci s USA a který je protiváhou raketám středního doletu.

Video  Raketové nálety v Izraeli: Mohutná exploze otřásla Tel Avivem  - Reuters
Video se připravuje ...

denisz ( 16. května 2021 02:45 )

Nejspíš žádná snaha na mírové řešení sporu nepomůže. Palestinci nikdy na žádnou mírovou smlouvu nepřistoupili. Od začátku 20 století mají v sobě zakořeněnou nenávist k Židům, od r. 1948 vzniklému žid. státu Izrael, co měl snahu do regionu přinést naději mír prosperitu, snad i demokracii. Ze suché neobydlené pouště vytvořil zelenou zahradu, které je uživí.. S nenávisti vůči Židům přišel před 100 lety palestinský muftí El Husajn. Nadšeně hodně spolupracoval s nacisty na holokaustu, největší zrůdnosti lidstva. Byl zuřivější než nacisté. Hitlerova kniha Meim Kampf se stala nejprodávanější, šířil se i ruský podvrh „Protokoly siónských mudrců“.Zabil desetitisíce Židů, i umírněné muslimy. Do 70-tých let zde nacisté šířili zrůdnou ideologii (Otto Skorzeny). Vybudovali teroristické organizace Hamás, Hisbalah, Al Kajdu a džihádu dali řád. V 1948 napomohli arabsko-izraelské válce za vyhlazení žid. státu (intifáda). Z pásma Gazy ostřelovali obyvatele Izraele. Dosud se toho Palestinci drží a vyučují genocidu na svých školách. Nacisté vyškolili i Arafata, šéfa hnutí za osvobození Palestiny. V Egyptě pomohli vzniku nacistického státu (Násir). Hitlerův odkaz v regionu přetrvával. Izrael anektoval území kolem svých hranic, aby zamezil dalšímu ohrožování země, aby vůbec přežili. Palestinci na rozumnou možnou dohodu stále nechtějí přistoupit. Chtějí nemožné, zpět celé území Izraele.

denisz ( 16. května 2021 02:43 )

Jsme svědky i OSN veletočů. 1948 odsouhlasilo Židům jejích dávnou
zemi Izrael v přejmenované Palestině. Po holokaustu. Dnes ale nezaručuje,
aby muslim. sousedé toto respektovali. V OSN dnes převažují muslim.země.
Kdyby se Izrael od počátku své existence nebránil, muslimské země by jej
už od 1948 zlikvidovali (intifada = válka proti žid.státu). Do regionu chtěli
přinést pracovití Židé vzdělaní, pokoj, prosperitu, demokracii. Odmítnuto!
Většina arabských muslimských zemí zmoudřela. Jen Palestina, Irán, Saudská
Arábie nadále lpí na intifadě, což mají ve svém polit. programu a učí na školách.
Palestinci se raději vyžívají ve výhodném stavu ukřivděných, aby byli litováni
a dostávali peníze např. z EU, než aby usilovali o náročnou aktivní soběstačnost
a vzdělanosti, pracovitosti se začlenili mezi civilizované země 21 století.
V OSN dominují muslimové.Žádný div, že jsou vždy na straně Palestinců.
„Správní“ lidé šíří lživé klišé, o chudácích Palestincích a špatných krutých
Izraelitech. Ach ta zvrácená korektnost = zamlžovaní a polopravdy. EU se
přidalo na stranu Palestiny a platí 2 mld. Euro ročně. USA platit přestaly.
Demokracie je slabá a tak se slušní musí i tvrdě bránit agresi zdivočelých hord.
Za to je OSN odsuzuje, že jen chrání své hranice a občany před vyvražděním.

zapravdu ( 15. května 2021 15:04 )

Tak ...USA mají s kradením cizích území již mnoho a mnoho zkušeností ...

zapravdu ( 15. května 2021 15:02 )

Izraelci ukradli kus Palestiny a vraždí po desítky let palestinské děti... Palestinci nemají jak se bránit než primitivními tzv. raketami z trubek a odpadu, zatímco Izraelci vraždí nejmodernějšími prostředky stonásobně víc Palestinců ... jakpak bychom asi jednali kdyby nám najednou OSN na čele s USA oznámily, že Morava případně Cikánům, kteří se tam sestěhují z celého světa ?

EU Commissioner ( 15. května 2021 14:07 )

Ty iz. rakety platíme my z bankovních poplatků, sušenek Opavia- Mondelez a pracích prášků Ariel.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa