Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Rekordní pokuta za nákup vrtulníků platí: Ministerstvo obrany má zaplatit půl miliardy

Autor: ČTK - 
7. dubna 2021
20:50

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard korun koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo obrany je i nadále přesvědčeno, že postupovalo správně. S rozhodnutím nesouhlasí a bude se proti němu bránit soudně. Pokutu ale zaplatí, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků.

„V rozhodnutí o rozkladu jsem provedl drobnou korekci výroku prvostupňového rozhodnutí, když jsem upřesnil, že ministerstvo nedovoleně uzavřelo smlouvu před doručením rozhodnutí o námitkách, nikoliv před rozhodnutím o námitkách, jak bylo původně uvedeno v prvoinstančním rozhodnutí,“ uvedl Mlsna.

Úřad v podobných případech může zakázat uzavřít smlouvu s vítězem tendru. V tomto případě to neudělal. „V daném případě bylo prokázáno, že by uložením zákazu plnění k ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu mohlo dojít, proto nebyl zákaz plnění uložen,“ vysvětlil Mlsna.

Pejšek ČTK sdělil, že ministerstvo je i přes zamítnutí rozkladu nadále přesvědčené o správnosti svého postupu. Poukázal na to, že při uzavření mezivládní smlouvy byla použita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek pro nákup strategického vojenského materiálu. „Podání námitky ze strany společnosti Leonardo bylo neoprávněné a obstrukční. Jedná se o subjekt, který v rámci projektu nikdy nebyl ministerstvem v rámci průzkumu trhu napřímo osloven,“ uvedl mluvčí. Oslovené v zakázce podle něj byly pouze americká a italská vláda, která ale námitku nepodala.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že podle ÚOHS mělo ministerstvo vyřídit námitku někoho, kdo není schopen dodat požadovanou techniku a nebyl napřímo osloven. „Podobné rozhodnutí ve svém důsledku může zbrzdit modernizaci armády o měsíce až roky. Připouští totiž možnost, že jakýkoliv výrobce nebo obchodník může napadnout zakázku, přestože nebyl jejím přímým účastníkem,“ poznamenal. „Tuto argumentaci nelze přijmout, proto se proti rozhodnutí ÚOHS a pokutě budeme bránit soudní cestou,“ dodal. Ministerstvo se může bránit správní žalobou u Krajského soudu v Brně.

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.

Mimořádnou výši pokuty ovlivnila cena zakázky. Podle zákona může ÚOHS uložit pokutu maximálně deset procent hodnoty zakázky. To by v tomto případě, kdy cena vrtulníků podle kurzu koruny k dolaru platného v době uzavření smlouvy byla 17,6 miliardy korun, odpovídalo přibližně 1,5 miliardy korun. Úřad tedy uložil přibližně třetinu možné maximální pokuty. Protože podle Pejška nemá soudní řízení odkladný účinek, musí ministerstvo pokutu zaplatit. „Majetková škoda tím nevznikne, protože půjde o převod finančních prostředků v rámci dvou státních institucí,“ uvedl.

Video Velitel helikoptéry AH-64D Apache Devon Lynch s překladatelem Tomáše Krišicou. - Karel Janeček

Ministerstvo za udělenou pokutu kritizuje předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Rozhodnutí ÚOHS označila za pohromu pro obranný rozpočet. Je podle ní zjevné, že odmítnutí námitky bylo zásadní chybou. Odpovědnost vidí na straně někdejšího náměstka ministra obrany pro akvizice Filipa Říhy, který je nyní náměstkem pro právní a investiční sekci. Metnara vyzvala, aby vyvodil personální důsledky. Obává se zároveň o osud řízení u Evropské komise, která by se měla zakázkou také zabývat.

Ministerstvo se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

flesch2z ( 8. dubna 2021 08:21 )

Takže jde jen o peníze z jedné krabičky do druhé krabičky? Ale to jde vždycky před volbami.
Vždycky si vládní strana vezme (ukradne) odměny. Když ne z provize nákupu, tak z provize pokuty.

gabreta ( 7. dubna 2021 22:44 )

Armáda je bezedná díra na prachy! Paradox je, že by ti šašíci nebyli schopni v tom počtu, co mají stav, ubránit ani Prahu!!

Yarda ( 7. dubna 2021 22:36 )

Z jakých fondů pocházejí ty peníze co má ministerstvo platit a kdo ty peníze dostane?

Vyvíjel jsem cosi co pracovalo v blízkosti mezního kmitočtu. Na vyzkoušení
jsem měl brouky z TI, bez problémů.
Do výroby měli jít brouci ze sajuzu a s těmi to moc nefungovalo. Koukal jsem
že ty brouky mají vyrábět i Maďaři, tak jsem na vyzkoušení objednal maďarské
brouky. Šlo to přes PZO, tam udělali výběrové řízení, z jejich hlediska byly
výhodnější ty ze sajuzu, tak jsem zase dostal ty sovětské.
Takže když zaslechnu, že někde dělají výběrové řízení, na tu epizodu si
vzpomenu.

sasa je jednicka ( 7. dubna 2021 21:33 )

Kolik je 10 % ze 17 MILIARD ?

spočítejte si jaká je výše pokuty v tomto případě ?

Pro starší i mladší ročníky které nechodí do školy je to 1,7 MILIARDY !!! a KOLIK je skutečná POKUTA za TENDR ?

HANBA !

sasa je jednicka ( 7. dubna 2021 21:25 )

a tehdy právě zástupci Steyru vypověděli, že údajně Dalíkův úplatek měl přijít na PŮL MILIARDY v přepočtu - jenže tehdy se psal rok 2007 !!!

dnes máme Rok 2021 !

Zobrazit celou diskusi
Další videa