Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Babiš o rakovině: Zemře až 30 tisíc lidí za rok, virus zpozdil nový plán. EU už ho má

Autor: simao - 
7. dubna 2021
05:20

Andrej Babiš (ANO) loni mluvil o nebezpečí spojeném s rakovinou, nyní však aktivity v tomto směru navenek utichly a prim v Česku hraje pandemie covidu. Nový plán na boj s onkologickými nemocemi však již představila Evropská komise. Týká se prevence, včasných vyšetření či léčby. A ambice nejsou malé. Ochránit do roku 2030 na tři miliony ohrožených lidí. Na nový národní plán se v Česku čeká, Babiš však pro Blesk Zprávy uvedl, že jeho představení, byť skutečně zpožděné pandemií, se blíží.

Pandemie koronaviru se stala denní součástí našich životů, za více než rok jejího trvání zemřelo v Česku již 27 169 lidí s diagnostikovaným covidem-19. Není však zdaleka jediným zdravotním problémem, který Čechy trápí a který připravuje o životy rodinné příslušníky či známé a kamarády.

Onkologické nemoci mají na svědomí rovněž tisíce zmařených životů ročně. Za rok 2018, což je zatím poslední rok, ze kterého jsou kompletní data, zemřelo na tzv. zhoubné novotvary 27 699 osob.

Babiš mluvil o rakovině ve svém okolí

„Na rakovinu zemře každý den 70 až 75 lidí,“ upozorňoval loni v červnu Babiš, zmínil nutnost Národního akčního plánu boje proti rakovině a na tiskovce České onkologické společnosti dodal: „Musíme - nechci říkat vystrašit - ale trochu vystrašit naše lidi, jak nás vystrašil ten vir. Ale je třeba je edukovat, aby lidi mysleli na prevenci.“

O plánu následně mluvil i pro Blesk Zprávy. „Mně teď tady zemřel mladý ochrankář, chudák, měl kolem 35 let. Na rakovinu. Strašně mladí lidé umírají, rakovina je všude,“ dodával Babiš.

Vznikat mají nová centra pro prevenci i výzkum

Co se vzniku nového národního plánu týče, s druhou vlnou pandemie covid-19 se přípravy zpomalily. Plán přitom počítá s řadou novinek - s novým centrem prevence, novými budovami a nákupem nových přístrojů pro diagnostiku a léčbu či se vznikem Národního výzkumného institutu pro nádorové choroby.

Zpoždění příprav připouští i sám Babiš. „My na tom pracujeme, ale samozřejmě to má zpoždění, protože my řešíme covid. Takže se to posunulo. Předpokládám, že to představíme někdy v září,“ řekl Blesk Zprávám Babiš. Česko tak v představení nového plánu předběhli v Bruselu.

1,3 milionu zemřelých ročně v EU

Evropská komise totiž již stihla letos představit svůj vlastní plán pro boj s rakovinou - Evropský plán boje proti rakovině (Europe's Beating Cancer). Plán je ambiciózní, uvádí, že v rozmezí let 2021-2030 zachrání na tři miliony lidí.

„V EU je rakovina diagnostikována každý rok u 3,5 milionu lidí a každý rok na ni umírá 1,3 milionu lidí. Více než 40 % případů rakoviny lze předejít. Bez zvrácení současného trendu by se rakovina mohla stát hlavní příčinou úmrtí v EU,“ upozorňuje Evropská komise na to, že 4 z 10 případů lze zabránit.

Plán za 4 miliardy eur

Na unijní plán jsou vyčleněny 4 miliardy eur, oficiálně schválen byl již v únoru. Část peněz na něj půjde i z nového programu EU pro zdraví na období 2021-2027, který má pomoci členské země EU lépe připravit na zdravotní hrozby a následující pandemie.

„V roce 2020, zatímco jsme všichni bojovali proti pandemii covid-19, mnoho z nás vedlo tichý boj. Boj proti rakovině. V roce 2020 jsme kvůli tomuto onemocnění přišli o 1,3 milionu Evropanů. A počet případů bohužel stále roste. Proto dnes předkládáme Evropský plán boje proti rakovině. Boj těch, kdo se potýkají s rakovinou, je v Evropě také naším bojem,“ upozorňovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Evropský plán spoléhá na čtyři okruhy - udržitelná prevence rakoviny, včasná detekce nádorových onemocnění, rovný přístup k diagnostice a léčbě rakoviny a zlepšení kvality života pacientů s rakovinou a vyléčených osob.

„Ano, to máme stejně, až na to poslední, to ještě nemáme. Ale je to prevence, tam je to o investici do skutečného centra prevence, jaké tady v Čechách ani nemáme. Potom jsou tam projekty, abychom měli přístroje v rámci REACT-EU (dodatečné investiční prostředky a dotační výzvy v rámci EU fondů - pozn. red.), je tam věda a výzkum i další věci,“ vypočítává Babiš.

Za důležitou považuje i informovanost lidí. „Připravujeme komplexní prospekt, který tady ještě nebyl. Blíží se do finále. Doufám, že za dva měsíce bude hotov. Chceme to propagovat, budou tam uvedena všechna onkologická centra, kde se mohou lidé nechat vyšetřit,“ dodává.

Česko na předních příčkách u řady diagnóz

V Česku je nyní sestavován Národní onkologický program. Jeho hlavní motto je „správná léčba správnému pacientovi ve správný čas a na správném místě“. Naposledy však byl aktualizován v roce 2013.

Česká onkologická společnost sestavila i Desatero bezpečnosti onkologického pacienta v epidemickém období - nejen covidovém. Situace s narůstajícím počtem zhoubných nádorů je však nadále neutěšená. Podle Evropské komise hrozí, že jich do roku 2035 přibude 24 procent.

„V mezinárodním srovnání stojí Česká republika v incidenci zhoubných nádorů (ZN) v Evropě na 16.-17. místě, u řady onkologických diagnóz dokonce obsazujeme přední místa evropských statistik,“ upozorňují statistikové z ÚZIS. „Například 2. místo u ZN ledviny, 3. místo u ZN slinivky břišní, 3.-5. místo u ZN žlučníku a žlučových cest a 8. místo u ZN prostaty,“ varují.

Video „Rakovina děložního čípku nemusí existovat. Bezplatný test na HPV ženy ani nepostřehnou,“ říká Sláma. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Odkládané screeningy

S pandemií koronaviru se však objevil další problém, jehož dopady mohou mít dalekosáhlejší následky - lidé odkládají preventivní vyšetření i důležité screeningy.

„Nemůžou to odkládat. Prevence je důležitá hlavně u běžných rakovin, u kterých, pokud se detekují včas jako prostata, případně ženské záležitosti, tak je u nás léčba velmi úspěšná. Je potřeba chodit na preventivní prohlídky a nepodceňovat to. Rakoviny je strašně moc, umírá na to až 30 tisíc lidí ročně,“ dodal pro Blesk Zprávy Babiš.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

tomik007 ( 7. dubna 2021 13:58 )

BEST IN RAKOVINA - czuchám další pru-ser 😱💀👻

UFO1 ( 7. dubna 2021 08:08 )

Onkoplan Bureše bude rozhodně tak úspěšný jako taktika při pandemii,sale na místa na hřbitově

Zobrazit celou diskusi
Další videa