Babiše zasáhla smrt a Monika má dietu. „Musíme lidi vystrašit,“ řekl kvůli rakovině

Aktualizováno -
5. června 2020
10:12
Autor: Jaroslav Šimáček - 
3. června 2020
05:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) absolvoval cca 3,5hodinové vyšetření v Masarykově onkologickém ústavu. Pro Blesk Zprávy promluvil o tom, že je důležité nezanedbávat prevenci. Zmínil chystaný nový projekt v boji s rakovinou, ale i rodinnou anamnézu a také to, jak je na tom zdravotně jeho manželka Monika, která měla v minulosti problémy se slinivkou. Babiš upozorňuje, že na rakovinu umírají bohužel i mladí lidé, jako byl třeba člen jeho ochranky. V pátek vystoupil na onkologickém kongresu, kde promluvil o strašení lidí.

Andrej Babiš (ANO) přiznává, že sám k doktorům nechodí nijak zvlášť rád, ale nejen v jeho věku (65 let) je nutné prevenci nezanedbávat.

„V sobotu jsem byl půl dne v Masarykově onkologickém ústavu, kde je o prevence velký zájem. Tam se dokonce objednává až na leden 2021. Je potřeba lidi na prevenci motivovat. U nás je velká smrtnost u rakoviny, je to 26 tisíc lidí,“ řekl Blesk Zprávám premiér. „Když by se to zachytilo dřív, plno lidí můžeme zachránit,“ věří.

„Statistika je taková, že u nás někdo každých 20 minut zemře na rakovinu. Za 4,5 dne zemře stejný počet lidí jak na koronavir v rámci celé epidemie. Je potřeba o tom mluvit. Já taky nerad chodím k lékařům, je to ale důležité,“ uvedl pro Blesk Zprávy Babiš a pokračuje: „Mě to zaujalo, že jsme všichni tady byli vystresovaní z koronaviru, kde zemřelo bohužel 326 lidí, ale na rakovinu zemře každý den 70 až 75 lidí.“

Musíme lidi trochu vystrašit, míní premiér

V pátek se Babiš vydal po tiskovce na Úřadu vlády, kde mluvil o tom, že není dobré strašit druhou vlnou pandemie koronaviru, na onkologický kongres. „Myslím si, že bychom měli mít národní plán na boj proti rakovině, a tak, jak jsme zachránili tisíce životů v rámci koronaviru, tak tady myslíme, že to můžeme udělat stejně,“ řekl Blesk Zprávám Babiš.

Na tiskovce České onkologické společnosti ale sám Babiš kvůli rakovině strašení zmínil. „Musíme - nechci říkat vystrašit - ale trochu vystrašit naše lidi, jak nás vystrašil ten vir. Ale je třeba je edukovat, aby lidi mysleli na prevenci,“ vzkázal Babiš.

Video Babiš odmítá strašení 2. vlnou pandemie koronaviru. Nikdy už nebudeme dělat plošné opatření, slíbil 

Babiš proto plánuje projekt boje proti rakovině a zmiňuje nejen možnost využít specializovaná pracoviště, ale i snahu vyrazit mezi lidi. I armáda má možnosti vyšetření na místě skrze „kontejnery“ na CT vyšetření, podotýká.

Blesk Ordinace pomáhala lidem již loni

Babiš Blesku přiblížil, jak vidí projekt v boji s rakovinou. „Chceme připravit projekt, že by se jezdilo blíže k lidem, udělala by se kampaň. Např. u kuřáků 7 tisíc zemře na rakovinu ročně, a samozřejmě pokud se to zachytí dřív, tak všechny ty lidi můžeme zachránit. A dneska to určitě každý vidí kolem sebe - umírají mladí lidé na rakovinu, velice mladí lidé. Naši lékaři umí dobře léčit, ale samozřejmě pokud ti lidé přijdou pozdě, je to špatně,“ podotýká Babiš.

Babišova myšlenka není nová ani převratná, Blesk loni spustil vlastní a úspěšný projekt mobilních Blesk Ordinací, které objely republiku právě s nabídkou preventivních vyšetření - od Českoých Budějovic po Opavu. Pro letošní rok narušila další plány pandemie, Blesk Ordinace se ale vrátí v květnu 2021.

Video Projekt Blesk Ordinace pomáhá lidem: Loni zachránil desítky životů - Petr Macek

Babišovi zemřel na rakovinu i mladý člen ochranky

Smrt kvůli rakovině přitom zasáhla i Babišovo pracovní prostředí. „Mně teď tady zemřel mladý ochrankář, chudák, měl kolem 35 let. Na rakovinu. Strašně mladí lidé umírají, rakovina je všude,“ prozradil Blesk Zprávám premiér.

Upozorňuje přitom na to, že ročně je diagnostikováno 85 tisíc nových případů onkologických onemocnění, zemře 26 až 27 tisíc lidí a zkušenosti se zhoubným nádorem má 570 tisíc lidí.

„Je důležité, abychom lidem vysvětlovali, že je důležité, aby se starali o své zdraví už dřív a ne až potom, když jsou ve starším věku,“ pokračuje premiér.

Premiéra proklepli důkladně

K vlastnímu vyšetření Babiš Blesk Zprávám poznamenal, že výsledky ještě nemá. Komplexní vyšetření premiéra ale nebylo zadarmo. „Samozřejmě je to za peníze, ale oni dělají vyšetření i pro lidi, kteří nejsou tak majetní, ale tam je to o spolupráci s pojišťovnami. Já si myslím, že takový přístup a nárok na prevenci musí mít všichni. Bez rozdílu na jejich majetkové poměry,“ uvedl Babiš, podle kterého je centra prevence potřeba vybudovat v každém kraji.

Babiš přiblížil, co všechno absolvoval. „Měl jsem tam kardiologii, urologii, neurologii, všechno. CTčko s kontrastní látkou celého těla, ultrazvuky a všechno na jednom místě. Strávil jsem tam 3,5 hodiny,“ podotkl premiér.

V květnu byl v nemocnici také

Menší dílčí vyšetření absolvoval premiér i v půlce května. „Já jsem dneska byl dokonce na vyšetření v jedné nemocnici, kde mi primář kardiologie říkal: To je nejlepší ministr od revoluce. Je mladý, je slušný, samozřejmě nemá ještě tolik zkušeností, ale zvládl to skvěle,“ říkal 13. května Babiš v pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz, když hájil kritizovaného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který také upozorňuje na důležitost prevence - např. i v rámci Dní zdraví, které jeho resort pořádá a kde byl hostem již i Babiš.

V minulosti měl Babiš problém s očima - a oddělováním sítnice. Má oči v pořádku? „Jo jo, tam jsem teďka nebyl,“ uvedl premiér.

Video Ordinace Blesku v Praze - Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz

Babišova videokonference se šéfy nemocnic

O prevenci mluvil Babiš i v úterý ráno i při videokonferenci se šéfy 16 nemocnic, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví. „Dostanu materiál, my ta preventivní centra máme, mě zajímalo, jak je to navštěvováno, za jakých podmínek,“ popisoal v úterý Babiš.

Ve věku 65 let již spadá mezi důchodce, 66. narozeniny oslaví v září. Uvědomoval si, že je již i s ohledem na pandemii koronaviru ohroženou skupinou? „To ani ne, z hlediska toho viru ani ne. Ale je potřeba chodit na prevence. Mně vir z hlediska komunikace vyhovuje. Teď jsem mluvil s 16 řediteli, s ministrem, každý jsme v kanceláři, nikdo nikam nejel, tudíž nejsou žádné zplodiny, nejsou žádné náklady, šetříme čas, šetříme všechno možné. Pohoštění atd.,“ směje se Babiš, který našel na omezeních kvůli pandemii koronaviru i pozitivum.

Jednání vlády prostřednictvím videokonference: Babiš přiznal, že mu tento formát vyhovujeJednání vlády prostřednictvím videokonference: Babiš přiznal, že mu tento formát vyhovuje | Úřad vlády ČR

„Mně se to líbí, a proto se ani nehrnu do fyzického zasedání vlády, protože se mi líbí, že tam v předsálí nesedí hromada úředníků celý den a čekají všichni na místech. Je to dobrá zkušenost pro digitalizaci, o které stále mluvíme,“ vysvětlil Babiš tak vlastně i to, proč vláda i tento týden nadále zasedala na dálku a nikoli v jednacím sále Strakovy akademie.

Od pondělí přitom má Babiš pro zdravotnická témata po ruce na Úřadu vlády i nového zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu.

„V rámci toho viru tomu dávám ještě větší důležitost, je tam strašně moc věcí. Máme NERV ekonomický, ale chtěl bych udělat i NERV zdravotnický, kde budou ministr a všichni důležití lidé. Ve zdravotnictví je těch projektů strašně moc a vir nám to jasně řekl. My jsme všichni reagovali tak, jak jsme reagovali. Je jasné, že lidé si přejí hodně zdraví, tak musíme také pro to zdraví něco udělat. Je to naše odpovědnost a ne odpovědnost lékařů. Naši doktoři jsou super, ale musí mít i super přístroje,“ dodal k tomu Babiš.

„Je potřeba, aby doktoři vyzývali lidi, aby tam chodili. Já jsem teď zjistil, že jsem rok a něco někde nebyl. Je potřeba ty lidi na to upozorňovat. Co jsem získal za poznatek z Masarykova onkologického centra, což je model, který okopírovali v Americe, v Bostonu, je ta rodinná anamnéza. Mě se lékaři ptali: co vaši rodiče, prarodiče. To je důležité, aby i v rámci digitalizace byly záznamy o zdraví rodičů, prarodičů, dětí, vnuků, vnuček, celé rodiny. Ti lékaři se na to ptají a samozřejmě já to po rodičích nemám, ale bylo by dobré, abychom to zanechali pro naše, aby rodina měla zdravotní dokumentaci na jednom místě,“ míní Babiš.

Video Odhalení lékařů v Blesk Ordinaci v Opavě: 7 zhoubných nádorů kůže, cukrovky, rizikový vysoký tlak - Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz

Monika dva roky na dietě

Při zmínce o rodině pak Babiš reagoval i na dotaz ohledně zdraví jeho manželky Moniky Babišové, která před časem prodělala zánět slinivky. Dopady to má prý dodnes. „Paní je ale na dietě. Už dva roky,“ prozradil Babiš.

Právě před dvěma lety, v červnu 2018, Babišová Blesk Zprávám k zánětu slinivky, kvůli které byla hospitalizovaná v nemocnici, řekla: „Slinivka podle krevních výsledků a ultrazvuku je v pořádku, ale musím držet stále dietu, která už není tak přísná, jako byla na začátku, ale musím mít nižší obsah tuků a cukru, takže nesmím pít žádný alkohol.“ Manželka premiéra upozorňovala, že se musí hlídat, jedním dechem ale dodávala: „Já jsem takový požitkář, takže mám ráda dobré jídlo, dobré víno, prosecco a tak…“

Letos v březnu pak Blesk Zprávám v exkluzivním rozhovoru prozradila: „Vypadá to, zatím vše v pořádku. Měla jsem velký zánět slinivky, ale vůbec nevíme, z čeho to bylo. Lékaři mi řekli, že častým spouštěčem je stres. Zákrok jsem naštěstí žádný podstoupit nemusela, byla jsem ale 14 dní na JIPce, vyplachovali mě vodou, dali mi nějaké léky, ale naštěstí to nemělo žádné další následky.“

Andrej a Monika Babišovi: Na Dni zdraví promluvili pro Blesk Zprávy o svém zdravíAndrej a Monika Babišovi: Na Dni zdraví promluvili pro Blesk Zprávy o svém zdraví | Foto Blesk - Alexandr Malachovský

spania ( 5. června 2020 12:50 )

Pan Babiš je rozumný muž.Jinak souhlasím,je fajn nechat si udělat preventivní vyšetření pokud možno na jednom místě.Investice do zdraví a sami do sebe je ta nejlepší

ellaella ( 5. června 2020 12:10 )

Napsal jste tu fakta, naprostý souhlas, ale mám obavu, že jste se namáhal zbytečně. Zdejší negramoti mozek nepoužívají, ti jen papouškují to, co se jim líbí. Žádná pravda je nezajímá.

Milan Šmid ( 5. června 2020 11:00 )

ASI JE DOBŘE ŽE BABIŠ NENÍ PRAŽÁK A PRAVIČÁK JINAK BY JSME BYLI V PRD.LI !!!!Četl jsem plán podrobně a zodpovědně říkám: ve stávající podobě ho máme odmítnout. Souhlasit jen, budou-li změněny parametry. Ve stávající podobě nás poškodí. Je tristní, že o plánu chybějí v českých médiích informace. Novináři papouškují, že na Česko čeká 19 mld. eur grantů a půjček. Převzali spekulaci z Reuters, která smíchala jablka a hrušky. V plánu EK nic takového není. Zato je tam mnoho, o čem se nepíše. Proto následující varování:

1) Plán krizi zneužívá, ale neřeší. Slibovaných 750 mld. eur pro celou EU není na záchranu ekonomik postižených epidemií. Tam směřuje jen 50 mld. eur pro členské státy (tzv. ReactEU) a 31 mld. eur pro firmy.

...
2) Cílem je klima revoluce. Na ni má jít 560 mld. eur. V dotacích bude rozděleno 310 mld., v půjčkách 250 mld. Žádosti musí být v souladu s konvergenčními, energetickými a klimatickými plány, které schvaluje EK. Financování bude podmíněno taxonomií tzv. zelených financí. Větrníky OK, jádro NE…

Schmarcz: Chtějí nám politici po solárech znechutit i jádro? S Dukovany s námi vláda hraje betlaSchmarcz: Chtějí nám politici po solárech znechutit i jádro? S Dukovany s námi vláda hraje betla
3) Klíč k dělení 560 mld. eur není fér. Zejména pro Česko. Dlouhodobá nezaměstnanost nesouvisí s epidemií. Srovnání ČR a Slovenska je do nebe volající (viz tabulka a červený rámeček). My ztrácíme, Slováci získávají. Zasáhla je epidemie víc než nás?

...
4) Tzv. „Fond spravedlivé transformace“ (JTF) je nespravedlivý. Je pro státy, které budou zavírat uhelné elektrárny. Polsko, Německo, ČR, Rumunsko. Má tam jít 40 mld. eur. Pro ČR se počítá s 3 mld. eur. Dnes stojí státní podpora obnovitelných zdrojů 40 mld. Kč ročně a na konečné spotřebě se podílejí 15 %. Uhlí dělá v bilanci 40 %. Tak si spočítejte, kdo to zaplatí.

5) Plán směřuje k dluhové a rozpočtové unii. Evropská komise si 750 mld. eur vypůjčí, vydá dluhopisy. V takovém objemu poprvé. Ty pak budeme

sarina ( 4. června 2020 06:08 )

ANO, v republice je spousta grázlů a někteří žijí raději za hranicemi ČR aby se nemuseli zodpovídat a měli klid.Předseda vlády(premiér)je dosud nejlepším kterého jsme doteď měli, snad i budeme mít a ti kteří mu k tomu pomohli toho nelitují, snad někteří kteří rádi převlékají kabát, ale na druhou stranu je dost těch kteří prokoukli a vidí co všechno premiér dělá aby bylo líp.Těch pitomců, blbců, hlupáků a koblih je stále víc, ale hlavně raději budou těmi hlupáky atd., než by měly dát hlas opozici, která by byla ráda za každého hlupáka jen aby dostala hlas, ani by jim nevadilo, že to hlupáci jsou!!!

horaIysa ( 3. června 2020 22:41 )

Vy jste větší telata, než jsem si myslel. Tak jen detail. Ano, je tady v republice spousta grázlů, ale jen jeden z nich je předseda vlády. A do sedla mu pomohli pitomci jsko vy. Jste pyšní na vlastní blbost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud