Lidé narození 4. května jsou Býci.  


Svátek slaví Květoslav

  • Ženský protějšek: Květoslava, Květa
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Květoslávek, Kvéťa, Květík, Květoš, Sláva, Slávek
  • Původ: Jméno Květoslav vzniklo jako slovanská verze latinského jména Florián. „Florianus“ se překládá jako „kvetoucí“, „květinový“ nebo „oslavující květy“.
  • Povaha: Květoslavové se neradi přizpůsobují ostatním. Jsou velmi temperamentní a vitální.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Berana, Lva a Vodnáře.

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den Star Wars

Každý rok 4. května fanoušci a příznivci Hvězdných válek všech věkových kategorií oslavují mezinárodní den Star Wars. První díl sci-fi pohádky měl premiéru v roce 1977.  Díky mimořádně povedeným a jedinečným speciálním efektům a neobvyklým trikům si tento druh žánru získal pozornost široké filmové veřejnosti a stal se pro celý svět fenoménem. Režisér George Lucas díky tomu natočil mnohadílnou sérii celovečerních filmů, které diváka vtáhnou do velkolepých hvězdných bitev a stanou se součástí konfliktů hrdinů se světelnými meči se schopností ovládat vesmírnou sílu. Další díly přímo lákají být součástí těchto hvězdných akcí.

Nejen ale ve filmové branži Star Wars přitahuje pozornost a nadšení diváků, ale také knihy, televizní seriály, videohry a časopisy přináší v této oblasti nezanedbatelné produkty. Hvězdné války se staly jedním z nejfrekventovanějších témat mediálního obchodu.

Každoročně se po celém světě konají na Star wars tématicky zaměřené výstavy, přednášky, pochody v maskách hvězdných hrdinů, workshopy a hry. Zkrátka celý svět vnímá 4. květen jako den plný zábavy.

A proč právě 4. květen? Anglicky se toto datum může vyslovit jako May the Fourth, což zní podobně jako anglická verze pozdravu rytířů jedi may the force be with you (česky "nechť tě provází síla).

Den hasičů

Den hasičů se slaví na svátek svatého Floriána, který zabraňuje požárům a je patronem všech hasičů. Jednalo se o římského vojáka, který se stal správcem jedné z římských provincií a pomáhal pronásledovaným křesťanům. Za to byl s mlýnským kolem na krku svržen do řeky. Nejčastěji je zobrazován jako římský voják vylévající vodu z vědra na hořící dům nebo chrám. Je ochráncem proti požárům a vodě. V tento den vzdáváme hold profesionálním i dobrovolným hasičům, neboť riskují své životy pro záchranu ostatních. 


Psalo se 4. května před rokem: