Několik desítek fanoušků Star Wars vyrazilo průvodem s vlajkami z Václavského náměstí na pochod do holešovického klubu Cross, kde je pro ně připravený celodenní program. Byli mezi nimi lidé v kostýmech filmových postav jako Darth Vader, princezna Leia, stormtroopeři nebo Rytíři Jedi. Dnes se podobné akce konají po celém světě, v Praze byl pochod poprvé v roce 2015.

Video
délka: 02:54

4. květen 2019: Prahou prošel pochod příznivců Hvězdných válek v rámci jejich mezinárodního dne. Andrea Ulagová

Letošní ročník se nicméně nenesl v takovém veselí, jako ty uplynulé. Ve čtvrtek se totiž světem roznesla neblahá zpráva, že zemřel původní představitel wookieho Žvejkala Peter Mayhew (†74). Z toho důvodu se za herce v Praze uskutečnila i krátká tryzna.

Video
délka: 00:05

Za původního představitele Chewbaccy neboli Žvejkala Petera Mayhewa se uskutečnila krátká tryzna. Andrea Ulagová

Fanoušci bok po boku s vědci

Pochod se vydal dopoledne od sochy svatého Václava společně s Pochodem za vědu. „Pěkně se to sešlo, protože tématem našeho pochodu je sci-fi, jsou tu fanoušci sci-fi a my jsme vědci, kteří mají rádi sci-fi,“ řekla na úvod pochodu jeho pořadatelka Claire Klingenbergová. Podobné Pochody za vědu (March for Science) se pořádají v mnoha zemích a účastní se jich desetitisíce lidí. V Praze je už třetí ročník, pořádá ho Český klub skeptiků Sysifos.

Tématy navazujících přednášek na Akademii věd, kam průvod vědců a fanoušků vědy zamířil, tak bude například teleportace, cestování vesmírem, mimozemšťané, editace genomu. „Jsou to témata, která jsou sci-fi nebo nám jako sci-fi dřív připadala, ale dnes je třeba se jimi zabývat,“ řekla Klingenbergová.

Bez vědy je jen fikce

„Pochod se snaží ukázat, jak široké jsou vědecké poznatky a co všechno pro nás věda dělá,“ uvedla. Účastníci pochodu tak měli transparenty s nápisy »Nebylo by bez vědy« a obrázky vesmírné rakety, noty a piva nebo »Without Science Is Only Fiction« (Bez vědy je jen fikce). Nápisy »Science not silence« (Věda, ne ticho) chtějí upozornit na malou pozornost, která se vědě ve veřejném prostoru věnuje.

Odpoledním tématem přednášek jsou klimatické změny. Právě ty jsou podle Klingenbergeové jedním z vědeckých témat, která se často politizují. „Klimatické změny jsou prezentované jako něco, na co je třeba mít politický názor, neberou se jako fakt,“ dodala.
Fotogalerie
48 fotografií