Primátor Hřib lituje pokusu o upálení v centru Prahy. Jurečka chválí kolemjdoucí

Autor: ČTK, nkov - 
18. 1. 2019
20:20

V Praze se na Václavském náměstí před sochou svatého Václava v pátek kolem třetí odpoledne zapálil Čech (54). A zatímco kolemjdoucí ho uhasili a lékaři pak dvě hodiny dostávali na operačním sále z toho nejhoršího, politici na čin příliš nereagovali. Pražský primátor Zděnek Hřib (Piráti) nebo adept na šéfa lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) litovali, že se něco takového přihodilo, většina dalších ale v prvních hodinách po incidentu mlčela. Muž se pokusil upálit 50 let a dva dny poté, co si sáhl na život student Jan Palach (†20) na protest proti sovětské okupaci Československa. Podle prvotních informací policie neměl stávající pokus o upálení politický podtext.

„Je mi velice líto, že k tomuto v Praze došlo,“ napsal primátor Hřib na Twitteru a dodal, že věří ve schopnost pražských záchranářů se o muže co nejlépe postarat. Muž byl z místa činu odvezen do nemocnice v umělém spánku. Utrpěl údajně popáleniny na 30 procentech těla. „V tuto chvíli mi není známa motivace k činu,“ dodal Hřib ve statusu. 

K indicentu se vyjádřil také 1. místopředseda KDU-ČSL a exministr zemědělství Marian Jurečka. „Myslím na muže, který se dnes zapálil na Václavském náměstí,“ napsal s tím, že mu přeje hodně sil k zotavení. Oceňuji reakci lidí, kteří ho pomohli uhasit a pomohli v takové situaci,“ dodal Jurečka. Muže si na ulici všimlo několik lidí, kteří neváhali a muže se pokusili uhasit.

To se nakonec povedlo s pomocí hasičského přístroje, který donesli pracovníci z nedaleké kavárny Starbucks. „Věřím, že lékařům se podaří jeho život zachránit,“ připojil Jurečka. 

Video Takto dopadl muž (54), který se na Václaváku pokusil upálit - Pro Blesk - Valentin Papazian

Muž se pokusil sebeupálit pouhé dva dny po oslavách výročí studenta Jana Palacha. Ten se na Václavském náměstí 16. ledna 1969 zapálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Utrpěl popáleniny na 85 procentech těla. O tři dny později zemřel v nemocnici. Palachův čin chtěl před šesti lety připomenout sedmatřicetiletý muž, který se pokusil upálit před Národním muzeem.

Doprava z Václavského náměstí byla kvůli vyšetřování odkloněna do Krakovské ulice.

Video V Praze na Václaváku se pokusil upálit muž (54). 50 let po Palachovi - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kradlous ( 19. ledna 2019 11:48 )

Satan není hřib ale zfetovaný pirát.Praho vše nejlepší.

pavel11 ( 19. ledna 2019 10:31 )

nejhorší humus,sajrajat udavači jsou piráti určitě to byl feták s kliniky který se upálil na protest že nemužou vyrabovat další kliniku.

kradlous ( 19. ledna 2019 10:10 )

Z psychicky narušeného Palacha udělali hrdinu.Podobný případ v pátek,snad z něho Pražská kavárna neudělají také hrdinu.Nebylo by se ničemu divit.

muscula ( 19. ledna 2019 06:23 )

měl se upálit před klinikou

kukuku ( 19. ledna 2019 01:31 )

I církev si na upáleném Palachovi přihřívá polívčičku - slyšel jsem, jak měl jeho čin jasné křesťanské pozadí, prý nanebevzetí a podobné krávoviny. Jenom proto, že Palach šel s matkou před smrtí na půlnoční - jindy by ho nenapadlo tam jít.

Zobrazit celou diskusi
Další videa