Býk
Autor: CNC

2. květen <<< 3. květen >>> 4. květen

Lidé narození 3. května jsou Býci.  


Svátek slaví Alexej

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Alex, Alek, Lexa, Lexi, Saša
  • Původ: Jméno Alexej je řeckého původu. Pochází z řeckého slova „alexein“, které znamená „ten, který brání“.
  • Povaha: Alexejové jsou přátelští a komunikativní. Díky disciplinovanosti dosahují svých cílů.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Panny, Štíra, Vodnáře a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den svobody tisku

Valné shromáždění OSN v roce 1993 vyhlásilo 3. květen Mezinárodním dnem svobody tisku na základě doporučení zastoupených států UNESCO na Generální konferenci v roce 1991.

Lidé celého světa si tímto dnem připomínají 3. květen 1991, kdy byla přijata Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická media v Africe a ve světě a dále význam svobody a poskytování pravdivých informací což je pro demokratickou společnost naprosto nezbytnou součástí.

Cenzura, zákazy tisku, diskriminace novinářů a násilné útoky na ně jsou v rozporu s ochranou lidských práv a svobodného projevu. Po celém světě se setkáváme s omezeními, které znemožňují novinářům po pravdě informovat veřejnost, zvláště jedná-li se o citlivé údaje vlády nebo určitých zájmových skupin.

Novinářská profese je pro laika velmi zajímavá a dobrodružná, ale je třeba si uvědomit, že žurnalisté musí čelit velkému riziku v podobě zastrašování, agresivních útoků a dokonce i únosů, pokud chtějí svým čtenářům přinášet relevantní zprávy. Tyto útoky můžeme vnímat jako ohrožení mezinárodního práva a svobody jako takové.

Den Slunce

3. květen byl jako Den slunce poprvé slaven v roce 1978 ve Spojených státech. Časem se rozšířil do dalších států a stal se mezinárodním. V Evropě se počátkem 21. století z původního Dne Slunce vyvinuly Evropské dny Slunce, které probíhají v první polovině května již v mnoha státech včetně České republiky.

V Den Slunce si připomínáme význam Slunce pro život na naší planetě. Možná tuto obří planetu bereme jako něco příliš samozřejmého, co na nás jen svítí, a přitom je spolu s vodou základním dárcem života na Zemi.

Jedním z hlavních důvodů, proč vznikl tento den, je význam sluneční energie pro planetu Země jakožto hvězdy, která je nejblíže naší planety. Slunce nám dodává energii a probouzí vše živé. Navíc v poslední době došlo k rozmachu s využitím sluneční energie, jakožto obnovitelného zdroje.

Evropské dny Slunce koordinuje Evropská federace pro fototermiku (ESTIF) ve spolupráci s Evropskou asociací fotovoltaického průmyslu (EPIA) a podporují je desítky evropských i národních organizací.

V souvislosti s oslavou Slunce nelze nepřipomenout slova Jana Wericha: „Až Ti bude úzko, otoč se čelem ke slunci. Všechny stíny budeš mít za zády.“ Ta mají přesah z oblasti mezilidských vztahů do našeho vztahu k přírodě a moderním technologiím.

Kdo se narodil 3. května

Svět

  • 1469 – Niccolò Machiavelli, italský diplomat a stratég (†  21. června 1527)
  • 1903 – Bing Crosby, americký zpěvák a herec († 14. října 1977)
  • 1988 – Michael Kiwanuka, britský soulový muzikant
  • 1995 – Celeste Buckingham, zpěvačka