
1. květen <<< 2. květen >>> 3. květen
Lidé narození 2. května jsou Býci.
Svátek slaví Zikmund
- Ženský protějšek: nemá
- Nejpoužívanější domácí podoby: Zikmundek, Ziki, Zik, Zikan
- Původ: Jméno Zikmund je německého původu. Pochází ze starogermánského jména Sigimund, jenž tvoří slova „sigi“ (vítězství) a „mund“ (ochrana). Zikmund tedy znamená „ochránce vítězství.
- Povaha: Zikmundové jsou bojovní. Mají velkou vnitřní sílu a potřebují vítězit. Dávají tak přednost dobrodružství před rodinným životem.
- Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Kozoroha, Lva a Střelce.
Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >
Světový den tuňáků
2. květen byl vyhlášen Světovým dnem tuňáků. Málokdo tuší, že právě tento mořský predátor je nepříliš veselým symbolem destrukce oceánů. Tažné sítě rybářů tuňáků v čím dále tím větších hloubkách ničí mořské dno a další mořské živočichy a především organismy pohlcující oxid uhličitý, který způsobuje oteplování planety.
V posledních letech kvůli průmyslovému rybolovu a také znečištění moří a oceánů jsou tyto krásné ryby téměř na pokraji vyhynutí. Mořští biologové vydali varování, že počet všech druhů tuňáků se rok od roku blíží do alarmujících čísel.
Světový den tuňáků by lidem na celém světě měl připomenout, jak moc důležitý je soulad s přírodou pro planetu a pro naši budoucnost, obzvláště v době, kdy řešíme tak závažná témata jako jsou změna klimatu, znečištění ovzduší, vody a právě nadměrný rybolov.
Do záchranných akcí, které se v tento den konají, se zapojuje mnoho organizací podporujících ochranu přírody a zvířat po celém světě.
Proto také v posledních letech vznikají rybářské organizace, které budují farmy na chov tuňáků, ale je to velmi obtížné, protože tuňák je ryba milující svobodu, a tak často v zajetí uhyne. Přesto snaha na záchranu tuňáků přetrvává.
Světový den labyrintů
2. květen se Světovým dnem labyrintů stal na základě iniciativy mezinárodní organizace se sídlem v New Yorku The Labyrinth Society, jejímž posláním je podpora všech, kteří vytváří, udržují a používají labyrinty.
Cílem tohoto dne je inspirovat veřejnost k procházce a načerpání energie v některém z labyrintů po celém světě. Světový den labyrintů probíhá ve více než stovce států světa. Vznikl s myšlenkou šířit mír, pozitivní energii a lásku.
V Česku se k oslavě tohoto dne došlo poprvé v roce 2020 v labyrintáriu zámku Loučeň na Nymbursku, které je prvním v Evropě a jediným v ČR. Nikde jinde na světě nemají soubor dvanácti zahradních labyrintů a bludišť.
Klasická terminologie rozlišuje mezi labyrintem a bludištěm. Labyrint představuje stavbu či systém, kterým vede složitá, ale pouze jedna cesta k cíli ve středu soustavy a zpět. Proto mnohé obrazce prezentované jako labyrint jsou více či méně jasné a složité spirály. Zato bludiště je spletí mnoha cest s často slepými odbočkami, v nichž se lze i ztratit.
Labyrint se objevuje ve většině kultur. Jeho smyslem bylo chránit se před zlými silami. Křivolaké labyrinty měly fungovat jako jakési lapače temných sil, pasti na ně, anebo jim měly alespoň ztěžovat vniknutí do obydlí či úkrytů lidí.
Bloudění v kukuřičných bludištích: Největší labyrint je v Praze a má 3 kilometry! Co je v něm schované?

Kdo se narodil 2. května
- 1933 – Eva Klepáčová, herečka a moderátorka († 18. června 2012)
- 1942 – Petr Janda, rockový hudebník, kytarista a zpěvák skupiny Olympic
- 1951 – Ondřej Soukup, hudební skladatel
- 1962 – Vladimír Javorský, herec
- 1969 – Karel Dobrý, herec
- 1994 – Alexander Choupenitch, šermíř
Svět
- 1946 – David Suchet, britský herec
- 1975 – David Beckham, anglický fotbalista
- 1986 – Thomas McDonell, americký herec
- 2015 – Charlotte z Walesu, britská princezna