Herec s Jiřinou nepromluvil posledních osm let před jejím odchodem v průběhu roku 2021. Ani její krutá nemoc, v rodině tak častá rakovina, ho neoblomila.
Spor o barák
„Moje babička a její bratr Alois Švehlík se před mnoha lety rozhádali. Hlavně kvůli dědictví po rodičích. Šlo o barák v Pardubicích,“ svěřil před čtyřmi lety Blesku vnuk Dominik. „V posledních letech spolu proto nepromluvili ani slovo!“ dodal smutně. Přitom to byl právě Alois, kdo sehnal jediné sestře na stará kolena práci uvaděčky v Národním divadle, kde sám zářil dlouhých 36 let.
Chudáci rodiče
O bratra přišel herec už záhy a taky kvůli rakovině. Jaroslav Švehlík (†42) byl jeho vzorem, věnoval se herectví, ale zemřel velmi mladý. Alois na něj často vzpomínal. „Věděl jsem jako jediný z rodiny, že je těžce nemocný,“ prozradil v pořadu ČT Neobyčejné životy. „Jeho žena Jana mi poslala telegram, ať přijedu. Ležel v Paskově a tam byli lidé nemocní rakovinou, a to už byl takový poslední odklad,“ popsal poslední bratrovy chvíle. „Viděl jsem ho, dejme tomu, takových čtyři pět dní před smrtí. Otec se málem zhroutil, když ho viděl, a maminka byla moc špatná, chudinka. To víte, když přežijete syna...“ přiznal těžké chvíle Švehlík. Ze tří sourozenců tady zůstal sám. Ještěže měl manželku Florentinu a s ní tři děti.
Zemřel Alois Švehlík (†85): Loni vstoupil do Síně slávy Národního divadla Hana Höschlová
Sestra Jiřina (†88) byla máma Marcela Vašinky
Jiřina Jakoubková byla poprvé vdaná za herce Vlastimila Vašinku a měla s ním syna Marcela Vašinku (dnes 70), známého herce a dabéra. Jenže když mu byly pouhé dva roky, rodiče se rozvedli a Jiřina odešla z Pardubic do Prahy. Podruhé se provdala za skladatele Jaroslava Jakoubka (†65), který ji bohužel předčasně opustil. Zůstaly po něm krásné melodie, např. píseň Petra Jandy (82) Nějak se vytrácíš, má lásko nebo duet pro Martu Kubišovou (82) a Waldemara Matušku (†76) Víc nechtěl by snad ani D’Artagnan.
Bratr Jaroslav (†42): Hrál i s Hanzlíkem
Jaroslav Švehlík vystudoval herectví na DAMU, absolvoval v roce 1954. Poté hrál v divadle v Gottwaldově (dnešním Zlíně), Olomouci a od roku 1964 ve Státním divadle v Ostravě, kde se krátce před smrtí stal dokonce šéfem činohry! Působil také v ostravském rozhlase a televizi. Diváci ho mohli vidět např. v televizním filmu Příběh středního útočníka (1973) s Jaromírem Hanzlíkem (77) v roli úspěšného hokejisty.