Býk
Autor: CNC

30. duben <<< 1. květen >>> 2. květen

Lidé narození 1. května jsou Býci.  


Svátek Práce

Svátek práce je mezinárodním dělnickým svátkem. V roce 1889 jej zavedla Druhá internacionála (mezinárodní organizace socialistů) jako připomínku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. Dělníci se tehdy snažili prosadit osmihodinovou pracovní dobu. Protestu se jich zúčastnilo přibližně 300 tisíc.

Stávka vyvrcholila tzv. Chicagskou tragédií, při které došlo ke střetu demonstrantů a policie. Několik stávkujících přišlo o život. 4. května vybuchla při demonstraci na Haymarket Square bomba, která zabila minimálně 7 policistů. Za její použití bylo 8 anarchistů odsouzeno k trestu smrti. Na památku boje chicagských dělníků vznikl Svátek práce. V České republice se poprvé slavil v roce 1893 na Střeleckém ostrově v Praze. Za vlády komunistického režimu se pořádaly masové prvomájové průvody.

Vstup České republiky do Evropské unie

1. května 2004 vstupila Česká republika oficiálně do Evropské unie. Už od revoluce v listopadu 1989 bylo snahou naší země dokončení demokratizace po pádu komunistického režimu. Žádost o vstup byla naší vládou podána 17. ledna 1996.  Cílem byl návrat do Evropy a pro strategicky velmi dobře umístěnou zemi přímo ve středu Evropy velký krok vpřed. 

Přínosem členství v Evropské unii je růst životní úrovně, celkově ekonomiky naší země a v neposlední řadě se otevřely obchodní příležitosti, volný pohyb zboží, osob, kapitálu atd. Poměrně brzy jsme se značně přiblížili k vyspělé ekonomice členů Unie, i když v některých oblastech není možný až takový pokrok z důvodu odlišnosti evropských členských států. Ministerstvo financí ČR zveřejnilo údaje o výdajích a příjmech unijního rozpočtu, který vykazuje kladné výsledky pro naši zemi a tudíž je možné tyto finance efektivně využívat.

Vstup do Unie znamenal pro naši republiku také určitou změnu v oblasti bezpečnosti a obranné politiky, a to díky společné deklaraci EU a NATO v roce 2002 a v následujících letech k dalším dohodám týkajících se mimo jiné také mezinárodního terorismu a koordinaci v oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany.


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Svátek zamilovaných

První květen se díky básni Karla Hynka Máchy Máj stal svátkem zamilovaných, kdy je třeba políbit svou slečnu či ženu pod rozkvetlou třešní. Při oslavách svátku zamilovaných se vychází z prvních veršů Máje: „Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; květoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži pěl, růžinu jevil vonný dech.“

Máchova lyrickoepická skladba Máj bývá považována za vrcholné dílo českého literárního romantismu. Stala se jednou z nejvydávanějších českých knih. Poprvé vyšla roku 1836.

Rukopis Máje byl objeven během 1. světové války v Katusicích v pozůstalosti politika, organizátora českého hospodářského a společenského života na Mladoboleslavsku a podporovatele české literatury Jana Nepomuka Krouského.

Kdo se narodil 1. května

Svět

  • 1917 – Serge Silberman, francouzský producent († 22. července 2003)
  • 1917 – Danielle Darrieux, francouzská herečka a zpěvačka († 18. října 2017)
  • 1923 – Joseph Heller, americký spisovatel († 12. prosince 1999)
  • 1973 – Zsolt Hornyák, slovenský fotbalista
  • 1980 – Zaz, francouzská zpěvačka
  • 1982 – Jamie Dornan, severoirský herec

 

Otevírací doba obchodů 1. května 2023

Svátek práce není jedním z osmi státních svátků, v rámci nichž musí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené.

Kdy jindy musí zůstat zavřené a jaké jsou výjimky, čtěte ZDE>>>