Lidé narození 5. května jsou Býci.  


Svátek slaví Klaudie

  • Mužský protějšek: Klaudius
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Klaudinka, Klaudička, Klauda, Klaudy
  • Původ: Jméno Klaudie je latinského původu. Vykládá se jako „patřící k římskému rodu Claudiů“. Samotné slovo „claudus“ však znamená „kulhavý“ nebo „chromý“.
  • Povaha: Klaudie jsou pracovité. Jejich vnitřní vyrovnanost jim pomáhá zvládat všechny krizové situace. Rády pomáhají ostatním.  
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Kozoroha, Vodnáře , Panny a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Květnové povstání českého lidu

5. května si Česká republika připomíná boj českého lidu proti německým okupantům za II. světové války. V tento den roku 1945 občané Prahy zaznamenali urgentní opakovanou žádost Českého rozhlasu o pomoc a to byl impuls pro české občany k zahájení osvobozovacích akcí, v ulicích a na hlavních křižovatkách se začaly stavět barikády a u hranic hlavního města zátarasy.

Brutalita německých jednotek a pro lidi už nesnesitelná atmosféra posledních dnů války přerostla nejen v Praze, ale i ostatních českých městech v lidové povstání

V pražských ulicích začaly boje proti nacistům 5. května 1945. Povstání se účastnili nejen Češi, ale také příslušníci jiných národů a armád v čele s ruskou osvobozeneckou armádou vedenou sovětským generálporučíkem Andrejem Andrejevičem Vlasovem. Byla to zpočátku významná podpora, ale pro vedení českých povstalců představovala určité politické riziko, proto se ještě před koncem povstání z Prahy jeho vojska stáhla.

Na tisíci místech naší republiky nastaly protiokupační demonstrace, lidé vyvěšovali státní vlajky, ničili německé nápisy a orientační cedule, zmocňovali se zbraní, vedli protesty proti okupačním úřadům, obsazovali pošty, silnice a železnice a další důležitá místa jako ochranu před wehrmachtem. Povstalci měli za úkol znemožnit přísun techniky a zásobování německých vojsk tak, aby tito byli nuceni k ústupu. Naopak z venkova povstalcům byly do Prahy dodávány potraviny, zdravotnický materiál a zbraně. 

Česká národní rada prohlásila Protektorát za ukončený a moc převzala vláda.

Mezinárodní den porodních asistentek

Mezinárodní den porodních asistentek se slaví již od roku 1992. Je uznáním pro všechny, které tuto důležitou profesi vykonávají. O týden později, 12. května, na tuto událost navazuje Mezinárodní den zdravotních sester. Oba tyto dny mají široké veřejnosti připomenout důležitost zdravotnického a ošetřovatelského personálu


Psalo se 5. května před rokem: