Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Zájem o očkování proti chřipce kvůli covidu klesne, bojí se lékaři. Experti: Hrozí křížení nemocí

Autor: ula - 
24. června 2021
05:00

V Česku letos nebyl zaznamenán jediný laboratorně potvrzený případ chřipky a chřipková epidemie se tak nekonala. Podle odborníků koronavirus chřipky nevymýtil, zabrala zejména zvýšená hygienická opatření a nošení roušek. Zájem o vakcíny proti chřipce se prudce zvýšil, dokonce natolik, že nestačily zásoby. Praktičtí lékaři už objednali vakcíny na tuto sezonu, ale většina z nich Blesk Zprávám řekla, že počty nijak nenavyšovala. Obávají se totiž, že zájem o očkování proti chřipce prudce klesne, i kvůli očkování proti covidu-19. Experti ale upozorňují, že tyto dvě nemoci se od sebe liší a jejich případné křížení by mohlo být nebezpečné.

Poslední chřipková sezona byla zcela výjimečná. V evropském regionu bylo zachyceno pouhých 816 pozitivních vzorků. Pro srovnání – v předchozí sezoně jich bylo v celém regionu téměř 12 tisíc a v sezoně 2018-2019 dokonce přes 16 tisíc. Oproti průměru předchozích šesti sezon se jedná o pokles o 99,8 %. České laboratoře letos nezaznamenaly dokonce ani jeden pozitivní záchyt chřipky.

„Není pochyb o tom, že důvodem takto nízkého výskytu chřipky, ale i mnohých jiných sezonních respiračních virů, byla přísná protiepidemická nařízení – od omezeného shromažďování přes uzavřené školy a zvýšená hygienická opatření až po nošení roušek a respirátorů,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Během koronavirové pandemie u nás zájem o vakcinaci proti chřipce výrazně stoupl. Dokonce natolik, že poprvé ani navýšené množství dovezených chřipkových vakcín nestačilo pro všechny zájemce. Přesto je proočkovanost proti chřipce v České republice ve srovnání s jinými zeměmi západní Evropy stále velmi nízká a nedosahuje ani 10 %.

Lékaři: Poklesu zájmu očkování se bojíme

Blesk Zprávy oslovily praktické lékaře s tím, zda navýšili počet objednávek vakcín proti chřipce. Většina objednala stejný počet, protože se domnívají, že zájem letos prudce klesne.

„Já osobně jsem objednal stejné množství jako loni. Zájem o očkování proti chřipce lze těžko předvídat. Osobně si myslím, že bude upozaděna nemocí covid-19. Neobjednával jsem proto větší množství, jelikož v případě nezájmu bych vakcíny musel zlikvidovat,“ řekl MUDr. Josef Štolfa ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. Štolfa se navíc domnívá, že zájem o očkování proti chřipce významně klesne, a to až o polovinu.

MUDr. Jiří Bartoš za Sdružení praktických lékařů (SPL) objednal stejné množství vakcín jako loni a domnívá se, že tak učinila většina jeho kolegů. Zda klesne zájem o očkování proti chřipce, si netroufá odhadovat.

„Zatím ani nevíme, jestli budeme pacienty na podzim přeočkovávat další dávkou proti covidu,“ uvedl MUDr. Bartoš.

MUDr. Cyril Mucha ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP připomněl, že letos praktici bojovali zejména o vakcíny proti covidu-19. „Myšlenky jsme na to neměli, ale museli jsme vakcíny proti chřipce řešit. Obzvláště když vidíme, jak je nezvládnuté očkování proti covidu,“ přiznal Mucha. Zároveň dodal, že objednal větší počet počet vakcín.

„Objednávali jsme jich asi o 10 % až 20 % víc. Podobně, pokud vím, postupovalo i Ministerstvo zdravotnictví, které jich objednávalo o 20 % víc,“ říká k tomu Mucha.

Poklesu zájmu o očkování se obává, ale podle něj je to především záležitost státu.

„Stát by měl upozornit občany na to, že letos byla minimální chřipková epidemie, což znamená, že počet protilátek v populaci klesl. Nadcházející chřipková epidemie by pro to mohla být těžší. Nevíme také, jestli budeme pacienty přeočkovávat proti covidu. Teoreticky by se dalo očkování proti chřipce spojit právě s ním a pacient by dostal obě očkování v jeden den,“ domnívá se praktický lékař.

Maďar: Covid a chřipka nejsou to samé

Chřipku přitom neradno podceňovat – jde o velmi nebezpečnou infekci, která může postihnout všechny orgány, nejen ty dýchací, jak se mnozí mylně domnívají. Dokáže kupříkladu způsobit závažné kardiovaskulární komplikace, a to i u dospělých starších 40 let bez předchozího srdečně-cévního onemocnění. Podle posledních studií se v průběhu několika dnů po prodělané chřipce u této skupiny osob dokonce zvyšuje až 10x riziko infarktu myokardu a 8x riziko mozkové mrtvice.

Lidé by neměli spoléhat na to, že pokud jsou očkovaní proti covidu-19, že vakcína zabere i na chřipku.

„Covid-19 a chřipka jsou jiná a z hlediska původce nepříbuzná onemocnění. Jedno neposkytuje ochranu před druhým, a proto má význam očkování proti oběma těmto nákazám. V chřipkové sezoně může jedna nákaza nasedat na druhou a kombinovaná superinfekce chřipka-covid-19 by mohla mít nepříznivou prognózu i u nerizikových osob,“ varuje epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že Centra očkování a cestovní medicíny vakcíny již objednaly a dávky raději navýšily.

60 let prověřené vakcíny

Lze téměř s jistotou říct, že normalizace života společnosti zcela jistě povede i k normalizaci výskytu chřipky. Jak na chřipku, tak už i na covid-19 jsou k dispozici vakcíny. Ty chřipkové se používají již přes 60 let, jsou bezpečné a lze jimi očkovat děti od 6 měsíců i těhotné ženy. Vysokou účinnost těchto očkovacích látek dokládají i výzkumy – u zdravé populace snižují výskyt chřipky o 70–90 %, u seniorů po očkování klesá především riziko závažného průběhu a úmrtí. Nežádoucí účinky jsou navíc u těchto vakcín velmi vzácné.

Video Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař. - Blesk TV

pindokuk ( 24. června 2021 10:33 )

Majitelka olomouckého obchodu zakázala vstup očkovaným proti covidu
Dnes 9.09 – Olomouc • Aktualizováno 9:14
ČTK
Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka Zuzana Michálková. Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. V rozhovoru řekla, že očkování zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu-19.

Cedule v olomouckém obchodu zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami Foto: Petr Běhal, ČTK
Podle Michálkové navíc zatím nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkování. Obává se proto možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky hlavně z řad těhotných žen.

kallup ( 24. června 2021 09:38 )

no, to víš, že jo. hned se registruju. nebo vlastně ne. musíš zkusit něco údernějšího. ;o))

Zobrazit celou diskusi
Další videa