Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

První dávka AstraZeneky, druhá od Pfizeru? „Mixování“ vakcín přináší naději při výpadcích

Autor: Dagmar Machotová - 
7. června 2021
05:00

Vědecké týmy po celém světě testují možné kombinování různých typů vakcín proti onemocnění covid-19. Dohnala je k tomu data o vakcíně AstraZeneca, která kvůli výskytu krevních sraženin v minulých měsících čelila přezkoumání ze strany Evropské lékové agentury (EMA). Kombinované očkování by podle časopisu The Lancet mohlo pomoci řešit výpadky v dodávkách a nedostatek vakcín v chudších zemích.

Pošramocená pověst a rozpačité dodávky vakcíny AstraZeneca dohnala některé evropské země k omezení očkování touto látkou nebo kombinaci s jinou vakcínou. Možné kombinování vakcín u lidí mladších 60 let vážně zvažuje Německo.

Podle Výboru pro očkování na Institutu Roberta Kocha (STIKO) by lidem, kteří jako první dávku dostali vakcínu od AstraZeneky, měla jako druhá dávka být podána vakcína od Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Video Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolnění - Blesk

V současné době probíhá paralelně několik klinických studií, které mají účinnost kombinování různých typů vakcín potvrdit. Podle předběžných výsledků Oxfordské univerzity, které zveřejnil prestižní časopis The Lancet, použití dvou různých typů vakcín proti onemocnění covid-19 nemá na očkované osoby žádné negativní účinky.

Osoby kombinaci vakcín AZ/Pfizer v intervalu 10-12 týdnů dobře snášejí a jejich imunitní odpověď je srovnatelná jako při použití obou dávek od vakcíny Pfizer/Biontech. Podle jiných vědců je dat k hodnocení zatím příliš málo. Česká vakcinologická společnost podle svého předsedy Romana Chlíbka kombinování vakcín zatím nedoporučuje. 

Přínosy kombinovaného očkování

Důvodem pro doporučení STIKO jsou sice vzácné, ale závažné komplikace, které se objevily zejména po očkování vakcínou AstraZeneca. Těmi jsou krevní sraženiny, kvůli kterým některé země EU nedávno očkování touto látkou pozastavily. Dalším je podle časopisu The Lancet přetrvávající celosvětový nedostatek vakcín, kterým trpí zejména chudší země. „Existuje značný mezinárodní zájem o kombinované očkování vakcínami proti covid-19 ke zmírnění šoků a nedostatků v dodávkách, které snižují rychlost vakcinace,“ píše The Lancet. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se např. dodávky vakcín do Afriky téměř zastavily, koronavirus bohužel nikoli. Během posledních dvou týdnů zaznamenal černý kontinent o 20 procent více případů. Afrika má z celkové 1,3 miliardy lidí zatím naočkováno 31 milionů, to jsou pouhá dvě procenta obyvatel. 

Třetí dávka ano, nebo ne?

Zatímco v mnohých zemích se bojuje o každou injekci, nedávno odvolaný ministr zdravotnictví Petr Arenberger plánoval po roce přeočkování třetí dávkou. Názory na přeočkování se liší, podle odborníků k takovému rozhodnutí chybí tvrdá data. Podle poradce prezidenta a exministra Romana Prymuly bude záviset na nových mutacích. „Je nutné udržovat dostatečné hladiny protilátek i pro nové varianty viru,“ řekl Blesk Zprávám Prymula. 

 

tomik007 ( 7. června 2021 15:07 )

ANO - ale teho druhého 🙄

tomik007 ( 7. června 2021 15:05 )

TAK TOHLE JE JASNE opatření ke snížení důchodových nakladu 😱

zirioges ( 7. června 2021 12:26 )

Nejlepší mix na chřipku je cibule,česnek a med!

Anifa ( 7. června 2021 12:15 )

To snad nemůže schválit zádný odborník. To se nikdy nedělalo ani nedoporučovalo. Naopak se před tím varovalo

Andrej_Bures ( 7. června 2021 07:59 )

Neangazovali Babicu? Kdyz nemate Pfaizer, dejte tam Astru. Kdyz nemate Astru, dejte tam Sputnik. A kdyz nemate ani Sputnik, tak po osmi hodinach paralen a hlavne lezet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa