Zrušené bakalářky kvůli umělé inteligenci? Expert o tom, jak AI promění školství
Umělá inteligence už nyní mění pracovní trh, technologický vývoj i medicínu. Jakým způsobem zasahuje do školství? A jsou změny, které nová technologie přináší, pozitivní nebo bychom se měli mít na pozoru? Nejen na tyto otázky odpovídal v pořadu Epicentrum Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.
S příchodem umělé inteligence se ve společnosti objevilo spoustu pochybností a dokonce i obav. Ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl ale ve studiu vypíchl především její přínos. „Je to jedinečná příležitost šetřit mnoho času, fungovat lépe, zkvalitnit náš život, ale zároveň je to i nějaké riziko, se kterým musíme počítat,“ připustil.
Jednou z oblastí, kde může být využití umělé inteligence rizikové, je například školství. Podnikohospodářská fakulta na Vysoké škole ekonomické před nedávnem oznámila, že běžné bakalářské práce nahradí absolventskými projekty. Jedním z důvodů byla právě schopnost studentů nechat si text práce vygenerovat internetovým nástrojem využívajícím umělou inteligenci, čímž se teoretické práce staly zbytečnými.
Taková změna školství chyběla
Lukáš Benzl se na toto ‚podvádění‘ studentů dívá pozitivně. „My už máme k dispozici nějaká data, která ukazují to, jakým způsobem používají nebo zneužívají studenti například vysokých škol umělou inteligenci a mě těší, že řada studentů to doopravdy používá spíše v rámci nějaké pomoci nebo jako jednu z dalších aplikací a způsobů, jak si dohledávat například zdroje,“ popsal.
I odklon univerzit od klasických závěrečných prací je podle něj krokem správným směrem. „Velmi mě těší přístup vysokých škol, které nahrazují typické bakalářské práce nějakou praktickou prací nebo stáží ve firmě,“ uvedl. Podle Benzla jsou praktické zkušenosti něco, co českému školství ve výuce doposud chybělo.
Umělá inteligence jako parťák, ne protivník
Závěrečené práce praktického typu navíc podle něj učí studenty využívat celý potenciál umělé inteligence. „Ten přístup, kdy umělá inteligence opět není nějakým protivníkem nebo nástrojem, jak tvořit plagiáty, ale nástrojem, který mi pomáhá fungovat efektivněji a být vlastně jako pro ten trh práce atraktivnější, tak mi dává smysl,“ řekl ve studiu Benzl.
A jestli umělá inteligence má sílu změnit školství? Šéf asociace umělé inteligence o tom nepochybuje: „Já jsem přesvědčen o tom, že už nyní mění školství, mění způsob, jakým studenti pracují s informacemi, zdroj a daty. Pochopitelně některé školy se zatím nebyly schopny úplně tomu přizpůsobit nebo hledají ten způsob, jak se víceméně přenastavit na tuto dobu. Ale některé ho už našli a jdou velmi dobrým příkladem,“ uzavřel Benzl.
Vzkaz pro vedení Blesku - píšete o umělé inteligenci ... zkuste nejprve napsat alespoň jeden článek, kde nebudete mít pravopisné chyby. Buď vyměňte redaktory nebo je pošlete zpět do základní školy.