Bulhaři nabízí pomoc s vyšetřováním výbuchu ve Vrběticích. Munice patřila jejich obchodníkovi
Bulharsko vyjádřilo „plnou solidaritu“ s Českou republikou v souvislosti s výbuchy muničního skladu ve Vrběticích, z nichž Praha obvinila ruské tajné služby. Českým úřadům nabídlo také pomoc s vyšetřováním. Po pondělním setkání s českým velvyslancem v Sofii Lukášem Kauckým to uvedla končící šéfka bulharské diplomacie Ekaterina Zacharievová. Vybuchlá munice z vrbětického areálu patřila bulharskému zbrojaři a měla zřejmě směřovat na Ukrajinu.
„Chtěla bych vyjádřit plnou solidaritu s Českou republikou s ohledem na nezákonné jednání Ruské federace. Naše bezpečnostní složky jsou již v kontaktu s úřady v Praze, aby plně spolupracovaly na vyšetřování,“ napsala Zacharievová na twitteru.
Solidaritu vyjádřily i další země
V sobotu 17. dubna se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“. V solidaritě s Českem vypovědělo ruské diplomaty Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Rumunsko.
Vybuchlá munice z vrbětického skladu patřila společnosti EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který deníku The New York Times minulý týden přiznal, že dodával zbraně na Ukrajinu, a to i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. Akce GRU měla patrně zabránit vyzbrojování ukrajinské armády.
Gebrev se v e-mailu listu NYT také zmínil o dvou pokusech otrávit ho nervově paralytickou látkou novičok v roce 2015, což je akce připisovaná jednotce GRU označované číslem 29155. Členové této jednotky podle české vlády provedli také útok ve Vrběticích.
Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) minulý týden uvedla, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení GRU s explozemi v Bulharsku.
Vrbětická krize
ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana
- K prvnímu výbuchu v muničních skladech došlo 16. října a 3. prosince 2014. Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která si sklady pronajímala.
- O podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu 17. dubna. V reakci na to Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů.
- Nepřátelský akt nebo státní terorismus. Tak na informace o zapojení ruské vojenské rozvětky do výbuchu ve Vrběticích reagovali Čeští politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizoval i prezidenta Miloše Zemana. Vadilo mu, že se k situaci nevyjádřil.
- Rusko obvinění označilo za absurdní. Na vyhoštění svých diplomatů pak odpovědělo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
- Informace nezůstala bez odezvy ani mezi občany. Už v noci ze soboty na neděli skupina aktivistů potřísnila zdi ruského velvyslanectví kečupem. V neděli se pak před velvyslanectvím sešla asi stovka demonstrantů, dorazilo ovšem i kolem deseti podporovatelů Ruska a došlo i na potyčky.
- V úterý se informacemi zabývala i česká Sněmovna. Poslanci na konci jednání vyzvali vládu k dalšímu omezení počtu ruských diplomatů v Česku.
- Ve čtvrtek Česko reagovalo na vyhoštění svých diplomatů rozhodnutím, že počet ruských pracovníků na ambasádě v Praze zastropuje na počet českých pracovníků na své ambasádě v Rusku.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.