Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Nejen apokalypsa ve Vrběticích: Ruští agenti prý figurovali také u dalších výbuchů!

Autor: ČTK - 
23. dubna 2021
11:08

Dvě exploze muničních skladů ve Vrběticích v říjnu a prosinci 2014 si vyžádaly 2 mrtvé a ohromné škody. Jak ale upozornila Svobodná Evropa, přítomnost ruských agentů měla provázet také exploze šesti dalších obdobných zařízení, k nimž došlo v letech 2014 a 2015 v Bulharsku.

Jak uvedla rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku. Poukázala na to na svém webu v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích v Česku v roce 2014, které nyní vedly k diplomatickému střetu mezi Prahou a Moskvou.

Šest výbuchů mělo tragickou bilanci

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru.

Čtyři sklady v Bulharsku explodovaly postupně v únoru, v srpnu, v říjnu a v prosinci před sedmi lety. Další následovaly zanedlouho v březnu a dubnu 2015. Nejtragičtější následky měl výbuch muničního skladu v říjnu 2014 v obci Gorni Lom na severozápadě Bulharska, kde tehdy zemřelo 15 lidí.

Krize na Ukrajině zvýšila poptávku

RFE/RL připomněla, že k výbuchům došlo v době vysokého napětí ve východní Evropě, které vyvolala ruská invaze a anexe ukrajinského Krymského poloostrova a vypuknutí separatistické války podporované Ruskem na východní Ukrajině. V té době byly ukrajinské ozbrojené síly v katastrofálním stavu, chyběla jim organizace a řádný výcvik a měla nedostatek zbraní a výbavy.

Ukrajinští činitelé se proto snažili rychle sehnat potřebnou výzbroj, aby země mohla čelit lépe vyzbrojeným a vycvičeným separatistickým bojovníkům, mezi nimiž byli příslušníci ruské armády, což Moskva ovšem popřela. A Bulharsko má značný zbrojní průmysl a obchod se zbraněmi.

Převrat, exploze a novičok

Údaje zveřejněné mezinárodní investigativní skupinou Bellingcat ukazují, že v roce 2014 - v březnu, v září, v listopadu a v prosinci - byl v Bulharsku přinejmenším čtyřikrát ruský občan Vladimir Mojsejev, a to pod pseudonymem Vladimir Popov. Ještě jednou tuto zemi navštívil v následujícím roce. Všechny tyto jeho cesty se uskutečnily kolem dat, kdy explodovaly sklady.

RFE/RL v této souvislosti poznamenala, že úřady Černé Hory zjišťovaly spojení Mojsejeva s údajně chystaným převratem v roce 2016. Z nezdařeného pokusu o svržení prozápadního prezidenta Mila Djukanoviče byla obviněna ruská GRU.

V rozmezí února a dubna 2014 přiletělo podle letových dat do Bulharska přinejmenším šest dalších Rusů, kteří byli později označeni za agenty vojenské rozvědky. Byl mezi nimi i Denis Sergejev, jehož krycí jméno bylo Sergej Fedotov. Sergejev přitom přiletěl v dubnu do Burgasu s dalším pravděpodobným agentem Jegorem Gordijenkem (krycí jméno Georgij Gorškov). Jejich přítomnost v zemi se shodovala se dvěma náhlými a záhadnými onemocněními, které mezi 28. dubnem a 4. květnem téměř zabily obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva. Experti později sdělili, že Gebrev byl otráven stejnou nervově paralytickou látkou novičok jako o tři roky později v anglickém Salisbury bývalý dvojitý agent Sergej Skripal.

Bulharská stopa vede i do Vrbětic

Podle médií ve skladu ve Vrběticích, který v roce 2014 dvakrát explodoval, byla munice patřící Gebrevovi a možná měla směřovat na Ukrajinu. Gebrev tento týden podle agentury BGNES nejprve popřel, že by ve vrbětickém skladu své zboží měl, navíc které by mělo být určené pro Ukrajinu. Později nicméně připustil, že část munice mu ve Vrběticích patřila.

Česká republika se kvůli důvodnému podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v sobotu rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Policie v této souvislosti vyhlásila pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy v Salisbury a jež investigativní média označila za agenty GRU.

Video Likvidace trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích - Policie ČR

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

Témata:
Česko Bulharsko Moskva výbuch Ukrajina zbraň Svobodná Evropa Sergej Skripal GRU Vrbětice Anatolij Vladimirovič Čepiga Vladimir Popov
Přidat názor
Uživatel_5411569 ( 24. dubna 2021 11:14 )

Souhlas !!!

Uživatel_5411569 ( 24. dubna 2021 11:13 )

Souhlas !!!

e.lesanova ( 23. dubna 2021 17:15 )

Přestaňte už s tou dementní masáží, sakra !! Pokud se nepředloží 100% důkazy,tak je to jen válečné štvaní pár politických psychopatů

Jardah775 ( 23. dubna 2021 16:31 )

Koudelka, STS Chvojkovice Brod, zřejmě slušný oddíl. To se hned pozná. Děkujeme

abaron ( 23. dubna 2021 15:57 )

...mesiac marec/březen je zasvätený rímskemu bohovi Martovi..🎭.tzn. v tedy začínali vojenské výpravy a úradníci prišli do svojho úradu 😜📚📆...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Další články
Články odjinud