
Kulhánek po kauze Vrbětice poprvé vyrazí za hranice. Ministra čeká tradiční Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko.
Kulhánek to v pátek večer oznámil na twitteru po telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.
Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. „Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita,“ uvedl šéf české diplomacie o Visegrádské čtyřce.
Kulhánek se stal ministrem zahraničí tuto středu poté, co byl z funkce odvolán Tomáš Petříček a úřad dočasně vedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Funkce se Kulhánek ujal ve chvíli vážné diplomatické roztržky s Ruskem po zveřejnění informací, že podle českých bezpečnostních složek se na výbuchu muničního areálu ve Vrběticích před více než šesti lety podíleli příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU.
Následovalo vypovězení 18 ruských agentů s diplomatickým krytím z české ambasády v Praze a poté ruská odveta, při níž muselo Moskvu ze dne na den opustit dvacet českých zaměstnanců. Kulhánek ve čtvrtek oznámil, že počty pracovníků na české ambasádě v Moskvě a ruské v Praze se do konce května srovnají.
Česko podpořili spojenci z NATO i EU
Česko ve sporu s Ruskem podpořili spojenci z NATO a EU i jednotlivě některé státy obou uskupení. Ruské diplomaty na vyjádření solidarity s Českem vypověděly například Slovensko či tři pobaltské státy.
Kulhánek po svém uvedení do úřadu za první ze svých priorit označil kontinuitu zahraniční politiky. Chce také řešit témata spojená s covidem-19 a cestováním a plnit české závazky v EU a NATO, kde chce sebevědomé vystupování ČR. „Tyto organizace jsou klíčové pro naši bezpečnost a prosperitu,“ uvedl.
Vrbětická krize
ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana
- K prvnímu výbuchu v muničních skladech došlo 16. října a 3. prosince 2014. Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která si sklady pronajímala.
- O podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích z roku 2014 informoval premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu 17. dubna. V reakci na to Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů.
- Nepřátelský akt nebo státní terorismus. Tak na informace o zapojení ruské vojenské rozvětky do výbuchu ve Vrběticích reagovali Čeští politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizoval i prezidenta Miloše Zemana. Vadilo mu, že se k situaci nevyjádřil.
- Rusko obvinění označilo za absurdní. Na vyhoštění svých diplomatů pak odpovědělo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
- Informace nezůstala bez odezvy ani mezi občany. Už v noci ze soboty na neděli skupina aktivistů potřísnila zdi ruského velvyslanectví kečupem. V neděli se pak před velvyslanectvím sešla asi stovka demonstrantů, dorazilo ovšem i kolem deseti podporovatelů Ruska a došlo i na potyčky.
- V úterý se informacemi zabývala i česká Sněmovna. Poslanci na konci jednání vyzvali vládu k dalšímu omezení počtu ruských diplomatů v Česku.
- Ve čtvrtek Česko reagovalo na vyhoštění svých diplomatů rozhodnutím, že počet ruských pracovníků na ambasádě v Praze zastropuje na počet českých pracovníků na své ambasádě v Rusku.