Dominikánskou republiku omývají ze severu vody Atlantského oceánu a z jihu Karibské moře. Nejznámějším hotelovým letoviskem, kam také míří většina návštěvníků, je Punta Cana na východě země. Pokud ale při dovolené raději cestujete za poznáním, může se vám při plánování cesty hodit následující výběr.

Bahía de las Águilas

Zátoka Bahía de las Águilas (v překladu orlí zátoka) leží v provincii Pedernales na jihozápadním výběžku Dominikánské republiky přibližně 300 km od hlavního města Santo Dominga. Název je údajně odvozen od orlovců říčních, kteří sem migrují každý rok v zimě. Na pláž se dostanete buď na člunu, nebo terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola. Zátoka je součástí národního parku Jaragua, nestojí tady hotely ani restaurace a místo připomíná ráj na zemi. Domov zde našli např. leguáni nosorozí a na 130 ptačích druhů, zmínit můžeme např. holuby antilské a rezavokřídlé. Z endemických zvířat je možné vidět štětinatce, hutie hispaniolské a kapustňáky širokonosé. Svá vejce sem připlouvají klást karety pravé i kožatky velké. Pod vodní hladinou se ukrývají korálové zahrady, ve kterých můžete šnorchlovat a pozorovat mořské hvězdice, gorgonie a pestrobarevné rybky. Pláž sice z jedné strany obklopují skaliska, roste tu však nízký křovinatý porost, a tak si s sebou určitě nezapomeňte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, slunečník a dostatek pitné vody i jídla.

Poušť i vinice

Cestou zpět můžete zastavit na úpatí pohoří Sierra de Bahoruco
a podniknout pěší trek, nebo projížďku na koních. Za návštěvu stojí i larimarové doly – tento vzácný polodrahokam se totiž těží pouze zde a nikde jinde na světě. Adrenalin zažijete na ziplinech při přeletu nad deštným pralesem poblíž Casa Bonita. Poblíž městečka Baní si udělejte zastávku u pouštních dun a na vinici v Bahía de Ocoa ochutnejte dominikánské víno.

Dunas de Baní
Dunas de Baní
Autor: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

V útrobách jeskyní

Mezi městy San Pedro de Macorís a La Romana, pouhých 70 kilometrů na východ od Santo Dominga, se nachází jeskyně Cueva de las Maravillas. Podzemní labyrint vás přenese do předkolumbovských dob, dochovaly se zde totiž nástěnné malby původních obyvatel ostrova – indiánů kmene Taíno. Další jeskyně leží v národním parku Los Haitises na Samaná a také nedaleko Punta Cany, kde lze navštívit Hoyo Azul – jeskyni s průzračnou lagunou, ve které se můžete osvěžit.

Hoyo Azul - Punta Cana
Hoyo Azul - Punta Cana
Autor: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Ébano Verde

V horách Cordillera Central nedaleko města Constanza najdeme další jedinečné místo. Rezervace Ébano Verde (v překladu zelený ebenovník) leží v nadmořské výšce od 245 do 1 565 metrů. Najdeme zde na 600 druhů rostlin a živočichů včetně 80 druhů orchidejí. V rezervaci pramení řeky Camú, Jimenoa a Jatubey. Osvěžit se můžete v chladivé přírodní lázni Baño de Nubes. Za prohlídku určitě stojí také nedaleké kávovníkové plantáže. Centrální pohoří je rájem pro milovníky všech druhů sportů – od turistiky přes rafting, paragliding, horskou cyklistiku, projížďky na koních po hraní golfu.

Rafting
Rafting
Autor: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Osvěžení pod vodopády

Milovníci dobrodružství a romantiky by neměli opomenout návštěvu některého z dominikánských vodopádů. Např. Aguas Blancas v národním parku Juan Bautista Perez Rancier poblíž města Constanza. Svými 83 metry je považován za jeden
z nejvyšších v Karibiku. K vodopádu vede stezka džunglí a dlouhým kaňonem, na jehož konci vás přivítá fascinující pohled na obrovskou vodní stěnu. Z dalších vodopádů, kam jezdí rádi i místní, můžeme jmenovat Salto de Baiguate a Jimenoa či Jima v rezervaci Las Neblinas.

Aguas Blancas
Aguas Blancas
Autor: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Další informace o Dominikánské republice najdete na stránkách Národního turistického úřadu: www.GoDominicanRepublic.cz