Po obyvatelích České republiky zde nejsou vyžadována víza. Jedinou podmínkou pro vstup na turecké území je pas platný i 6 měsíců po návratu ze země. Vydáte-li se do Turecka autem, pak si budete muset zařídit mezinárodní řidičský průkaz.

V Turecku se platí tureckou lirou a její kurz vůči koruně je 11,5 Kč. Platit většinou můžete i eury a dolary. Dejte si však pozor na případný nevýhodný přepočet. Při vašich nákupech určitě smlouvejte, jde totiž o součást místní kultury. Smlouvání rozhodně neodmítejte, budete-li však mít na sobě značkové oblečení, bude vyšší i cena produktu, který chcete zakoupit. Smlouvání se vyhněte v restauracích a hotelech.

Do Turecka se nejpohodlněji dostanete letadlem z mnoha letišť světa. Doba letu závisí na tom, do jakého letoviska míříte, počítejte okolo 3 hodin. Rozhodnete-li se jet autobusem, pak na cestě strávíte zhruba 35 hodin, autem je to do Istanbulu přibližně 2000 km. Cestování po Turecku je poměrně složitý proces. Vlakům se raději vyhněte. Turecko je nejlépe obsluhováno autobusovou dopravou, síť linek je poměrně hustá a spoje mezi většími městy a turistickými letovisky jezdí celkem často.

Minaret
Autor: Dovolená.cz

Dle serveru DOVOLENA.CZ byste se při plánování dovolené měli rozhodnout, jestli chcete navštívit Istanbul, či nikoliv. Z některých oblastí se totiž vzhledem ke vzdálenosti nevyplatí do Istanbulu jet, navíc na objevování jeho krás určitě nepostačí jedna odpolední procházka.

Turecko

  • cenově dostupná exotika
  • jiná kultura
  • starověké památky
  • krásná příroda
  • islámská země

Turecko je země s bohatou historií a mnoha architektonickými památkami z dob dávno minulých. Nejvýznamnější z nich leží v Istanbulu a antickém Efesu. Přírodní krásy pak objevíte například v Kappadocii, kde se nacházejí nádherné pískovcové skály. Turistickým centrem oblasti je Göreme, zde si lidé vyhloubili své příbytky do skal - krásná podívaná.

Další atrakcí je Pamukkale a Hierapolis. Místa, kde vyvěrá mineralizovaná voda na zemský povrch a vytváří neskutečné přírodní úkazy. Hierapolis jsou pak pozůstatky antických lázní. Nejznámější národní parky jsou Termessos, Koprulu a Olimos.

Vodopád
Autor: Dovolená.cz

K pobytu u moře server DOVOLENA.CZ doporučuje Tureckou riviéru známou jako oblast Antalya. Sem míří každoročně mnoho turistů, kterým však nevadí plné pláže a města postavená z moderních hotelových komplexů. Poněkud menším městem je nedaleko ležící Alanya, která za Antalyii v ničem nezaostává. Také jde o moderní turistické letovisko, kde se cestovnímu ruchu podřizuje téměř vše.

Turecko je zemí mnoha protikladů. Letní letoviska jsou moderními centry uzpůsobenými pro masový turismus. Až ve vnitrozemí se setkáte s pravým Tureckem. Při své dovolené se neomezujte pouze na pláž a poznejte i něco z historie Turecka. Vyzkoušejte místní pokrmy a nápoje, za kterými zajděte nejlépe do tradiční restaurace mimo hotely.

Fotogalerie
3 fotografie