Recept: Jak grilovat chřest se slaninou

Sezóna křehké zeleniny, kterou milovaly už naše prababičky, je v plném proudu. Bílý i zelený český chřest teď seženete na trzích i v každém supermarketu. Dlouho ale neváhejte, na pultech obchodů ho najdete jen do poloviny až konce června. Ten z dovozu koupíte i později, nechutná ale zdaleka už tak dobře a navíc jeho kvalita dlouhým převážením trpí.

Bílý nebo zelený? A jak poznat, jestli je chřest čerstvý

Je jen na vás, po kterém chřestu sáhnete. Zelený má výraznější, lehce nahořklou chuť, trochu připomínající hrášek, a nemusí se před přípravou tolik loupat, stačí jen odříznout dřevnaté konce. Bílý je chuťově mnohem jemnější, má ale silnější vláknitou slupku, která se před úpravou musí oloupat. Abyste si na chřestu skutečně pochutnali, je ale dobré vědět, na co se při nákupu zaměřit.

Čerstvý chřest by měl být pevný, pružný a hezky rovný, s hladkým povrchem. Ten zelený by měl navíc na vrcholu mít pevně sevřené lístky, bílý zase pevné konečky a lesklý povrch. Při naříznutí by z něho navíc měla vytékat bílá tekutina. Zaručeně čerstvý chřest poznáte, když výhonek vezmete do obou rukou a pokusíte se ho zlomit. Čerstvý chřest se neohne, ale s jasným a zřetelným křupnutím rozlomí.

Nejlepší je zpracovat chřest co nejčerstvější, hned ten den, co ho přinesete domů. Pokud ho ale budete připravovat později, zabalte ho do vlhké utěrky, ať už textilní nebo kuchyňské papírové, a uchovávejte v ledničce při 2–4 °C. Jeho životnost prodloužíte o 4 dny. Pokud ho ještě zabalíte do mikrotenového sáčku, vydrží vám čerstvý dokonce týden.

Recept na chřest na grilu

Ať už sáhnete po bílém nebo zeleném chřestu, náš recept si stoprocentně zamilujete. Jak si tuto jarní grilovanou dobrotu připravit?

Budete potřebovat (na 2 porce):

balíček bílého nebo zeleného chřestu (500 g)
200 ml olivový olej
2-3 stroužky česneku
3 lžíce balsamica
2 lžíce dijonské hořčice
1 lžíce medu
150 g plátkové anglické slaniny nebo pancetty
pepř
sůl

Postup:

  1. Připravte si marinádu. V misce smíchejte olej, balsamico, dijonskou hořčici, med a prolisovaný česnek. Pokud máte rádi ostřejší chuť, můžete přidat ještě chilli.
  2. Chřest omyjte, osušte a očistěte.
  3. Připravený chřest potřete marinádou ze všech stran, osolte ho, opepřete a každý stvol obalte plátkem slaniny.
  4. Grilujte na středně rozpáleném roštu asi 4–5 minut z každé strany a průběžně potírejte zbylou marinádou.
  5. Servírujte teplý.