„Jsme skupina lidí, která má starost o to, jak se vyvíjí naše země.“ Přesně tak se přestavuje Kroměřížská výzva, která má ambici najít nejvhodnějšího kandidáta na post prezidenta České republiky.

„Jsou dva směry, které teď rozvíjíme,“ řekl Blesk.cz Michal Majzner, jeden z koordinátorů Kroměřížské výzvy, s tím, že jedním ze směrů jsou debaty kandidátů s novináři a občany. Postupně mají projet celou republiku. V Českých Budějovicích tak debatovali na konci března tři možní vyzyvatelé současného prezidenta Miloše Zemana.

Vědecký pracovník Marek Hilšer, sociolog Pavel Fischer a europoslanec Jiří Pospíšil. „Ten druhý směr je pro nás sběr 50 tisíc podpisů pod petice pro kandidáty, kteří s tím dali souhlas,“ dodal další úkol Kroměřížské výzvy Majzner.

Dobrovolníci – zatím hlavně v Praze – sbírají podpisy každou středu především u metra I. P. Pavlova.

Parafy s rodnými čísly, adresou trvalého bydliště, ale hlavně číslem dokladu totožnosti přibývají i pod petici, která má nominovat Jiřího Pospíšila. On sám přitom žádnou kandidaturu ještě neoznámil. I když o ní dlouho mluví. „Platí, co jsem řekl, zvažuji kandidaturu. Rozhodnutí učiním v průběhu tohoto jara,“ řekl Pospíšil, kdysi jeden z nejoblíbenějších politiků, v únoru v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že si chce své šance nejdříve otestovat přímo mezi lidmi v rámci zmiňované road show po České republice.

Jako první se o kandidaturu na prezidenta přihlásil textař Michal Horáček. Podívejte se jak:  

Video
délka: 03:45

Horáček chce být prezidentem: Podívejte se na jeho celý projev. Petr Soukup

„Sbíráme podpisy i pro pana Pospíšila,“ potvrdil koordinátor sbírání podpisů Tomáš Peszynksi. Podpisy prý přibývají po desítkách.

Pospíšil údajně přijal tuto iniciativu Kroměřížské výzvy s podmínkou, že budou podepisující o jeho váhání skutečně vědět. „Vím o tom. Oni mi to nabídli a já jsem jim ale férově řekl, že nejsem rozhodnutý, jestli budu kandidovat. To rozhodnutí učiním někdy v květnu nebo v červnu. Na konci té šňůry. Aby to i s tímto odkazem, pakliže i přesto chtějí ty podpisy sbírat, občanům říkali,“ dodal europoslanec, který už v únoru naznačil, že už vyjednává o případné podpoře s některými možnými sponzory jeho kampaně.

Miloš Zeman ohlásil svou druhou kandidaturu letos v březnu. Nejdříve ale neoficiálně na Pražském hradě: 

Video
délka: 00:38

Zeman vyslovil nahlas: „Výstřel z děla, budu kandidovat znovu“. Blesk TV

Zbytečné podpisy pro Koláře

Dobrovolníci už také sbírali podpisy pro bývalého diplomata a velvyslance Petra Koláře. Jenže ten náhle svou touhu kandidovat odvolal. „Takže jsme toto sbírání museli zastavit. A tyto podpisy jsou nepoužitelné a zbytečné. Lidé ale často podepíší předložené archy všech potenciálních kandidátů. Někteří ale chodí cíleně s podpisem pro jednoho z nich,“ popsal zájem lidí Tomáš Peszynski.

Kandidaturu přitom oznámili i textař Michal Horáček a nejnověji také bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Právě oni mají podle průzkumů největší šance postoupit s Milošem Zemanem v případné volbě do druhého kola. A Kroměřížská výzva stojí o jejich zapojení do road show po českých městech. Příští zastávka je v plánu 24. dubna v Písku.

Jako poslední oznámil zájem o Hrad Jiří Drahoš, podívejte se, jak nenápadně a nečekaně:

Video
délka: 00:21

Nový kandidát na Hrad: Akademik Drahoš chce být prezidentem. Twitter Jiřího Drahoše

 

Fotogalerie
11 fotografií