Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Horáček: Zeman chtěl na Hradě řidiče a uklízečku, má tam čínského soudruha

Autor: Jaroslav Šimáček - 
18. března 2017
05:25

Prezidentský adept Michal Horáček se pustil do prezidenta Miloše Zemana, který chce příští rok obhájit svůj mandát. Horáček na veřejné debatě se svými poradci tento týden připomněl, že Zeman před posledními volbami chtěl mít na Hradě jen řidiče a uklízečku, teď má 15 poradců včetně „čínského soudruha“. Setkání vévodila diplomatka a bývalá herečka Magda Vášáryová, která tu mimo jiné promluvila o Zemanovi a pěti litrech vodky.

„Svůj sbor poradců jsem představil 9. února. Víc než rok před případným politickým angažmá těchto lidí na Pražském hradě. Chtěl jsem, abyste věděli, kteří lidé to jsou. Protože chci, aby s tou mou kampaní byla nastolena velká změna transparentnosti a poctivosti všeho. Nebudu mluvit o tom, že jsem zveřejnil svůj majetek, zdravotní stav a lecjaké dokumenty ze své historie,“ říkal Horáček na debatě o zahraniční politice.

Té se kromě jeho poradkyně Magdy Vášáryové zúčastnil i bývalý europoslanec Libor Rouček a také politolog Michael Romancov. Horáček seděl v první řadě a bedlivě poslouchal jejich názory na dění v EU, visegrádské čtyřce, ale i v Rusku. Sám vystoupil až na úplném konci.

Horáček: Zeman má na Hradě bezpečnostní rizika

Během svého proslovu Horáček upozornil, jaké poradce má na Hradě momentálně Miloš Zeman. „Možná si vzpomenete, že při minulé volbě se ještě měsíc před tím ptali pana inženýra Zemana, koho si vezmete na Hrad. On říkal: Sekretářku a řidiče. A dnes je tam 15 poradců, mezi nimi pan Nejedlý a čínský soudruh, jehož jméno si nepamatuji. A jiní lidé, kteří jsou po mém soudu bezpečnostním rizikem pro Českou republiku,“ uvedl Horáček.

EMBED_OFF

Situaci kolem svých poradců komentoval prezident Miloš Zeman v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. I když si je údajně nepamatoval, omluvil se za své předvolební řeči, že na Hradě poradce potřebovat nebude. A hájil jak kancléře Vratislava Mynáře, který podle něj zbytečně frajeřil, když si zažádal o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, tak i „pana Lukoila“ Martina Nejedlého, svého ekonomického poradce.

VIDEO: Co řekl Miloš Zeman o svém poradci Nejedlém v pořadu Blesku?

EMBED_OFF

Zeman kritiku svých spolupracovníků odmítá. „Strefovat se do mých spolupracovníků pokládám za zbabělost, ať se tito lidé strefují rovnou do mě,“ vzkázal prezident a zároveň naznačil, že třeba takový Vratislav Mynář by s ním pokračoval na Hradě i během případného druhého prezidentského období.

VIDEO: „Zbytečně frajeřil,“ prohlašuje o Mynářovi prezident Zeman. Kvůli bezpečnostní prověrce

EMBED_OFF

Horáček však Zemana zkritizoval i za jeho rozhodnutí nechodit do debat s ostatními prezidentskými kandidáty. „Mě to velmi zklamalo, protože já ctím férovou hru. Já mám rád pravidla a jejich dodržování, protože teprve když všichni aktéři dodržují pravidla a ctí je, je možné hrát nějakou dobrou hru,“ řekl Horáček Blesk.cz.

Debaty kandidátů jsou dle něj dobrou platformou pro posouzení, nakolik je kdo schopný reagovat pod tlakem a stresem, čelit aktuálním událostem a argumentovat.

„Mě to mrzí – ani ne tak kvůli mně – kvůli demokratickému procesu a kvůli lidem, protože mnozí z nich si řeknou: Ten pan prezident, tomu to předtím nevadilo. Teď se mi zdá, že je nějaký zbabělý. Vždyť poškozuje sám sebe. Proč se bojí? Ať přijde. Přece ho nikdo nenapadne jinak než argumentačně,“ míní Horáček.

Zemanovi vytkl Horáček i kritiku a permanentní kampaň

Miloš Zeman se během oficiálního oznámení své kandidatury také nechal slyšet, že nebude kritizovat své konkurenty.

„To je pěkné předsevzetí. Já bych rád, kdyby ho splnil. Zatím tuhle moji naději je těžko opírat o skutečnou činnost pana Zemana, tam bychom nenašli mnoho příkladů, že neútočí – a všelijakými prostředky na ty, které považuje za své rivaly. Kampaň vede permanentní,“ míní Horáček.

Zemanovi vytkl, že kampaň vede i na cestách po českých krajích. „Já také do těch míst jezdím, ale platím si to sám. Cesty, které jsem zmínil, jsou placeny z prostředků krajů čili z našich daní. Vůbec to není rovná a férová soutěž. Tomu, jestli bude, a nebo nebude útočit, je těžké věřit. On sám to může osobně dodržet, ale přece jen má toho pana svého mluvčího – kterého si také platíme – aby prováděl ty útoky za něj. A to on dělá pětkrát denně,“ dodal Blesk.cz Horáček s narážkou na Jiřího Ovčáčka.

VIDEO: Také o svém mluvčím Ovčáčkovi mluvil Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech

EMBED_OFF

Proč Vášáryová pomáhá Horáčkovi?

Horáčkovi přitom radí mj. bývalá velvyslankyně v Rakousku (tehdy československá) a také v Polsku (slovenská) a do března 2016 poslankyně Národní rady Slovenska Magda Vášáryová.

„Znám pana Horáčka dávno. Jako manažer českých paralympioniků po 11 let jsem se jednou ocitla ve veliké nouzi a šla jsem za panem Horáčkem, který v té době měl PR agenturu. Hodně mi pomohl s kampaní a nechtěl za to nic. Ověřila jsem si, že je to člověk, se kterým se dá v tomhle smyslu mluvit. Pak jsem nahrála jeho balady. Znám ho i jako básníka,“ řekla Blesk.cz Vášáryová.

Protože Horáček ještě oficiálním kandidátem není, označuje sebe spíše za přítelkyni, která občas něco poradí. Především v otázkách politiky ve střední Evropě. „Požádal mě, jestli bych se s ním občas nesešla a nevysvětlila mu některé věci. Protože jeden člověk nemůže vše sledovat,“ podotkla Vášáryová.

Poradit však prý může ještě v něčem jiném. „Já jsem ve svém politickém životě prošla šesti volbami. Čtyři jsem vyhrála, dvě prohrála. Naučila jsem se pokoře vůči občanům,“ dodává Vášáryová. 

Sázka se Zemanem o pět litrů alkoholu

Na debatě Vášáryová mj. upozorňovala, že by si Česko zasloužilo po dvou „antievropanech“ Klausovi, který podle ní mezi mladé Čechy „naoktrojoval“ ty nejhorší antievropské ideje, a jeho nástupci Zemanovi, který EU také s oblibou kritizuje, někoho více proevropsky smýšlejícího.

Vedle toho však Vášáryová pobavila i vzpomínkou, jak se vsadila s Milošem Zemanem o pět litrů alkoholu. A uspěla. „Když jsem mu řekla, že nemá privatizovat Unipetrol do rukou pana Babiše. Vsadili jsme se o pět litrů alkoholu. A já jsem to vyhrála. Nechtěl mi to dát, váš dnešní prezident, ale donutila jsem ho. Pak jsme to na velvyslanectví ve Varšavě vypili spolu s mými spolupracovníky,“ prozradila Vášáryová.

„Já znám 27 let vašeho dnešního prezidenta. Nikdy jsem nebyla socialistkou, takže já jsem se hrozně ráda s ním přela do určité hladiny alkoholu, ale vždycky jsem obdivovala, že to byl člověk sečtělý, inteligentní, a hrozně ráda jsem s ním ty půtky měla. Ještě kromě toho jsem těch 5 litrů alkoholu vyhrála. Ale co se stalo? Ta funkce, nebo ta závislost? Ty peníze z Lukoilu?“ rýpla si do Zemana Vášáryová.

Podle ní totiž funkce a závislost na moci změnila již řadu politiků, které v Česku a na Slovensku znala. Vyzdvihla naopak, jak se se svou rolí slovenského prezidenta popasoval někdejší podnikatel Andrej Kiska.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

VIDEO: Vášáryová o Češích i Slovácích: Děláme ze sebe oběti. Říká se tomu viktimizace

Video  Vášáryová o Češích a Slovácích: Nevěříme si a děláme ze sebe neschopné oběti.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Doporučujeme
prezny ( 18. března 2017 15:57 )

jééééééééééé, krakonoš tu má pořád sólo , piš šmudlo

prezny ( 18. března 2017 14:23 )

KRAKONOŠI, nemám tu potřebu, až mi prezny dopíše, vystřelím. Už se vzpamatuj, jsi okatej jako Poro Champion Spotlight

prezny ( 18. března 2017 14:20 )

Inu pravda, trochu nevím jak si s ním můj nový prezident poradí, jak na vše nahlíží. Za měsíc se začneme dozvídat, možná dřív. S Babišem jsem v sobě místy v rozporu, ale jako člověk má moje sympatie, i za vtip.

prezny ( 18. března 2017 14:17 )

V tom dávám za pravdu, a kdyby ho neusměrňovaly odezvy i jeho voličů, zostudil by ještě víc.

prezny ( 18. března 2017 14:14 )

nad Bohoušem

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa