Se světem se domlouvá hmatovou abecedou

 (Autor: Jan Nechvíle)
Prezentace klienta • 
4. května 2015
16:41

Žije v Palatě - domově pro zrakové postižené, protože s věkem přišla o zrak i sluch a nemohla se dále o sebe sama starat. Co je pro nás nepředstavitelné, vitální seniorka zvládá s grácií. Se světem se domlouvá hmatovou abecedou. 

Aktivně pracuje například v keramické dílně. Aby se s lektorkou domluvila, co budou zrovna vyrábět, používají hmatovou abecedu, kterou si společně vyvinuly. Lektorka uchopí ruku klientky a prstem píše na stole písmeno po písmenu. Klientka říká písmena nahlas, a pokud porozumí sdělení, lektorka jí jako potvrzení stiskne palec. To vše je možné jen díky individuálnímu přístupu pečovatelů v Palatě. Jak se vlastně v Palatě žije, můžete zjistit z krátkého videa Školy Michael.

Foto:  Jan Nechvíle

Palata poskytuje své služby už 122 let. Od počátku při ní stojí Česká spořitelna a právě teď můžete pomoci Palatě i vy, stačí, když budete platit kartou České spořitelny. Čím více plateb, tím větší příspěvek banka Palatě věnuje. Díky loňské kampani to bylo 1 079 561 Kč, bude to letos druhý milion?

stellastella ( 5. května 2015 12:33 )

Existuje písmo pro hluchoslepé. Využili jsme ho v naší rodině, když příbuzná ohluchla a vzápětí oslepla. velmi smutné to bylo

Zobrazit celou diskusi
Další videa