Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Jaderná hrozba kvůli zničení Kachovské přehrady? Experti pro Blesk popsali, jak to je

Autor: Markéta Mikešová, lig - 
7. června 2023
05:00

Mnoho otázek vyvolala úterní exploze Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Jak to ovlivní vývoj války, kolik lidí bude katastrofou zasaženo… a hlavně zda nebude nijak ohrožena Záporožská jaderná elektrárna, která vodu z přehrady používá ke chlazení. Experti včetně Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se shodují, že jaderné nebezpečí v tuto chvíli nehrozí, incident ale rázně odsoudili.

Záporožská jaderná elektrárna je největší v Evropě, má šest reaktorů. Obvykle ke svému provozu, respektive chlazení, potřebuje mnoho vody, kterou čerpá právě z Kachovské přehrady, nicméně v současnosti jsou všechny reaktory odstavené, díky čemuž se potřeba vody snižuje.

Na tento fakt upozornil ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek. „Rozlišujeme schopnost elektrárny provozovat, na to potřebuje odvod tepla, průtočné chlazení a docela velké množství vody. No a tady je otázkou, kde je dneska hladina v Kachovské nádrži, jestli můžou vodu používat v provozním smyslu na výkon,“ sdělil pro Blesk Zprávy.

Podle prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho se hladina přehrady po zničení snižovala o pět centimetrů za hodinu. „Hladina byla v 8:00 místního času ve výšce 16,4 metru. Pokud se sníží pod 12,7 metru, pak už nebude možné dál čerpat,“ uvedl Grossi. „Z pohledu schopnosti elektrárny provozovat, vyrábět, to může být problém docela závažný,“ potvrzuje Zronek.

Pomyslný výbuch ale kvůli incidentu nehrozí. „Úplně jiná spotřeba vody je v případě toho, že odstavím elektrárnu a potřebuji odvádět jenom zbytkové teplo, na to ta elektrárna potřebuje vody úplně minimum, takže z pohledu jaderné bezpečnosti zase to nějaký zásadní problém není,“ vysvětlil ředitel jaderné divize ČEZu s tím, že Záporožská jaderná elektrárna má právě reaktory odstavené.

Podle něj jsou plný výkon a zajištění bezpečnosti dvě různé polohy. „Samozřejmě každé ovlivnění provozu jaderné elektrárny je nepříjemné a každé toto ovlivnění snižuje rezervy a jednotlivé vrstvy tzv. ochrany do hloubky toho, jak se elektrárna může bránit, nicméně ta elektrárna pořád zůstává v bezpečném stavu,“ podotkl Zronek s tím, že zjednodušeně řečeno stačí jen doplňovat vodu cisternou.

Jan Rataj, vedoucí Katedry jaderných reaktorů na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze vnímá výbuch Kachovské přehrady jako obrovský problém. „Je to prostě neskutečné,“ podivoval se, kam až válka zašla.  Zmínil, že fakulta už dříve vyzvala ruské vědce, aby se pokusili zasadit o zklidnění situace, avšak snaha neměla odezvu.

„Je to obrovský průšvih. Jakýkoliv zásah v okolí Záporožské elektrárny, zásah do zásoby vody pro prochlazení, je problém. Nicméně zatím ujišťují provozovatelé, že přímé ohrožení jaderné bezpečnosti to není,“ uvedl pro Blesk Zprávy k útoku Rataj.

Ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozuje, skutečně uvedla, že zničení přehrady ruskými silami Záporožskou elektrárnu ohrožuje, ale o situaci řekla, že je pod kontrolou. MAAE doplnila, že zařízení má k dispozici velkokapacitní chladící nádrž, která by měla umožnit dodávku vody na chlazení nejméně na několik dalších měsíců. „Proto je nezbytné, aby tato chladicí nádrž zůstala nepoškozená… Vyzývám všechny strany, aby zajistily, že se neučiní nic, co by ji narušilo,“ uvedl Grossi.

Video  Exploze Kachovské přehrady: V Chersonské oblasti ji vyhodili do vzduchu!  - Twitter
Video se připravuje ...

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa