Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Zelenskyj o explozi přehrady: Ani vodou, ani raketami nezastaví ruští teroristé Ukrajinu

Aktualizováno -
6. června 2023
14:16
Autor: ČTK, simao, lig - 
6. června 2023
08:12

Kachovskou vodní elektrárnu brzy ráno vyhodily do povětří ruské síly, detonaci provedly na dálku, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který svolal kvůli výbuchu přehrady mimořádné jednání bezpečnostní rady. Zelenskyj z exploze viní „ruské teroristy“.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zničení Kachovské přehrady potvrzuje, že ruské síly je třeba vyhnat z každého koutu Ukrajiny.

„Dnes v noci okolo 02:50 (místního času, 01:50 SELČ) ruští teroristé provedli vnitřní detonaci struktur Kachovské vodní elektrárny. Okolo 80 obcí je v záplavové zóně. Nařídili jsme evakuaci z rizikových oblastí a zajištění pitné vody všem městům a vesnicím, které vodní nádrž zásobuje,“ napsal Zelenskyj v prohlášení na sociální síti telegram.

Ani vodou, ani raketami, ani ničím jiným se ruským teroristům nepodaří zastavit Ukrajinu, uvedl Zelenskyj a na sociální síti Telegram oznámil, že jednala bezpečnostní rada, ujistil, že všechny služby fungují, a vyzval obyvatele, aby důvěřovali jen oficiálním informacím.

„Ruští teroristé. Zničení přehrady vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území,“ uvedl Zelenskyj na twitteru a připojil video poškozené přehrady.

Zelenskyj k Pavlovi, Čaputové a dalším: Je fyzicky nemožné přehradu zničit ostřelováním

Později se k situaci také vyjádřil, když na dálku promlouval k Bukurešťské devítce. Této schůze se dnes zúčastnil i Petr Pavel a Zuzana Čaputová. 

„Rusko bohužel již více než rok kontroluje jak přehradu, tak celou vodní elektrárnu Kachovka. Je fyzicky nemožné ji nějak vyhodit do povětří zvenčí - ostřelováním. Byla zaminována. Zaminovali ji ruští okupanti a vyhodili ji do povětří. Rusko odpálilo bombu s obrovskými ekologickými škodamim,“ řekl jim Zelenskyj. 

„Jde o největší ekologickou katastrofu způsobenou člověkem v Evropě za poslední desetiletí. Je to nejnebezpečnější terorista na světě. A proto bude porážka Ruska - porážka, kterou stejně zajistíme - nejvýznamnějším příspěvkem k bezpečnosti našeho regionu, naší Evropy a celého světa,“ pokračoval ukrajinský prezident. 

„Ale copak vy a já nevíme, co neustále podněcuje ruský revanšismus? Je to přesvědčení ruských pánů, že Evropa údajně projeví slabost. Slabost je hlavní nadějí a sázkou teroristů. Už žádná slabost Evropy vůči agresivnímu zlu! Už žádná nejistota ohledně bezpečnostních vyhlídek v Evropě! Každý náš krok, každé naše rozhodnutí, každý náš summit by nás měl všechny posílit v obraně proti ruskému teroru. A nepochybně by to měl zajistit i summit NATO ve Vilniusu,“ zakončil. 

Po zničení Kachovské přehrady začala v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny evakuace. Ruskem dosazení činitelé v oblasti, která je zčásti okupovaná, tvrdí, že evakuace zatím není potřeba.

19:30
Dnes

„Rádi navštěvujeme Kanadu – zemi velkých přátel Ukrajiny a naší letité diaspory,“ tweetuje první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. 

„Setkali jsme se s generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou a jejím manželem panem Whitem Fraserem. Poděkovali jsme za jejich silný příklad podpory, která je pro nás nesmírně důležitá,“ uvedla po setkání se zástupkyní krále Karla III., de facto hlavou kanadského státu.

19:06
Dnes

Ceny ropy na konci týdne rostou, i kvůli Rusku. Společnost Transněfť dnes pozastavila dodávky nafty do klíčových baltských a černomořských terminálů v Primorsku a Novorossijsku. Ruská vláda už ve čtvrtek uvedla, že s okamžitou platností dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovala situaci na domácím trhu. 

Dopad kroku Moskvy převážil nad obavami ze zpomalující se ekonomiky a z možnosti, že vysoké úrokové sazby sníží poptávku.

Zákaz „vnese novou nejistotu do už tak napjaté situace v oblasti globálních dodávek rafinovaných produktů a vyhlídku, že postižené země se budou snažit získat dodávky od alternativních dodavatelů,“ citovala agentura Reuters banku RBC.

18:12
Dnes

Volodymyra Zelenského přivítal v Ottawě kanadský premiér Justin Trudeau. Kanada patří k nejštědřejším dárcům pro Ukrajinu.

„Budeme jednat o obranných potřebách Ukrajiny, další finanční a humanitární pomoci a o posílení naší obchodní a hospodářské spolupráce,“ tweetoval Zelenskyj. „Poděkuji premiéru Trudeauovi, jeho vládě a všem Kanaďanům za jejich pevnou podporu.“

Zobrazit celý online

Video  Exploze Kachovské přehrady: V Chersonské oblasti ji vyhodili do vzduchu!  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud