Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Strach z protiofenzívy: Rusové se opevňují v okupované elektrárně v Záporoží

Aktualizováno -
27. dubna 2023
21:58
Autor: ČTK, swp - 
27. dubna 2023
12:03

Ruské jednotky, které okupují Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny, se chystají k obraně před očekávanou ofenzívou ukrajinské armády, upozornila dnes britská vojenská rozvědka. Začlenění největší jaderné elektrárny v Evropě do taktických obranných plánů podle ní zvyšuje riziko poškození jejího bezpečnostního systému, ačkoliv přímé poškození reaktorů je nepravděpodobné.

Satelitní snímky podle rozvědky zachycují, že Rusové vybudovali na střechách několika ze šesti jaderných bloků elektrárny palebná postavení z pytlů s pískem. Rusko okupuje elektrárnu od loňského března, ale toto je první náznak toho, že budovy reaktorů jsou skutečně začleněny do taktických obranných plánů.

Rusko pravděpodobně vybudovalo tyto bojové pozice na střechách jaderných bloků, protože jej čím dál více znepokojuje vyhlídka na velkou ukrajinskou ofenzívu. Tento krok velmi pravděpodobně zvyšuje riziko poškození bezpečnostních systémů elektrárny, pokud se u ní bude bojovat, uvedla britská tajná služba. Přímé katastrofické poškození reaktorů je však podle ní nepravděpodobné podle většiny možných scénářů zahrnujících pěchotní zbraně, protože konstrukce bloků jsou velmi silně vyztuženy.

15:20
Dnes

V ruské armádě existují trestné oddíly, které velitelé nasazují na nejhorší úseky fronty. Tato uskupení přezdívaná jako Štorm Z (Bouře Z) tvoří částečně vězni a částečně vojáci, kteří se dopustili disciplinárních prohřešků. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na výpovědi 13 lidí obeznámených s existencí těchto oddílů.

„Bojovníci z oddílů Štorm slouží jenom jako maso,“ řekl Reuters jeden z vojáků pravidelné armády nasazený u Bachmutu. Popsal, že šesti z nich přímo v terénu poskytoval zdravotnickou pomoc. Velitel mu přitom nařídil, aby je nechal napospas osudu, protože ruští důstojníci mají za to, že členové trestných oddílů mají menší cenu než obyčejní vojáci. Podle tohoto vojáka, který sdílel s Reuters svoji zkušenost, se člověk může v řadách trestného oddílu ocitnout například kvůli konzumaci alkoholu.

14:40
Dnes

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová oznámila přípravu nového balíčku vojenské pomoci Ukrajině. Celkem Finsko podle Valtonenové přidělilo Ukrajině dvě miliardy eur.

14:07
Dnes

Japonská vláda dnes kritizovala osobní iniciativu japonského proruského senátora Munea Suzukiho, který v pondělí jednal v Moskvě s ruským diplomatem Andrejem Ruděnkem. Senátorova cesta do Ruska byla první japonskou návštěvou Moskvy na podobné úrovni od doby, kdy Rusko v únoru 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu. Dnes o tom informovala agentura AFP.

Zobrazit celý online

Ruská redakce BBC dodala, že ačkoliv stoupá riziko poškození elektrárny během bojů, opakování katastrofy v Černobylské jaderné elektrárně z roku 1986 je sotva možné, protože sama konstrukce jaderné elektrárny byla výrazně posílena a měla by odolat i přímému zásahu z děla.

O bojových přípravách v Záporožské jaderné elektrárně se před týdnem zmínil i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Podrobnosti neuvedl, ale postěžoval si na pokračují ostřelování okolí elektrárny a vyjádřil znepokojení ohledně její bezpečnosti, připomněla agentura Unian. Dodala, že podle ukrajinských úřadů je situace v elektrárně čím dál tím nebezpečnější i bez aktivních bojů. Stav bezpečnostních systémů se totiž bez náležité údržby postupně zhoršuje a osazenstvo elektrárny je v ustavičném stresu.

Reznikov klidnil očekávání

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ale dnes v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina na otázku, zda jsou očekávání od protiofenzivy přehnaná, odpověděl kladně. „Dřív nikdo nevěřil ve vítězství. Dřív všichni chtěli, aby Ukrajina alespoň nějakým minimálním způsobem přežila, aby se nějaká její část zachovala. Ale když ukrajinské síly dosáhly úspěchů, všichni začali ve vítězství věřit,“ doplnil ministr obrany.

Do další protiofenzivy podle dřívějšího Reznikovova oznámení Ukrajina přejde letos na jaře. Kdy přesně se tak ale stane, ministr v rozhovoru přiblížit nechtěl a odmítl sdělit i další podrobnosti. „Doufám, že to začne nečekaně. Protože v tom je smysl vojenské operace - nikdo se nesmí dozvědět, že začala. Čím déle o ní nebude vědět nepřítel, tím lépe,“ uvedl.

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud