Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Ukrajina varuje před katastrofou v Záporoží. „Pokaždé si házíme kostkou,“ tvrdí i šéf MAAE

Autor: ČTK - 
27. března 2023
20:48

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

Šest reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je odstaveno a elektřinu, kterou elektrárna potřebuje, aby zabránila roztavení reaktorů, zajišťuje pouze jedno zbývající elektrické vedení. Elektrárna dočasně musela využít nouzové dieselové generátory, aby zajistila napájení svých základních chladicích systémů.

Grossi během schůzky se Zelenským také řekl, že situace v elektrárně zůstává napjatá kvůli silné vojenské přítomnosti kolem ní a také kvůli nedávnému výpadku dodávek elektřiny; tyto výpadky se od doby, kdy elektrárnu loni obsadily ruské síly, opakovaly.

Šéf MAAE vyjádřil znepokojení nad tímto vývojem. „Pokaždé si házíme kostkou. Pokud dovolíme, aby to čas od času pokračovalo, jednoho dne naše štěstí skončí,“ varoval.

Grossi a Zelenskyj se podle AP setkali ve městě Záporoží, které je na území ovládaném Ukrajinou, asi 50 kilometrů severovýchodně od stejnojmenné jaderné elektrárny.

Na tento týden Grossi ohlásil návštěvu Záporožské jaderné elektrárny, která je už více než rok okupována ruskými vojáky. MAAE minulý týden uvedla, že chce v Záporožské jaderné elektrárně „na vlastní oči posoudit vážnou situaci“ ohledně jaderné bezpečnosti tohoto zařízení a také „zdůraznit naléhavou potřebu“ jeho ochrany během bojů na Ukrajině. Má to být podruhé, co Grossi elektrárnu navštíví.

MAAE v lednu rozmístila ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách týmy svých expertů, aby snížila riziko nehody, a to včetně uzavřené Černobylské jaderné elektrárny, jejíž havárie v roce 1986 vyslala radioaktivní spad do velké části Evropy.

Zelenskyj ocenil roli MAAE při zajišťování energetické bezpečnosti Ukrajiny. Podle agentury AFP také Grossimu řekl, že se bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně nepodaří dosáhnout, dokud se Rusové z tohoto zařízení nestáhnou.

„Záporožská oblast. Frontové pozice. Mám tu čest být zde, po boku našich vojáků. Jsem vděčný každému našemu vojákovi za obranu Ukrajiny, naší suverenity, našich měst a našich dětí. Určitě zvítězíme,“ uvedl dnes Zelenskyj na sociální síti telegram.

19:58
Dnes

Na železnici v ruské Ufě vzplálo údajně 10 cisteren s palivem. Uvádí se, že plocha požáru v tuto chvíli činí 300 metrů čtverečních.

19:40
Dnes

Sedmadvacetiletý muž dostal dnes od soudu v Jižní Koreji pokutu za nepovolenou návštěvu Ukrajiny. Podle soudu muž zemi navštívil, aby se tam přidal k dobrovolnickým vojenským oddílům. Podle zpravodajského serveru The Korea Herald to není poprvé, co si občan Jižní Koreje odnesl od soudu peněžitý trest za to, že odjel do východoevropské země.

Soud muži udělil pokutu ve výši tří milionů čonů (zhruba 51.000 korun). Podle soudu měl muž, který na Ukrajinu odjel vloni v březnu a zůstal tam šest měsíců, v úmyslu se přidat k dobrovolnickým vojenským jednotkám. Tím by podle soudu však Jižní Koreu vystavil „nadměrnému tlaku“. Jižní Korea svým občanům zakázala vloni návštěvy na Ukrajině. Za porušení zákazu hrozí pokuta až deseti milionů čonů a až jeden rok vězení.

19:20
Dnes

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se v Chersonu během humanitární mise dostal se svým týmem pod palbu nepřítele. Podle dostupných informací nebyl nikdo raněn.

Zobrazit celý online

Podle deníku Ukrajinska pravda byl prezident místními veliteli informován o situaci na příslušném frontovém úseku, mimo jiné o zásobování zbraněmi a municí. Na doprovodném videu je vidět, jak prezident vojáky vyznamenává a fotografuje se s nimi.

Zelenskyj neuvedl, a ani to ze snímku není patrné, které konkrétní místo v Záporožské oblasti navštívil. Je to již poněkolikáté, co ukrajinský prezident navštívil vojáky na frontových pozicích. Naposledy minulý týden se takto setkal s obránci Bachmutu - města na východě země, které je již řadu měsíců dějištěm prudkých bojů s ruskými invazními silami.

Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa