Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rusko chce v Moldavsku provést převrat? Temné varování Zelenského potvrdila prezidentka

Autor: ČTK, lig - 
13. února 2023
13:54

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v dnešním televizním projevu uvedla, že Rusko chce v zemi provést násilný převrat a odstranit současnou prozápadní vládní garnituru. Informovala o tom moldavská veřejnoprávní stanice Radio Moldova.

Podle Sanduové existují ruské plány na destabilizaci Moldavska již od loňského podzimu, svých cílů ale Rusové nedosáhli díky zákrokům moldavských bezpečnostních složek. Na podzim se Moskva soustředila na energetickou krizi, v této fázi se předpokládají násilné akce za účelem změny vlády v Kišiněvě, které se budou tvářit jako protesty, uvedla prezidentka.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden uvedl, že Moskva plánuje v Moldavsku svrhnout demokratické zřízení. Podle Sanduové informace předané Ukrajinou nyní potvrdily moldavské úřady.

„Materiály získané od našich ukrajinských partnerů poskytují dobrou dokumentaci míst a logistických aspektů pro organizaci těchto podvratných aktivit. Rovněž plán zahrnuje využití osob ze zahraničí pro násilné akce,“ uvedla prezidentka, jmenovitě zmínila lidi z Ruska, Běloruska, Srbska a Černé Hory. Moskva podle ní rovněž počítá s pomocí proruské opozice v Moldavsku.

„Abychom tomuto scénáři zabránili, žádám všechny státní instituce, aby projevily maximální ostražitost,“ řekla Sanduová. Vyzvala také parlament, aby co nejdříve přijal zákony, které tajné službě a prokuratuře poskytnou účinnější nástroje pro zajištění bezpečnosti země.

Moldavsko, kde žije asi 2,6 milionu obyvatel, je vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko. Od začátku války na Ukrajině se dostalo pod enormní tlak zesílený obavami, že by Rusko mohlo rozšířit invazi i na moldavské území, aby k Moskvou ovládaným územím připojilo proruský separatistický region Podněstří.

23:30
26. 9. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

22:56
26. 9. 2023

Prezident Petr Pavel během večerní debaty v blanenském kině zopakoval, že výhra strany Směr Roberta Fica by se podle něj promítla do vzájemných vztahů. Zdůvodnil to postojem Fica k Rusku a Ukrajině. Pavel o možném narušení česko-slovenských vztahů v případě návratu Fica do čela slovenské vlády hovořil už minulý týden. Bývalý slovenský premiér a předseda strany Směr-SD za to českého prezidenta v neděli kritizoval, a to kvůli údajnému zásahu do kampaně.

22:10
26. 9. 2023

Ruské ostřelování Vovčansku v Charkovské oblasti zranilo 64letého civilistu, uvedl Kyiv Independent. 

Zobrazit celý online

Video  Zelenskyj se vítá s evropskými lídry na summitu EU.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud