Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Putin slíbil, že Zelenského nezabije, říká izraelský expremiér. „Dal své slovo“

Autor: ČTK, swp - 
5. února 2023
13:05

Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že nenechá zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bennett to řekl v rozhovoru, který cituje agentura AP. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se Bennett snažil o zprostředkování řešení konfliktu a v březnu kvůli tomu odletěl do Moskvy.

„Zeptal jsem se: ‚Jak to je, máte v plánu zabít Zelenského?‘ On mi na to řekl: ‚Nezabiju Zelenského.‘ Já jsem na to na reagoval: ‚Chápu to správně, že mi dáváte slovo, že nezabijete Zelenského?‘ “ Na to prý Putin znovu odpověděl, že Zelenského nezabije.

Bennett pak podle svých slov ukrajinskému lídrovi zavolal, aby ho zpravil o Putinově slibu. „Poslyšte, právě jsem měl jednání, nezabije vás,“ řekl prý Zelenskému. Když se ho ukrajinský prezident ptal, jestli si tím je jistý, ujišťoval ho, že stoprocentně jistý.

Bennett, podle agentury AP do jisté míry nezkušený lídr, který v době vypuknutí války na Ukrajině působil ve funkci premiéra jen něco málo přes půl roku, zaujal pozici, kdy se Izrael nepřiklonil ani k jedné z válčících stran. Izrael podle AP udržuje dobré vztahy s Kremlem ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit upevnění pozic íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem. Zároveň se ale snaží po vzoru západních zemí dát najevo podporu Ukrajině.

12:57
Dnes

Francouzské úřady zakázaly některým ruským novinářům vstup na olympijské hry v Paříži, které startují příští týden. Panují obavy, že by mohlo jít o špiony, zdůvodnil rozhodnutí francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin v rozhovoru pro Le Journal di Dimanche. Celkem podle něj úřady nedovolily příchod 4 340 lidem, tajné služby prověřily 960 tisíc složek – jde o pracovníky všeho druhu, ať už dobrovolníky, pomocníky na stadionech či členy sportovních delegací.

11:28
Dnes

Svíčky ve Lvově za zastřelenou ukrajinskou exposlankyni Irynu Farionovou.

10:23
Dnes

O ruských dronech vyslaných v noci na Ukrajinu promluvil na síti i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Když ruské letectvo každý den vypustí na naše města, vesnice a frontové pozice více než sto řízených bomb, potřebujeme proti nim spolehlivou ochranu,“ uvedl Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa