Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Rusko plánuje novou obří ofenzivu, varuje ukrajinský ministr. Úder přijde na výročí války?

Autor: ČTK, swp - 
2. února 2023
07:47

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu. Varoval, že by mohla začít již 24. února. Podle Reznikova shromáždila Moskva tisíce vojáků a „mohla by něco zkusit" u příležitosti prvního výroční invaze na Ukrajinu, napsal server britské BBC. Útok by rovněž mohl souviset s oslavami ruského svátku Dne obránců vlasti, který si země připomíná 23. února.

Nejméně tři lidé mezitím zemřeli při středečním večerním útoku na rezidenční budovu ve městě Kramatorsk na východě země. Nejméně 20 dalších osob utrpělo zranění. Poškozeno bylo několik domů.

„Jediný způsob, jak zastavit ruský terorismus, je porazit ho,“ napsal po útoku v Kramatorsku na sociální sítě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Porazit ho tanky. Stíhačkami. Raketami dlouhého doletu,“ dodal.

Podle Reznikova Moskva pro potenciální ofenzivu zmobilizovala na 500.000 vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin již loni v září oznámil všeobecnou mobilizaci 300.000 vojáků, která byla podle něj potřebná k zajištění „územní integrity země“. Ukrajinský ministr obrany se ale domnívá, že skutečný počet vojáků nasazených na Ukrajinu může být daleko vyšší.

„Oficiálně oznámili 300.000, ale když vidíme vojáky na hranicích, podle našich odhadů je to daleko více,“ řekl Oleksij Reznikov v rozhovoru pro francouzskou stanici BFM TV. Jak k tomu poznamenala BBC, podobné informace možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

19:11
Dnes

Letecká základna Kucova v Albánii byla 4. března znovu otevřena po rekonstrukci za 50 milionů eur (54 milionů dolarů) a stala se tak největší taktickou leteckou základnou NATO v regionu.

18:47
Dnes

Slovenský premiér Robert Fico svými výroky pomáhá Kremlu, řekla místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová slovenskému zpravodajskému portálu Aktuality.sk v reakci na vyjádření slovenského ministerského předsedy Slovenska k válce na Ukrajině. Kritizovala také změny ve slovenském trestním právu, které Ficova vládní koalice prosadila ve sněmovně; platnost části těchto změn minulý týden pozastavil slovenský ústavní soud. Jourová rovněž uvedla, že Slovensko oslabuje demokratické pojistky.

„Každý, kdo se snaží oslabit pomoc Ukrajině i třeba prohlášeními, tak v zásadě napomáhá Kremlu. Každý, kdo šíří ruskou propagandu, například tím, že říká, že Ukrajinci začali válku, tak to vlastně znamená, že zrazuje své spojence v Evropské unii,“ řekla Jourová, která je komisařkou pro hodnoty a transparentnost.

18:27
Dnes

Litva se připojí k české iniciativě, jejímž cílem je nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii. Po telefonátu s českým premiérem Petrem Fialou to dnes uvedla litevská premiérka Ingrida Šimonytéová. Výši litevského příspěvku nesdělila.

Český plán na dodávky munice představil v polovině února na Mnichovské bezpečnostní konferenci český prezident Petr Pavel. Řekl, že Česko v mimounijních státech lokalizovalo 500.000 kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300.000 kusů v sovětské ráži. Pavel v Mnichově také uvedl, že pokud Praha získá u spojenců peníze na nákup těchto nábojů, dokáže je na Ukrajinu dodat v řádu týdnů. Podle expertů je na nákup potřeba vyčlenit asi 1,5 miliardy dolarů (35 miliard Kč).

Zobrazit celý online

Video  Válečný zpravodaj z Ukrajiny: Padaly na nás střepiny z raket. Co ho překvapilo v Bachmutu?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa