Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Jíme syrové brambory, část se otrávila alkoholem: Ukrajinci zachytili ruské telefonáty

Autor: rix - 
1. února 2023
10:44

Ukrajinská zpravodajská služba zveřejnila telefonáty, kde si ruští vojáci stěžují na podmínky, ve kterých musí přežívat. Jeden z okupantů například popisoval, jak strávil spolu s dalšími několik dní v rozbořeném domě a jedli jen syrové brambory. Další zase připomněl obrovské problémy s alkoholem v ruských řadách. 

První ze zveřejněných hovorů zachytil ruského vojáka, který přišel s bizarním svědectvím. Podle něho se v ruském Uljanovsku zranilo třicet mobilizovaných Rusů. „Kvůli alkoholu. Někteří měli otravu a zbytek se popral,“ sdělil. Paradoxně cestovali na ošetřovnu ještě předtím, než se vůbec vydali na frontu. 

Ukrajinské rozvědce se podařilo zachytit také rozhovor mezi ruskou ženou Sašou a jejím mužem. Ruska vojákovi na frontě vyprávěla o další vlně mobilizace. „Berou úplně všechny,“ zlobila se. A jak uvedla, ruské úřady nabírají i muže, kteří jsou po operacích nebo ne zcela zdraví. „Jednoho nabraly deset dní po operaci,“ kroutila hlavou. 

Mluvila o své kamarádce Xénii. Ta si jí měla stěžovat, že na frontu musel i její nemocný muž Bohdan. „Když není mrtvý, tak jde,“ zlehčovala těžkou situaci. Potvrdila, že mobilizace stále neskončila. „Povolávají všechny s vojenskými zkušenostmi,“ popsala. 

Další z ruských vojáků si v telefonátu svému kamarádovi stěžoval na množství mrtvých spolubojovníků. „Je to tady fakt brutální, sakra,“ ulevil si. Předtím si ještě stihl postěžovat, že volání z Ukrajiny do Ruska je drahé. „Jsem asi 2,5 km od Ukrajinců a je mi z toho všeho zle, jsou tu stovky mrtvých,“ popsal dění na bitevním poli s tím, že Rusům prý chybí bojová vozidla. „Všechny jsou na padrť,“ popsal. 

Jiný z okupantů si v hovoru stěžoval na podmínky, kterým musí na frontě čelit. „Žijeme jako psi zalezlí v norách a v téhle bídě máme s někým bojovat,“ zlobil se. „Jsme na tom zle, dva dny jsme seděli v rozbořeném domě a jedli syrové brambory,“ popsal s tím, že jim nezbývá než rabovat ukrajinská obydlí. „Je to peklo,“ dodal. 

10:23
Dnes

Podle amerického think tanku Institut pro studium války (ISW) ruské síly v posledních dvou dnech pokračovaly v útocích na Bachmut a postoupily z jihu směrem k centru a na severozápadě města.

Ruské velení patrně v posledních týdnech rozhodlo, že vyšle některé jednotky Wagnerovy skupiny do Avdijivky Žoldnéři jsou ve velkém nasazení právě u Bachmutu. Lépe vycvičení vojáci mají u Doněcku podpořit vyčerpané a méně schopné jednotky samozvané Doněcké lidové republiky (DNR). „Pokud Wagnerovci opravdu bojují u Avdijivky, tak by to vysvětlovalo omezený taktický úspěch (Rusů) v této oblasti za poslední týden,“ uvádí ISW.

 

 

10:00
Dnes

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov převzal od Británie tanky Challenger 2, v minulých dnech dorazily na Ukrajinu. „Úžasné,“ říká na videu na Twitteru. „Je to velmi dobrý materiál,“ poděkoval svému britskému protějšku. „Tyto fantastické stroje brzy začnou své bojové mise.“

9:39
Dnes

První dáma Ukrajiny Olena Zelenská  zúčastnila setkání UNICEF: Mládež pro Ukrajinu. Plán obnovy. S úředníky, zástupci ambasád, ukrajinského byznysu a nevládních organizací diskutovali mladí lidé o vizi obnovy Ukrajiny. „Vzdělaní lidé, kteří vědí, jak myslet, kteří vědí, jak získávat a uplatňovat znalosti – to je to, co je potřeba k vítězství. Děkuji, že studujete – pro sebe i pro zemi," pronesla.

Zobrazit celý online

Video  Válečný zpravodaj z Ukrajiny: Padaly na nás střepiny z raket. Co ho překvapilo v Bachmutu?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa