Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Medveděv poslal další výhrůžku NATO: Porážka Ruska na Ukrajině může vyvolat jadernou válku, tvrdí

Autor: ČTK, swp - 
19. ledna 2023
14:39

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval Severoatlantickou alianci, že porážka Ruska na Ukrajině by mohla vyvolat jadernou válku. Podle agentury Reuters vyjádření odráží míru znepokojení Moskvy nad zvýšenými dodávkami západních zbraní Ukrajině.

„Porážka jaderné mocnosti v konvenční válce může vyvolat jadernou válku,“ uvedl na telegramu spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Medveděv, který nyní působí jako místopředseda vlivné bezpečnostní rady. „Jaderné mocnosti nikdy neprohrály velké konflikty, na nichž by závisel jejich osud,“ dodal bývalý prezident z let 2008 až 2012, jehož vyjádření na sociálních sítích byla v posledních měsících často vyhroceně protizápadní.

Představitelé NATO a dalších spojenců Ukrajiny, kteří se mají v pátek sejít na letecké základně Ramstein v Německu k rozhovorům o další vojenské podpoře Ukrajiny, by se podle něj měli zamyslet nad riziky svého počínání.

Rusko a Spojené státy jsou zdaleka největší jaderné mocnosti, vlastní přibližně 90 procent jaderných hlavic na světě. Konečné rozhodnutí o použití jaderných zbraní spočívá na prezidentu Putinovi.

Na otázku, zda Medveděvovy výroky znamenají, že Rusko eskaluje krizi na novou úroveň, dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odpověděl: „Ne, to rozhodně neznamená.“ Podle něj je Medveděvovo vyjádření plně v souladu s ruskou jadernou doktrínou, která umožňuje jaderný úder v reakci na „agresi proti Ruské federaci konvenčními zbraněmi, když je ohrožena samotná existence státu“.

Putin označuje ruskou „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině za existenční boj s agresivním a arogantním Západem a v minulosti prohlásil, že Rusko použije všechny dostupné prostředky na svou obranu i ochranu svého lidu proti jakémukoliv agresorovi.

11:00
Dnes

Uživatelé twitteru na internetu sdílí děsivé záběry ze zničeného Vuhledaru.

10:35
Dnes

Rusové se na záznamu zveřejněném na twitteru snaží probudit zajatého gruzijského vojáka, který po brutálním výslechu upadl do bezvědomí.

10:01
Dnes

Více než 13 měsíců trvající ruská agrese na Ukrajině podle odhadu Kyjevské ekonomické školy z konce března způsobila celkové škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu Kč). Zničeno či poškozeno bylo přes 150.000 obytných domů.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa