Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

„Je to noční můra, Putin je horší než Hitler.“ Lidé v Kyjevě promluvili o živoření po ruských úderech

Autor: DVL, swp - 
6. ledna 2023
18:30

Lidé v Kyjevě jsou pod útoky Rusů, kteří úmyslně ničí jejich energetickou infrastrukturu. Jak se žije Kyjevanům bez vody a elektřiny, zatímco se Putin snaží oslabit jejich odhodlání k odporu? „Kdybych byla mladší, šla bych bojovat,“ promluvila 91letá babička a 32letá matka dvou dětí musí sbírat sníh, aby měla alespoň nějakou vodu. Napsal o tom britský zpravodaj Sky News.

Stojí za svitu svíčky a bojí se tmy. 91letá babička Anna Abrosimová během výpadku elektřiny v Kyjevě upadla a poranila si nohy. Je příliš křehká na to, aby se odstěhovala někam do bezpečí. „Prožívám noční můru,“ řekla. Rusové se snaží zničit energetickou infrastrukturu Ukrajiny, takže se obydlí lidí staly novou frontou, zatímco se Vladimir Putin snaží podlomit jejich odhodlání vydržet.

Nicméně Anna, která žije se svou vnučkou, vypověděla, že je odhodlaná vydržet. Na chodbě má uložené láhve s vodou a uvařenou polévku má schovanou pod peřinami, aby zůstala teplá. Zatímco stála vedle dekorace na stěně s hesly „láska – štěstí – radost“, svěřila se: „Velmi si přeji zůstat naživu, abych viděla vítězství a jak to dopadne. Ale už je to skoro rok, co ten bandita Putin proti nám zahájil válku. To se nestydí?“

Vzpomínala na svého manžela, který zemřel před lety, že byl Rus. „My Ukrajinci a Rusové jsme byli zvyklí spolu být v Sovětském svazu… Putin přišel k moci, a co to teď dělá? Chce Ukrajinu. To mu nedovolíme. Pokud bych byla mladá, šla bych bojovat,“ řekla odhodlaně.

Jako dítě prožila Anna druhou světovou válku, ale ruská invaze je podle ní horší. „Jsou horší než Hitler. Hitler, Bože, odpusť, že to říkám, byl cizinec, ale oni Rusové jsou jako naši vlastní lidé,“ vyjádřila se Anna.  „Ve druhé světové válce to bylo těžké, můj otec byl zabit, zůstala jsem já, můj mladší bratr a má matka. Bylo to těžké, ale ne tolik jako teď. Moje nervy jsou roztrhané na cucky.“

Anna vypověděla, že během celé invaze docházelo tu a tam k výpadkům energie, ale v posledních týdnech je to jen horší a nepředvídatelné. Jejich vnučka přes den pracuje. Pokud nefungují energie, nedostane se domů. „Samozřejmě, že mám obavy. Přála bych si mít elektřinu,“ vysvětlovala Anna. „Je to těžké a nechci umřít. Přeji si mír.“

Sbírá sníh, aby měla vodu

V jiném bytě nedaleko Anny bydlí mladá matka, 32letá Myroslava Babčenková se svými dvěma dětmi, 5letým Viktorem a 2letou Annou, kteří se také museli přizpůsobit této hrozivé změně. Ve středu a ve čtvrtek byli bez elektřiny a vody, ale v pátek se obnovil provoz. „Když nemáte elektřinu, máte pocit, že se dokáže přizpůsobit,“ řekla Myroslava, zatímco seděla s dětském pokoji. „Ale když přestala téct voda, tak to bylo velmi nepříjemné. Taky když máte malé děti, tak chcete, aby si myly ruce a byly čisté, je to těžké.“

Vypověděla, že nasbírala sníh, aby ho rozpustila a měla vodu alespoň na mytí. Myroslava řekla, že chtěla zůstat se svou rodinou v Kyjevě, ale pokud se podmínky změní k horšímu, bude se muset odstěhovat do svého domu mimo hlavní město.

„Můj bratr je ve válce. Řekl, že bychom neměli být smutní, že si musíme užívat života, protože oni tam jsou kvůli nám, abychom byli šťastní,“ řekla, zatímco pozorovala svou dceru, jak si hraje. „Nepřemýšlím o sobě jako o vojákovi, ale… Máme na Ukrajině takový slovní obrat: ‚Co je tvá síla? Jsem Ukrajinec…‘ a na to jsem hrdá.“

22:00
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:39
Dnes

Západním spojencům trvá příliš dlouho činit klíčová rozhodnutí o vojenské podpoře Ukrajiny, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou Reuters, podle níž na něm byla vidět frustrace. Zahraniční partnery se ukrajinská hlava státu podle svých slov snaží přesvědčit, aby se příměji zapojili do bojů s Ruskem tím, že pomohou zachycovat ruské rakety nad Ukrajinou a umožní Kyjevu použít západní zbraně proti nepřátelské vojenské technice hromadící se u hranic.

Dodávky pomoci, zejména protivzdušné obrany, jako jsou systémy Patriot, Zelenskyj popsal jako „jeden velký krok vpřed, ale před tím dva kroky zpět“. „Každé rozhodnutí, ke kterému my a později všichni společně dospějeme, je přibližně o rok opožděné,“ uvedl Zelenskyj.

19:11
Dnes

Ukrajinská armáda uvedla, že ruská vojska v Bilohorivce, o kterou se svádějí boje celé měsíce, nadále zadržuje. „Obranné síly dnes už delší dobu zadržují útok nepřítele, který se snaží postupovat v oblasti Bilohorivky,“ uvedl ve své pravidelné svodce ukrajinský generální štáb.

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum: Vít Rakušan o prvním roce vlády, válce i migrační krizi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa