Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Putinův vzkaz pro Ukrajince: Přeji vám klidnou budoucnost. Rusové dál útočí na ukrajinská města

Aktualizováno -
8. května 2022
17:27
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
8. května 2022
14:18

Ruský prezident Vladimir Putin dnes popřál všem občanům Ukrajiny „klidnou a spravedlivou budoucnost“. Na občany a vojenské veterány země, na kterou od konce února útočí jeho vojska, se obrátil v souvislosti se 77. výročím konce druhé světové války. Blahopřejné poselství adresoval Kreml tradičně také do dalších zemí někdejšího Sovětského svazu, v případě Ukrajiny a Gruzie se Putin obrátil na tamní „národy“, u dalších postsovětských zemí oslovil také jejich lídry. Ruské útoky přitom neustávají, bombardování v noci na neděli dokonce zabilo dvě děti.

„Bohužel, nacismus nyní opět zvedá hlavu a snaží se vnutit nám svůj barbarský, nelidský řád. Je naší svatou povinností zabránit odplatě ideologických nástupců těch, kdo byli poraženi za Velké vlastenecké války. Veteránům Velké vlastenecké války upřímně přeji duševní statečnost, zdraví a dlouhý život a všem občanům Ukrajiny klidnou a spravedlivou budoucnost,“ uvedl ruský prezident podle webových stránek Kremlu.

Pozdrav, kterým se obrátil na „vůdce a občany“ postsovětských republik, dnes Putin adresoval také do „Doněcké národní republiky“ a „Luhanské národní republiky“. Oba regiony na východě Ukrajiny, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté, uznala Moskva těsně před začátkem svého útoku na Ukrajinu za samostatné státy.

Svou zatím sice krvavou, ale dosud neúspěšnou invazi na Ukrajinu, kterou zahájil 24. února, přitom Putin zpočátku ospravedlňoval právě potřebou „denacifikace“ Ukrajiny. Podle pozorovatelů byla původním cílem Moskvy rychlá změna režimu v Kyjevě, po krachu pokusu o dobytí ukrajinského hlavního města se nyní ruská vojska snaží obsadit území na východě a jihu sousední země. Boje si zatím vyžádaly tisíce mrtvých civilistů, Rusové raketovými a leteckými údery ničí ukrajinská města.

Ruské chování vůči Ukrajině dnes s postupem nacistických vojsk za druhé světové války srovnal ve vlastní, asi desetiminutové videonahrávce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko obvinil z opakování nacistických zločinů a poznamenal, že po dění na Ukrajině přestalo po ruské invazi 24. února být pro lidi na Ukrajině pravdivé heslo „Už nikdy!“, připomínající, že zvěrstva druhé světové války není možné opakovat.

11:23
Dnes

Zničení Kachovské přehrady znamená novou dimenzi bojů na Ukrajině, odpovídá to ale způsobu, jakým Putin válku vede, prohlásil německý kancléř Scholz.

11:23
Dnes

Dva chersonští policisté se snažili evakuovat civilisty ze zaplavených oblastí, zranili je při tom ruští dělostřelci. O události informovalo ministerstvo vnitra. „Zranily je střepiny při evakuaci. Byla vyhlášena evakuace, lidé se evakuují. A Rusové je ostřelují,“ napsalo ministerstvo vnitra.

Podle gubernátora Chersonské Oleksandra Prokudina se domy přibližně 16 tisíc lidí v Chersonské oblasti nacházejí v zónách „kritického rizika“. Podle ministerstva už se od 10 hodin místního evakuovalo 742 osob. Většina obcí ohrožených záplavami se však nachází pod ruskou okupací. Evakuace pokračují.

11:15
Dnes

Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny hraje do karet víc Ukrajincům než Rusům, míní Zdeněk Kříž z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. 

„Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo tu přehradu poškodil, ale jaké to má důsledky pro vedení bojových operací. V první řadě to znamená, že jestliže bude Kachovka vypuštěna, a ona se se během několika dní vypustí, tak už ji nikdo nebude moci vypustit podruhé. Třeba někdy v létě, kdy by chtěli Ukrajinci násilně překročit Dněpr a Rusové by jim v tom chtěli zabránit. Pokud by byla Kachovka plná, vypuštěním by Rusové mohli tento pokus elegantně zlikvidovat. To už nyní nebude možné,“ uvedl Kříž.

Zobrazit celý online

Video  Premiér Fiala k výročí konce 2. světové války  - ČTK
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa