Ruský plyn nemá v Evropě alternativu, utrpí celá světová ekonomika, vyhrožuje Putin
Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval, že případné přijetí energetických sankcí v podobě zákazu či zřeknutí se dovozu ruské ropy, plynu a uhlí by v prvé řadě postihlo iniciátory takových kroků, a to poklesem životní úrovně Evropanů a snížením konkurenceschopnosti evropských ekonomik.
„Pokusy západních zemí vytlačit ruské dodavatele a nahradit naše energetické zdroje alternativními dodávkami nevyhnutelně postihnou celou světovou ekonomiku. Následky takového kroku mohou být velice bolestivé, a to v prvé řadě pro samotné iniciátory takové politiky. Nejvíce na tom udivuje, že tzv. partneři z nikoliv přátelských zemí sami přiznávají, že se nemohou obejít bez ruských energetických zdrojů. Včetně zemního plynu, například. Jeho racionální záměna pro Evropu prostě chybí,“ řekl Putin podle agentury Interfax během dnešní porady s představiteli ropného a plynárenského průmyslu.
„Dodávky z jiných zemí, hlavně ze Spojených států, které mohou být poslány do Evropy, vyjdou spotřebitele řádově dráž. Projeví se to na životní úrovni lidí a na konkurenceschopnosti evropské ekonomiky,“ varoval ruský prezident.
Evropská unie zvažuje, že se zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska. Naléhá na ni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého příjmy z vývozu ropy, plynu a uhlí financují Putinovu válku proti jeho vlasti, jež trvá 50. dnem a vyžádala si podle odhadů již desetitisíce životů.
Ale například Rakousko, které získává 80 procent zemního plynu z Ruska, se staví proti okamžitému ukončení dovozu ruského plynu. Alpská země spolu s Německem či Maďarskem tvrdí, že takový krok zatím není z ekonomických důvodů možný a způsobil by značné škody.
Putin podle Interfaxu kritizoval zástupce Zelených v německé vládě, kteří se zasazují za omezení dodávek ruského plynu. „Jsou připraveni zapomenout na celou zelenou agendu a znovu vsadit na ekonomiku s velkou uhlíkovou stopou, kterou ještě nedávno chtěli úplně zavřít jako archaickou a špinavou. Mnohé strany postavily volební kampaně na ekologických heslech. Kde to všechno teď je? Vše vyhodili do smetí, v praxi se chovají úplně jinak,“ prohlásil. Zelení se podle něj snaží vlastní chyby a nedostatek odbornosti v energetice a dalších sférách zamaskovat a svalit na Rusko.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Více než 210 000 Rusů podepsalo od ledna do července 2025 smlouvy s ministerstvem obrany, aby bojovali na Ukrajině, uvedl místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
„Tempo je poměrně slušné, dobré,“ řekl Medveděv na zasedání personální komise ozbrojených sil. „Doufám, že se nám podaří udržet stejné tempo i v budoucnu. Do dobrovolnických jednotek vstoupilo dalších 18 000 osob,“ dodal.

Soud ve Spojených státech nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze přes 13 milionů dolarů (275 milionů Kč) na její červnový provoz. Vyplývá to z úterního rozhodnutí washingtonského soudu. To je dalším v řadě předběžných opatření zajišťujících Kongresem schválené financování stanice, které chce Trump ukončit. Šéf stanice Stephen Capus rozhodnutí přivítal a uvedl, že je připraven k dialogu s úřady.