Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Jak přežít ostřelování? Kyjevané se svěřili se svými triky, které si za války osvojili

Autor: DVL, swp - 
28. listopadu 2022
05:00

Zatímco Rusko útočí na Ukrajinu, lidé svěřili novinářům Al-Džazíry své triky, které jim umožňují lépe přežít. Kyjevané popsali, co se všechno museli naučit a co prožívají během ostřelování. 

Pokud nemáte elektřinu, ale nechcete, aby se vaše zmrazené potraviny rozpouštěly, Anastasija Zasjadková má pro vás užitečný životní trik. „Když je zapnutá elektřina, dejte láhev vody do mrazáku,“ řekla 79letá důchodkyně. Ledu bude trvat mnoho hodin, než roztaje, a mraznička zůstane zmrzlá. „Lahev musí být plastová, protože sklo praskne,“ řekla zkušeně Zasjadková, bývalá učitelka fyziky.

Její zkušenosti jsou z první ruky. Žije v bytě v severní části Kyjeva mezi jednotvárnými betonovými budovami, bezlistými stromy a tajícím sněhem. Po středečním ostřelování hlavního města a dalších ukrajinských měst ruskými řízenými střelami neměla více než 24 hodin elektřinu.

Ale Zasjadková byla připravena a ušetřila několik kilogramů mraženého vepřového masa, mletého masa a vareniků, bez kterých nemůže žít, a vařila je o týdny dříve.

Už od října trvají série ruských útoků s cílem zničit přenosové a teplárenské stanice a poškodit klíčovou infrastrukturu na celé Ukrajině.

Zasjadková už je zvyklá na hodinové výpadky. Ona, její syn a snacha mají dostatek baterií, dvě powerbanky a čelovky, které si připevňují okolo hlavy. „Vypadáte jako horník a ničí vám to účes," stěžovala si bývalá učitelka.

Jak prodloužit životnost svíčky?

Může vám také poradit, jak prodloužit životnost svíčky a zajistit, aby vytopila vaši ložnici. Stačí vložit svíčku do skleněné nádoby a naplnit ji rostlinným olejem. Světlo nezhasne po dobu 12 hodin, pokud se ujistíte, že sklenice nespadne a něco nezapálí.

Vychytávku můžete také zkombinovat s „ohřívačem květináčů“, dokonalou, technicky nenáročnou reakcí na nedostatek ústředního vytápění. Vezměte tři keramické květináče různých velikostí, spojte je dlouhým ocelovým šroubem tak, aby mezi nimi bylo několik centimetrů, a postavte konstrukci nad hořící svíčku. Vzduch ohřátý svíčkou nebude stoupat ke stropu, ale ohřeje květináče a zvýší teplotu o několik stupňů.

Většina bytových domů na Ukrajině je vytápěna elektrárnami ze sovětské éry, které byly z velké části zničeny ruským ostřelováním. Chlad byl vysilující. „Šla jsem spát ve flanelových šatech, nasadila jsem si kapuci a dva páry ponožek,“ řekla Zasjadková.

Středeční útok byl pro Kyjevany obzvláště zničující, protože poškodil zásobování vodou v celém hlavním městě a donutil lidi kupovat balenou vodu na příděl a sbírat porézní sníh.

Nedostatek vody je horší než jakýkoli výpadek proudu, řekla Zasjadková, zvláště když členové vaší rodiny potřebují spláchnout záchod. Kyjev už je ale pokrytý několika centimetry sněhu a její syn Konstantin trochu sněhu nasbíral do plechových kbelíků a roztavil na plynovém sporáku. „Jinak by to trvalo hodiny, než by se roztál,“ podotkla bývalá učitelka.

„Pokaždé pláču"

Kvůli zprávám o úmrtích civilistů, včetně novorozence zabitého ve středu ruskou raketou ve východním městě Vilňansk, se Zasjadková necítí dobře. Proto se posadila na lavičku v nákupním centru v severním Kyjevě a čekala, až se její snacha vrátí z obchodu s potravinami.

Snacha Marjana se objevila se dvěma těžkými taškami. „Dokud jsou všichni v naší rodině naživu, děkujeme Bohu,“ řekla 45letá kuchařka. „Pláču pokaždé, když slyším o těch malých dětech, které zabili ti zatracení rašisté,“ řekla a použila hanlivý výraz, který kombinuje slova „ruské“ a „fašistické“.

Nákupní centrum má vlastní generátor elektrické energie, nabízí tak možnost bezplatného dobití baterií. Desítky lidí sedí nebo stojí vedle elektrických zásuvek, mnozí z nich jsou teenageři s více než jedním zařízením.

Většina zásuvek je v sotva osvětlených chladných halách, ale nějaké jsou v teplejších chodbách vedoucích k veřejným toaletám. Denys Kyrilenko (19), stál blízko dámských veřejných toalet, nevšímal si však procházejících žen. Vysokoškolák psal textovou zprávu své přítelkyni, která začátkem března utekla s rodinou do Polska. Nemůže se k ní připojit, protože ukrajinští muži ve věku 18 až 60 let nesmí opustit zemi. Osm měsíců trvající odloučení nicméně jejich city jen posílilo, přiznal Kyrilenko. „Válka vám umožní vidět věci lépe,“ řekl.

Nákupní centrum je oázou bezstarostného konzumu. A nabízí věci, které se staly zásadními a život zachraňujícími. Kolem kiosku s powerbankami, propojovacími kabely a svítilnami napájenými přes USB stál malý dav. Prodejce Andrij Ševčenko trpělivě vysvětloval, proč ani největší powerbanku v jeho kiosku nelze použít k napájení notebooku. Zákaznice, dvě ženy ve věku kolem 20 let, přikývly a jednu si stejně koupily, přestože cena byla téměř 80 dolarů (v přepočtu zhruba 1 874 korun). 

To ale není vina Ševčenka. „Nesnáším, když dodavatelé zvyšují ceny,“ řekl. „Zničí mi to pověst.“

Ve středu Mychajlo Horšenin, obyvatel Kyjeva, viděl, jak ruská řízená střela zasáhla vysílací stanici. „Lidé vyšli z obchodu, aby se podívali,“ popsal. Během několika sekund zasáhla totéž místo další střela. „Začali natáčet oheň a kouř svými mobilními telefony,“ řekl. Teprve po dalších dvou úderech se dav začal pomalu rozcházet. „Jsme jedinečný národ. Vydržíme cokoliv,“ řekl se smíchem. „Předejte to Putinovi.“

21:58
Dnes

Ukrajinské velení v minulých dnech deklarovalo úmysl bránit Bachmut i přes hrozící obklíčení. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská obrana Bachmutu umožňuje snižovat útočný potenciál Ruska, které zde přichází o velké množství vojáků a techniky. Maljarová dnes dále oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.

„Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány,“ citovala Maljarovou agentura Unian.

21:20
Dnes

Část italské opozice tvrdě kritizuje výcvik ukrajinských vojáků nedaleko Říma. Podle informací tisku italská armáda cvičí několik desítek vojáků z Ukrajiny, kteří budou obsluhovat protivzdušný systém SAMP/T. Itálie podle opozice poskytováním čím dál rozvinutějších zbraní přispívá ke zvyšování intenzity konfliktu. Kritické hlasy však zaznívají také od představitelů vládní většiny.

Podle informací médií od začátku března italská armáda cvičí ve městě Sabaudia zhruba 20 vojáků z Ukrajiny, kteří by měli v budoucnu obsluhovat pokročilý protivzdušný systém SAMP/T. Italská vláda se netají záměrem tento systém italsko-francouzské výroby Kyjevu poskytnout, podle dostupných informací se tak ještě nestalo. Italské ministerstvo obrany dlouhodobě dodávky zbraní Ukrajině nekomentuje a neinformuje ani o tom, jaké konkrétní zbraně Řím napadané zemi poskytl.

21:08
Dnes

Newyorská Metropolitní opera musí ruské operní pěvkyni Anně Nětrebkové vyplatit 200.000 dolarů (přes 4,5 milionu Kč) za zrušená představení, informují dnes americká média. Opera divu odmítla angažovat, protože se dost jasně nevymezila vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Tím podle operního domu porušila smluvní doložku o chování umělců.

Slavný operní dům loni ruské sopranistce zrušil několik představení, protože odmítla Putina po ruské invazi na Ukrajinu za tento čin odsoudit. Opera teď musí Nětrebkové na základě smlouvy zaplatit i za neuskutečněná představení. Nětrebková podle deníku The New York Times dostane 200.000 dolarů za 13 zrušených představení, včetně dvou oper Giuseppe Verdiho, Don Carlos z této sezony a Síla osudu z programu na příští sezonu.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa