Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Kamarádka čečenského lídra i členky administrativy: Jak to bylo s Putinovou schůzí ‚matek‘? Byla to šaráda?

Autor: tsv, swp - 
26. listopadu 2022
16:15

Ruský prezident Vladimir Putin se ve snaze umlčet kritiku mobilizace a samotné invaze na Ukrajinu sešel s matkami padlých vojáků. O tom, že bylo celé jednání zinscenované, hovořili někteří odpůrci ihned po jeho odvysílání v přenosu státní televize Rassija24. Jejich podezření nyní potvrdili britští novináři a uživatelé sociálních sítí, podle kterých mají být nejméně tři ze zúčastněných žen členkami ruské administrativy. Na základě nižší kvality záznamu a nepřirozeného úhlu Putinova krku navíc vznikly teorie o tom, že se prezident na schůzi osobně vůbec neobjevil.

Na politické přesvědčení tří žen upozornil aktivista a analytik spolku Evropské hodnoty Andrej Poleščuk. Podle něj se schůze měla zúčastnit poradkyně gubernátora ruské Chakaské republiky Naděžda Uzunovová, členka administrativy Kaa-Chemského kraje Irina Tas-Oolová a režisérka Olesja Šiginová.

Řady ‚najatých matek‘ navíc podle serveru Guardian doplnily ženy zapletené do proválečných kampaní, různých neziskových organizací financovaných státem i blízká kamarádka čečenského diktátora a Putinova spojence Ramzana Kadyrova. Konkrétně se mělo jednat o Žadarat Agujevovou, jejíž synové v pozici vysoce postavených důstojníků bojují na Ukrajině spolu s vůdcovými syny. S Kadyrovem má mít blízký vztah celá její rodina.

Na otázkách se domluvili

Podezření o tom, že celé jednání bylo pouhou součástí ruské propagandy, posílilo vyjádření šéfky tamní Rady matek a manželek Olgy Cukanovové. Ta pro server CBC uvedla, že pozvané ženy, se kterými ovšem není v kontaktu, jednoduše kladly otázky, na kterých se všichni zúčastnění předem domluvili.

Na sociálních sítích následně Cukanovová vznesla dotaz směřovaný na samotného Putina, kterého se ptala, zda je muž a zda má „kuráž se osobně setkat s námi, a ne s předem domluvenými ženami a matkami, které máte v kapse“. Jednání se zřejmě nezúčastnila ani jedna z aktivistek protestujících proti mobilizaci.

Putin z photoshopu?

Někteří uživatelé sociálních sítí poukazují na chybu ve videozáznamu, při níž se kolem Putinova krku objeví několik pixelů navíc. Jeho krk se tak v konkrétním okamžiku jeví tlustší a jeho hlava jako by levitovala. Putinova postava je podle nich také jiné kvality než zbytek zúčastněných, což naznačuje, že se vůdce schůze osobně vůbec nezúčastnil a byl do obrazu přidán až v následné produkci.

10:24
Dnes

Moskevský soud odsoudil k osmi letům odnětí svobody známého televizního novináře Alexandra Něvzorova za zveřejnění zpráv, že ruští vojáci úmyslně ostřelovali porodnici v tehdy obléhaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady tyto informace označily za lživé. Něvzorova soudili v nepřítomnosti, loni na jaře jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v létě dostal ukrajinské občanství.

10:03
Dnes

Soud v ruské Amurské oblasti na Dálném východě odsoudil ke třem letům odnětí svobody muže za „opakovanou diskreditaci“ ruské armády a pohrdáním soudem. Informoval o tom dnes server Meduza, který působí v lotyšském exilu, s odvoláním na vyjádření mužova advokáta na sociálních sítích. Vladislav Nikitěnko po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu podal na všechny regionální pobočky federální kriminální ústředny a prokuratury trestní oznámení na prezidenta Vladimira Putina a další členy politického a vojenského vedení země. Obvinil je z rozpoutání agresivní války.

9:43
Dnes

Česká národní banka darovala dvě pancéřovaná nákladní auta, která po úpravě poslouží k evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků z první linie.

Zobrazit celý online

Video  Ruský útok zasáhl i nemocnici: Srdce dítěte operovali potmě!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa