Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Pošleme Ukrajinu do 18. století. Putinův spojenec hrozí dalšími útoky i válkou trvající roky

Autor: DVL, swp - 
26. listopadu 2022
05:00

Putinův spojenec Pjotr Olegovič Tolstoj, poslanec ruské Státní dumy a člen politické strany Jednotné Rusko, kterou založil mj. Vladimir Putin, řekl: „Rusko vrátí Ukrajinu zpátky do 18. století.“. Poslanec se nechal slyšet, že ruští vojáci budou i nadále ostřelovat energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Varoval také západní spojence země, že za napomáhání ukrajinskému národu „zaplatí“. Informoval o tom deník Daily Mail.

Jeden z hlavních Putinových spojenců tvrdí, že ruský prezident „vrátí Ukrajinu zpátky do 18. století“ díky tomu, že bude i nadále pokračovat v ostřelování energetické infrastruktury země. Tolstoj varoval, že ruské útoky kvůli zimě nepoleví. „Infrastruktura Ukrajiny bude zničena a Ukrajina se ocitne zpátky v 18. století,“ prohlásil Putinův přívrženec a prapravnuk spisovatele Lva Tolstého. 

V tirádě na francouzské stanici BFM TV tento sankciovaný ruský politik varoval, že spojenci Ukrajiny „zaplatí vysokou cenu“. Sankciován byl USA, EU a Velkou Británií. Dodal: „Západ by se měl připravit na válku, která potrvá roky.“ Nicméně bizarní prohlášení jsou v rozporu s tvrzeními ruského ministerstva obrany z 23. listopadu.

Představitelé Moskvy učinili nepodložené prohlášení, ve kterém tvrdí, že zásahy na kritickou infrastrukturu Kyjeva způsobily „zahraniční a ukrajinské“ systémy protivzdušné obrany. „Na Kyjev nebyly poslány žádné střely,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany, přičemž se nezmínilo o útocích na další cíle na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že by Ukrajina mohla „ukončit utrpení, pokud by přistoupila na ruské požadavky“. „Vedení Ukrajiny má příležitost navrátit situaci zpět do normálu,“ prohlásil mluvčí Kremlu a Putinův propagandista Peskov.

Rusko opakovaně odmítlo požadavek Ukrajiny, aby ruská armáda opustila jejich území před zahájením mírových jednání.

Od začátku října Rusko vypálilo salvu raket a vyslalo drony z Íránu na energetickou infrastrukturu celé země s cílem ochromit rozvodnou síť před začátkem zimy, ostřelování pokračuje i v listopadu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila bombardování za válečné zločiny. „Ženy, muži, děti trpí zimou v temnotě kvůli Putinovým záměrným a barbarským útokům na energetickou infrastrukturu Ukrajiny,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise.

WHO varovalo před „život ohrožujícími“ následky, pokud Rusko bude s útoky pokračovat. To by mohlo zapříčinit další odliv uprchlíků z Ukrajiny.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko předminulou noc řekl, že více než dvě třetiny města zůstaly odříznuty, ačkoli některé dodávky vody byly přes noc obnoveny. Mezitím ukrajinské ozbrojené síly uvedly, že Rusko ve středu vypálilo až 70 řízených střel na ukrajinská města. „Volání po míru při odpalování raket na mírumilovná města je nejvyšším stupněm poruchy osobnosti,“ řekl včera Mychajlo Podoljak, hlavní poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

11:30
Dnes

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jednal v Kyjevě herec a velvyslanec dobré vůle pro UNICEF Orlando Bloom. Hovořili spolu o dětech unesených do Ruska.

10:56
Dnes

Podpora Ukrajině se vyčerpává materiálně i morálně, na Slovensku možná ještě výrazněji než jinde, upozornila dnes v Bratislavě na konferenci o zahraniční politice prezidentka Zuzana Čaputová. Slovensko opakovaně pomohlo Kyjevu, který už více rok čelí invazi Ruska, také dodávkami vojenského materiálu.

„Co se týče možné vojenské pomoci, zdroje nejsou nevyčerpatelné. Pokud neinvestujeme i do obranného průmyslu, tak se nebudeme moci pohnout dále, ani při naší vlastní obraně. Podpora Ukrajině se vyčerpává i z hlediska podpory veřejnosti, na Slovensku patrně nejvíce,“ uvedla Čaputová.

10:34
Dnes

Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé loňskými explozemi na plynovodech Nord Stream. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného diplomata na ruském ministerstvu zahraničí Dmitrije Biričevského. Ten rovněž řekl, že budoucnost tohoto plynovodního projektu je nejistá.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa