Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Pošleme Ukrajinu do 18. století. Putinův spojenec hrozí dalšími útoky i válkou trvající roky

Autor: DVL, swp - 
26. listopadu 2022
05:00

Putinův spojenec Pjotr Olegovič Tolstoj, poslanec ruské Státní dumy a člen politické strany Jednotné Rusko, kterou založil mj. Vladimir Putin, řekl: „Rusko vrátí Ukrajinu zpátky do 18. století.“. Poslanec se nechal slyšet, že ruští vojáci budou i nadále ostřelovat energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Varoval také západní spojence země, že za napomáhání ukrajinskému národu „zaplatí“. Informoval o tom deník Daily Mail.

Jeden z hlavních Putinových spojenců tvrdí, že ruský prezident „vrátí Ukrajinu zpátky do 18. století“ díky tomu, že bude i nadále pokračovat v ostřelování energetické infrastruktury země. Tolstoj varoval, že ruské útoky kvůli zimě nepoleví. „Infrastruktura Ukrajiny bude zničena a Ukrajina se ocitne zpátky v 18. století,“ prohlásil Putinův přívrženec a prapravnuk spisovatele Lva Tolstého. 

V tirádě na francouzské stanici BFM TV tento sankciovaný ruský politik varoval, že spojenci Ukrajiny „zaplatí vysokou cenu“. Sankciován byl USA, EU a Velkou Británií. Dodal: „Západ by se měl připravit na válku, která potrvá roky.“ Nicméně bizarní prohlášení jsou v rozporu s tvrzeními ruského ministerstva obrany z 23. listopadu.

Představitelé Moskvy učinili nepodložené prohlášení, ve kterém tvrdí, že zásahy na kritickou infrastrukturu Kyjeva způsobily „zahraniční a ukrajinské“ systémy protivzdušné obrany. „Na Kyjev nebyly poslány žádné střely,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany, přičemž se nezmínilo o útocích na další cíle na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že by Ukrajina mohla „ukončit utrpení, pokud by přistoupila na ruské požadavky“. „Vedení Ukrajiny má příležitost navrátit situaci zpět do normálu,“ prohlásil mluvčí Kremlu a Putinův propagandista Peskov.

Rusko opakovaně odmítlo požadavek Ukrajiny, aby ruská armáda opustila jejich území před zahájením mírových jednání.

Od začátku října Rusko vypálilo salvu raket a vyslalo drony z Íránu na energetickou infrastrukturu celé země s cílem ochromit rozvodnou síť před začátkem zimy, ostřelování pokračuje i v listopadu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila bombardování za válečné zločiny. „Ženy, muži, děti trpí zimou v temnotě kvůli Putinovým záměrným a barbarským útokům na energetickou infrastrukturu Ukrajiny,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise.

WHO varovalo před „život ohrožujícími“ následky, pokud Rusko bude s útoky pokračovat. To by mohlo zapříčinit další odliv uprchlíků z Ukrajiny.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko předminulou noc řekl, že více než dvě třetiny města zůstaly odříznuty, ačkoli některé dodávky vody byly přes noc obnoveny. Mezitím ukrajinské ozbrojené síly uvedly, že Rusko ve středu vypálilo až 70 řízených střel na ukrajinská města. „Volání po míru při odpalování raket na mírumilovná města je nejvyšším stupněm poruchy osobnosti,“ řekl včera Mychajlo Podoljak, hlavní poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

10:10
Dnes

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na dnešek zničily 25 z 38 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Uvedl to na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, podle kterého tři ruské bezpilotní letouny patrně přeletěly nad rumunské území. 

Ruské dronové útoky dnes v noci mířily na jihoukrajinskou Oděskou oblast a oblasti v centrální části země. Kyjevská správa podle ruskojazyčného serveru BBC uvedla, že se všechny drony mířící na město podařilo sestřelit.

„Izmajilský okres znovu čelil útoku. Rusové zaútočili drony na pohraniční oblast. V důsledku ostřelování byla částečně zničená administrativní budova, na místě propukl požár,“ uvedl šéf oděské oblastní správy Oleh Kiper.

8:12
Dnes

Syrský prezident Bašár Asad se v Kremlu setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten jej podle TASS varoval před hrozbou eskalace konfliktu na Blízkém východě.

7:37
Dnes

 Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí Eurasie. V dokumentu, zveřejněném na webu radnice, není uveden důvod pro přejmenování náměstí, které bylo otevřeno v roce 2002 v rámci společného projektu Ruska a Belgie, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

Je to první příklad zbavování se poevropštěných místních názvů (v ruském hlavním městě),“ napsal server Važnyje istorii.

Přejmenování se odehrálo na pozadí prudkého ochlazení vztahů Ruska s evropskými státy po ruské invazi na Ukrajinu. Většinu zemí kontinentu ruská vláda zařadila na seznam vůči Moskvě nepřátelských států, připomněla stanice Radio Svoboda. Dodala, že úřady nezměnily názvy nedalekého Kyjevského nádraží a obchodního centra Jevropejskij.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa