Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Šéfka eurokomise v Kyjevě řešila vstup do EU: „Ukrajina je na dobré cestě, válka je obrovská zkouška“

Aktualizováno -
11. června 2022
16:27
Autor: ČTK - 
11. června 2022
11:14

Evropská komise příští týden dokončí práce na stanovisku ohledně žádosti Ukrajiny stát se kandidátem na členství v EU. Po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to na své dnešní návštěvě Kyjeva řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

„Dnešní diskuse nám umožní dokončit naše hodnocení do konce příštího týdne,“ řekla šéfka EK von der Leyenová . Ta přicestovala do hlavního města země napadené sousedním Ruskem, aby s ukrajinskými představiteli probrala některé otevřené body v žádosti.

„Ukrajina je solidní parlamentní demokracie, na dobré cestě byla už před invazí Ruska. Tato válka je obrovskou zátěžovou zkouškou. A celá země vzdoruje. Stejného ducha je zapotřebí k reformě a modernizaci země. A Evropa je tu, aby vás podpořila,“ napsala von der Leyenová na twitteru po schůzce se Zelenským.

Podle ukrajinského prezidenta bude rozhodnutí o členství jeho země v EU přelomové pro celou Evropu. „Pozitivní odpověď Evropské unie na žádost Ukrajiny o členství v EU může být kladnou odpovědí na otázku, zda má evropský projekt vůbec budoucnost,“ řekl dnes Zelenskyj.

Ukrajina „už obrovsky přispěla k obraně společné svobody“, zdůraznil prezident. Vyslovil se také pro to, aby se EU zcela vzdala ruských energetických zdrojů a také požadoval program obnovy své země.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ukrajina podala žádost o přijetí do EU v březnu krátce poté, co na ni 24. února zaútočila ruská vojska. Státy EU pověřily Evropskou komisi, aby se žádostí zabývala a vydala doporučení.

Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině bude udělen status kandidátské země, je na členských státech EU a musí být přijato jednomyslně. Ukrajinskou žádostí by se měl zabývat summit EU ve dnech 23. a 24. června.

Názory unijních zemí ohledně přijetí Ukrajiny se vzájemně liší - pro jsou východní členské státy, rezervovaně se vyjadřuje Nizozemsko, Dánsko, ale i Německo a Francie, která EU do konce června předsedá, než ji vystřídá Česká republika. Rozhodnutí o statutu kandidáta přitom nepředjímá rozhodnutí o přijetí do EU a také není spojeno s časovým rámcem. Například Turecko je kandidátem na vstup do EU od roku 1999.

Von der Leyenová je na své druhé návštěvě Kyjeva od propuknutí rusko-ukrajinské války. Poprvé do ukrajinské metropole přicestovala 8 .dubna. Sejít se má ještě s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

14:23
Dnes

Více než 60 % Američanů podporuje pokračující pomoc Ukrajině. Podpora je přitom silnější mezi demokratickými voliči, z nichž tři čtvrtiny považují pomáhání Ukrajině za klíčové. Zhruba polovina republikánských voličů pak pomoc Ukrajině nepodporuje. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného Chicagskou radou pro globální záležitosti.

13:58
Dnes

Britský premiér Rishi Sunak dnes v projevu na závěr konference své Konzervativní strany v Manchesteru vyzval spojence k další vojenské pomoci Ukrajině. Samotné Spojené království přitom označil za „obrannou zeď evropské bezpečnosti“.

Podle britského ministerského předsedy mají spojenci Ukrajině poskytnout prostředky, které jí pomohou vyhrát válku s Ruskem. „Pokud prezidentu (Volodymyru) Zelenskému poskytneme nástroje, Ukrajinci svůj úkol dokončí,“ řekl Sunak na stranické konferenci.

13:48
Dnes

Ukrajinské tajné služby uvedly, že ukrajinské speciální jednotky úspěšně přistály na Krymu a způsobily nepříteli požární škody. Spolu s prohlášením uveřejnily video, které zásah dokumentuje. 

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) naopak uvedla, že „zabránila ukrajinskému pokusu o infiltraci na Krym" a že „zajala jednoho ze sabotérů“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud