Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 23°C

Do Kyjeva se po vzoru Fialy sjíždějí západní lídři: Neohlášeně za Zelenským dorazil i britský premiér

Aktualizováno -
9. dubna 2022
19:49
Autor: ČTK - 
9. dubna 2022
17:15

Do Kyjeva dnes dorazil k jednáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i britský premiér Boris Johnson, před ním se se Zelenským setkal rakouský kancléř Karl Nehammer. V případě Johnsona se jednalo o předem neohlášenou cestu. Už v pátek Kyjev navštívili šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger.

„Je to skvělý signál, že lídři evropských států sem začali jezdit a nepodporují nás jen slovy,“ řekl Zelenskyj podle agentury DPA po setkání s Nehammerem. Ten ukrajinskému prezidentovi slíbil další podporu a zpřísňování protiruských sankcí. „Budeme pokračovat ve zpřísňování protiruských sankcí, dokud válka neskončí. Nyní jsme přijali nový balíček sankcí. Nebude poslední,“ řekl rakouský kancléř k pátému balíku sankcí, který EU přijala v pátek.

Nehammer má během návštěvy Kyjeva na programu také setkání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem a starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem. Rakouský kancléř rovněž navštíví město Buča nedaleko ukrajinské metropole, které zdevastovala ruská armáda a v němž se po jejím odchodu našly stovky zabitých civilistů.

Britský premiér po dnešním nečekaném setkání se Zelenským v Kyjevě oznámil další pomoc Ukrajině. Británie jí mimo jiné pošle 120 obrněných vozidel a protilodní raketové systémy, a to nad rámec už v pátek oznámeného vojenského vybavení za 100 milionů liber (2,9 miliardy korun), jež má zahrnovat protiletecké a protitankové zbraně. Johnson rovněž slíbil další zpřísnění protiruských ekonomických sankcí.

Do Buče v pátek přijela i von der Leyenová s Borrellem a Hegerem. Šéfka EK dnes podle agentury Reuters řekla, že ruské jednotky zřejmě na Ukrajině spáchaly válečné zločiny. Dodala, že spáchané činy se musí vyšetřit. Šéfka EK je dnes ve Varšavě, kde se koná dárcovská akce Stojíme za Ukrajinou, kterou iniciovala von der Leyenová s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Miliardy pro Ukrajinu

Více než devět miliard eur (220 miliard Kč) poskytli dárci při dnešní akci na podporu Ukrajinců iniciované Evropskou komisí a kanadskou vládou, oznámila na twitteru von der Leyenová. Podle agentury Reuters také uvedla, že komise vyčlení miliardu eur, z nichž 400 milionů poputuje do zemí „v první linii“ uprchlické vlny z Ukrajiny.

„Dnes jsme vybrali 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před invazí, uvnitř Ukrajiny a v zahraničí,“ oznámila šéfka unijní exekutivy. „Budeme pokračovat v poskytování podpory. A jakmile dopadne poslední bomba, pomůžeme ukrajinskému lidu obnovit jejich zemi,“ dodala.

Také britský premiér se dnes setkal s ukrajinským prezidentem v Kyjevě. Podle BBC řekl, že Británie stojí v čele protiválečné koalice, je lídrem ve vojenské pomoci Ukrajině a „lídrem v sankcích proti ruskému agresorovi“.

Cesty do Kyjeva

Prvními vysokými zahraničními představiteli, kteří od počátku ruské invaze na Ukrajinu dorazili do Kyjeva, se už v polovině března stali premiéři České republiky, Polska a Slovinska Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. U Kyjeva tehdy ještě zuřily boje, nyní už se většina ruských jednotek přesunula na východ a jihovýchod.

23:18
29. 5. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu o dění na Ukrajině a událostech s konfliktem souvisejících. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Prozatím přejeme dobrou noc.

23:02
29. 5. 2023

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes jednal s ukrajinskou vicepremiérkou Olgou Stefanishynou. „S ukrajinskou vicepremiérkou jsme mluvili o odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu a budoucnosti země v EU a NATO. Děkuji za podnětnou diskuzi!“ okomentoval schůzku na Twitteru.

22:41
29. 5. 2023

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal poděkoval Dánsku za přislíbení další vojenské podpory. „Dánsko plánuje zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině na 2,6 miliardy dolarů. Děkujeme dánské premiérce Mette Frederiksenové za silnou podporu Ukrajinců v boji za svobodu. Každým dnem jsme silnější a blíže k vítězství,“ napsal na Twitter.

Zobrazit celý online

Video  Kyjevská mise: Fiala, Morawiecki a Janša na tiskovce. Evropa vám stojí po boku, ujistil český premiér  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa