Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Rusové zabili Michala z Třebíče při bojích na Donbasu! Zemřel po zásahu minometným granátem?

Aktualizováno -
11. června 2022
16:15
Autor: ČTK, simao - 
11. června 2022
10:36

Na Donbasu ve válce Ruska s Ukrajinou v pátek padl první český dobrovolník, který se zapojil do pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Podle iDnes.cz jde o Michala J. z Třebíče. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) potvrdil informaci o úmrtí českého občana na Ukrajině. Muž přišel o život v pátek na Donbasu v bojích s ruskou armádou. Podle ČT po zásahu minometným granátem.

„Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný ′Španěl′ byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká. Sláva Ukrajině!“ uvedl na sociální síti jeho kamarád Milan.

Lipavský potvrdil smrt Čecha

„Mohu potvrdit, že na Ukrajině zemřel jeden český občan, že se to odehrálo v doněcké oblasti,“ řekl novinářům Lipavský. Podle něj okolnosti úmrtí ministerstvo zahraničí nadále prověřuje, je v kontaktu s ukrajinskými úřady a snaží se kontaktovat rodinu zemřelého, jehož tělo má být v neděli převezeno do oblasti Charkova. „Zítra (v neděli) by mělo být převezeno tělo tohoto občana do charkovské oblasti,“ dodal ministr.

Česká televize uvedla, že zemřel po zásahu minometným granátem, na Ukrajině působil několik měsíců. Ruská tisková agentura TASS dnes napsala, že Rusové zničili shromaždiště „zahraničních žoldnéřů“ u Charkova.

Klicperová: Probíhají tam těžké boje

Zprávu zveřejnila na svém facebooku rovněž novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která v minulých dnech byla na Donbasu pracovně.

„Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje, stejně jako na dalších místech donbaské fronty. Pohádky o tom, jak je ruská armáda neschopná, a plná hlupáků, poslouchají jen naivové. Rusové postupují na Donbase pomalu, ale jistě. Mají ztráty, ale zřejmě ještě větší ztráty mají Ukrajinci. Když jsem na tomto úseku fronty před pár dny pracovala, ostřelovali skoro pořád,“ uvedla Klicperová.

Video  Bombardování Charkova: Do povětří letěla i radnice, Rusové útočili i na bytovky  - Reuters
Video se připravuje ...

Povolení prezidenta začlenit se do ukrajinské armády získala v květnu stovka českých dobrovolníků, podrobnosti o skutečném počtu ale nejsou k dispozici. Podle informací Hradu z 11. května prezident Miloš Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověl.

České úřady přesně nevědí, kolik lidí z Česka nyní pobývá na Ukrajině. „Nemůžeme ani mít celkový přehled,“ podotkl ministr Lipavský. Poukázal na to, že spoje na Ukrajinu jezdí a otevřené jsou i hraniční přechody. V provozu je také český zastupitelský úřad v Kyjevě. Před cestami na Ukrajinu ministerstvo ale dál varuje, lidé tam cestují na vlastní riziko. Mohou se registrovat v systému Drozd.

Ministerstvo zahraničí podle svého šéfa nemá informace o tom, že by někteří čeští dobrovolníci skončili v ruském zajetí.

12:39
29. 9. 2023

Posádky ukrajinských tanků uvítaly dodávku amerických tanků Abrams do Kyjeva, informuje agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že Ukrajina převzala první dodávku amerických tanků Abrams, které mají pomoci při obraně proti ruské invazi. Mark Milley, nejvyšší americký generál, prohlásil, že tanky M1 Abrams považuje za nejlepší na světě.

12:29
29. 9. 2023

Britská vláda v pátek v rámci širších sankcí proti Rusku zmrazila majetek a zakázala cestování úředníkům z anektovaných ukrajinských regionů Záporoží, Cherson, Doněck a Krym. Spojené království na sankční seznam zařadilo také ruského ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova a tajemnici ruské ústřední volební komise Natalju Alexejevnu Budarinovou.

12:02
29. 9. 2023

Rumunsko přesouvá protivzdušnou obranu blíže k vesnicím u hranic s Ukrajinou. Ruské drony na druhém břehu Dunaje pravidelně útočí na obilná sila. Rumuni budují v oblasti rovněž další vojenská pozorovací stanoviště, sdělily agentuře Reuters dva anonymní zdroje z okolí ministerstva obrany.

Tato opatření spolu s nasazením dalších čtyř amerických stíhaček F-16 a rozšířením bezletové zóny jsou známkou rostoucích obav Rumunska a širší aliance NATO, že by se válka na Ukrajině mohla přelít i na jeho území.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud