Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

EU uvalí na Rusko další sankce. Postihy představilo i USA, Biden cílí na oligarchy a Kreml

Aktualizováno -
11. března 2022
23:06
Autor: ČTK - 
11. března 2022
19:58

Evropská unie v sobotu uvalí další sankce na Moskvu kvůli ruské agresi na Ukrajině. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn, aby jejich prostřednictvím ruský stát a elity neobcházely sankce. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nová opatření představují čtvrtý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, koordinovaný se Spojenými státy a dalšími spojenci ze skupiny G7. USA dnes v souvislosti s invazí na Ukrajinu uvalily sankce na další ruské oligarchy. Je mezi nimi i rodina kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, 12 poslanců ruské Státní dumy a deset členů představenstva ruské banky VTB

„Zítra (v sobotu) přijmeme čtvrtý balíček opatření k další izolaci Ruska a odčerpání zdrojů, které využívá k financování této barbarské války,“ prohlásila von der Leyenová.

Unijní blok společně s dalšími západními spojenci, jako jsou Spojené státy, zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Tento krok Západu otevře cestu k uvalení cel na širokou škálu ruského zboží a může Rusko postavit na úroveň Severní Koreje nebo Íránu.

Jako první sedmadvacítka zakáže dovoz výrobků z oceli a železa a vývoz luxusního zboží do Ruska, což je krok, který má zasáhnout především ruské elity.

Rusko nemůže čekat, že bude těžit z výhod

Rusku budou také pozastavena členská práva v předních multilaterálních institucích, jako jsou Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka. „Rusko nemůže hrubě porušovat mezinárodní právo a zároveň očekávat, že bude těžit z výhod plynoucích z členství v mezinárodním hospodářském řádu,“ uvedla von der Leyenová.

Spojenci ze skupiny G7 se budou příští týden snažit koordinovat postup proti Putinovým spojencům a usilovat o to, aby Rusko a jeho elity nemohly využívat kryptoměny k obcházení sankcí.

Evropský blok také zakáže nové evropské investice do ruského energetického sektoru. „Tento zákaz se bude vztahovat na veškeré investice, transfery technologií, finanční služby atd. v oblasti průzkumu a těžby energie, a bude tak mít velký dopad na (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedla šéfka EK.

Podle statistického úřadu Eurostat činil dovoz zboží z Ruska v roce 2019 celkem 145 miliard eur, z toho 101 miliard eur připadlo na ropu a plyn.

USA se zaměřily na ruské politiky i Peskovovu rodinu

Mezi osobami, které se nově objevily na stále se rozšiřujícím americkém sankčním seznamu, je i Peskovova manželka Taťjana Navková a jejich dvě dospělé děti, Nikolaj Peskov a Jelizaveta Peskovová. Spojené státy také zmrazí majetek ruskému miliardáři Viktorovi Vekselbergovi a 12 členům ruské dumy, včetně jejího předsedy Vjačeslava Volodina.

„Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) při ministerstvu financí Spojených států dnes vydal nové kolo sankcí namířených proti ruským a kremelským elitám, oligarchům a ruským politickým a národním bezpečnostním představitelům, kteří podporují brutální a nezákonnou invazi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu,“ uvádí americké ministerstvo financí.

OFAC zařadil na sankční seznam i deset osob, které tvoří správní radu druhé největší ruské banky VTB.

17:30
Dnes

Cesta Si Ťin-pchinga do Moskvy podle Blinkena naznačuje, že Čína necítí zodpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině.

17:11
Dnes

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

V dopise publikovaném na telegramovém účtu jeho tiskové služby Prigožin tvrdí, že Ukrajinci chystají ofenzivu na přelom března a dubna. „Prosím vás, abyste přijal veškerá potřebná opatření pro odvrácení odříznutí Wagnerovy skupiny od hlavních sil armády Ruské federace,“ napsal Prigožin v dopise adresovaném ministrovi obrany Sergeji Šojguovi. „V současné době jednotky Wagnerovy skupiny kontrolují asi 70 procent Bachmutu a pokračují v ofenzivě s cílem ho zcela osvobodit,“ dodal Prigožin.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

17:05
Dnes

USA uvolňují další balík vojenské pomoci pro Ukrajinu, zahrnuje munici a další vybavení v celkové hodnotě 350 milionů dolarů, oznámil ministr zahraničí Antony Blinken.  „Tento balík vojenské podpory zahrnuje další munici do amerických (raketometů) HIMARS a houfnic, které Ukrajina používá na svou obranu, jakož i munici pro bojová vozidla Bradley, (protiradarové) střely HARM, protitankové zbraně, říční čluny a další vybavení,“ doplnil ministr.

Washington za 13 měsíců ruské agrese proti Ukrajině připravil pro napadenou zemi přes 30 balíků vojenského materiálu a celkově dodal či přislíbil pomoc za více než 32 miliard dolarů (716 miliard Kč)

Zobrazit celý online

Video  Rusko útočí blízko Slovenska a Polska! A kam zmizel konvoj u Kyjeva?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa