Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Smrtící a postradatelní: Brutální taktika Wagnerovců na Ukrajině slaví úspěchy

Autor: CNN, mav, swp - 
25. ledna 2023
05:00

Masomlejnek, nás mnogo, kanónenfutr - potrava pro děla. Tak se dá shrnout způsob boje žoldnéřské armády zvané Wagnerova skupina v posledních týdnech bojů v Doněcké oblasti. V první linii jdou vězni, na jejich ztráty se absolutně nehledí, ani nesmějí odnášet raněné, píše CNN. Podle ukrajinské vojenské rozvědky to je také jediná taktika, která teď špatně vybaveným a vycvičeným nájezdníkům může fungovat, což dokázali dobytím Soledaru u Bachmutu.

„Útočné skupiny se bez rozkazu nestahují. Nepovolený ústup, nejsou-li ranění, se trestá popravou na místě,“ píše se v prosincové zprávě ukrajinské rozvědky, k níž teď získala přístup CNN. „Na smrti tisíců wagnerovských vojáků ruské společnosti nezáleží.“

Ukrajinští rozvědčíci si informace dávají dohromady z různých zdrojů, například z odposlechnutých telefonátů nájezdníků. Jeden například telefonoval druhému o trestání dezertérů. „Jeden zdrhal k Ukrajincům. Wagnerovci ho chytli a uřízli mu jeho zas*aný koule.“ „Já jsem viděl video, jak jednomu urazili hlavu palicí,“ odtušil druhý na nahrávce, která se dostala k CNN.

„Vím o případech, kdy vězně exemplárně zastřelili, když odmítali bojovat, či za zradu,“ popsal rovněž Andrej Medveděv, který od Wagnerovců dezertoval do Norska.

„Od chvíle, co s námi přišli sloužit odsouzenci, začaly se u Wagnerovců dít divné věci. Vraždy jejich vlastních rekrutů z věznic ze strany bezpečnostních složek Wagnera, pošetilé rozkazy třeba nás posílající na smrt jako potrava pro děla,“ naznačil změnu v taktice bývalý žoldnéřský důstojník podle CNN.

Své raněné Wagnerovci nezřídka nechávají na bojišti dlouhé hodiny. „Úderné jednotky nesmějí raněné samy odnášet, jejich hlavním úkolem zůstává pokračovat ve zteči, dokud se nedosáhne cíle. Když výpad selže, ústup je povolen až v noci,“ uvádí zpráva rozvědčíků.

V první vlně jdou obvykle žoldnéři z věznic, u kterých velení Wagnerovců na ztráty nehledí - ty tak mohou čítat i 80 %. Až za nimi následují zkušenější bojovníci s lepší výstrojí, třeba přístroji pro noční vidění a termokamerami.

„Je to jediná taktika, jež je účinná pro špatně vycvičené mobilizované vojáky, kteří představují většinu ruských pozemních sil,“ dodává report. A podle Jevgenije Prigožina Wagnerovci jako jediná složka „speciální vojenské operace“ slavili v poslední době úspěchy.

Jediné úspěchy Rusů u Bachmutu

„Můžeme s jistotou říci, že osadu Kliščijivka, která je jedním z důležitých předměstí Bachmutu, zcela převzaly výhradně jednotky ČVK Wagner. Kolem Kliščijivky stále probíhají urputné boje. Nepřítel lpí na každém metru země,“ napsal Prigožin na sociální síť Telegram, přes který hlavně komunikuje s médii. „Ale v každém případě jednotky ČVK Wagner postupují metr po metru vpřed. Arťomovsk bude dobyt,“ dodal. Arťomovsk je sovětský název pro Bachmut.

Jako hlava Wagnerovců - tzv. ČVK Wagner (soukromé vojenské společnosti, angl. PMC - private military company) vystupuje oligarcha Prigožin známý jako „Putinův šéfkuchař“, neboť Kremlu jeho firmy zajišťovaly catering. Podle expertů na ruské bezpečnostní složky nejde tak úplně o soukromou armádu, žoldnéřská skupina je úzce spjatá s vojenskou rozvědkou (GRU).

Prigožin se ale do regulérní armády silně opírá, kritizuje velení i ministra vnitra Sergeje Šojgua za nedostatek iniciativy, byrokracii, korupci či třeba lpění na lepším vzhledu vojáků. „Válka je čas pro aktivní a kurážné, ne pro hladce oholené,“ kritizoval oligarcha rozkaz šéfa generálního štábu Valerije Gerasimova.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Jeho mediální nátlak patrně má jistý dopad. I regulérní armáda se teď možná do jisté míry inspiruje u Wagnerovců. „Místo klasických praporních úkolových uskupení Ozbrojených sil Ruské federace se navrhují úderné jednotky,“ stojí v analýze ukrajinské rozvědky. Tedy místo větších mechanizovaných jednotek menší oddíly pěchoty.

Wagnerovci nasazují oddíly sestávající zhruba z desítky bojovníků, ne-li méně, vyzbrojené vedle útočných pušek i ručními granátomety. Hodně spoléhají na drony, kterými zkoumají bojiště, a na ruční vysílačky od americké firmy Motorola. Ta ujišťuje, že se z ruského a běloruského trhu stáhla hned se začátkem invaze na Ukrajinu, ovšem zabránit takovým nákupům moc nelze.

Prigožin tvrdí, že dokázal svým bojovníkům zajistit nedostatkovou munici a nyní i těžší zbraně - dělostřelectvo či protivzdušné systémy. „Minulý měsíc Severní Korea dodala pěchotní střely a rakety Rusku pro použití Wagnerovci,“ uvedl v polovině ledna John Kirby, bezpečnostní mluvčí Bílého domu. Taková dodávka by se Prigožinovi bez posvěcení shůry stěží podařila.

Oligarcha rovněž za jeden ze základů úspěchu Wagnerovců prezentuje komunikaci. „Naslouchá se každému na bojišti. Velitelé konzultují s bojovníky, vedení firmy konzultuje s veliteli. Proto ČVK Wagner postupuje,“ uvedl Prigožin. Ovšem ani nezastírá, že mají Wagnerovci ztráty. „Jejich kontrakt skončil,“ prohlásil na videu u pytlů s mrtvolami.

Video se připravuje ...
Další videa